جراحی بینی، می‌تواند تغییرات چشمگیری در ظاهر و اعتماد به نفس شما ایجاد کند. با این حال، برای دستیابی به بهترین نتیجه، انجام اقدامات لازم قبل از عمل ضروری است. در این مقاله، راهنمای کاملی از اقدامات قبل از جراحی بینی را به شما ارائه می‌کنیم تا با آمادگی کامل و ذهنی آرام به استقبال این عمل مهم بروید.

چکیده مقاله

رینوپلاستی یا جراحی بینی، یکی از متداول‌ترین عمل‌های زیبایی است که افراد برای بهبود ظاهر و یا تنفس خود انجام می‌دهند. اما آگاهی از اقدامات قبل از جراحی بینی، به عنوان مهم‌ترین فاکتور در کسب نتیجه‌ای ایده‌آل، گاه نادیده گرفته می‌شود. بنابراین برای داشتن یک دوره نقاهت راحت‌تر بعد از عمل بینی، باید به مراقبت‌های خاصی قبل از عمل توجه کنید. به عنوان مثال؛ از دو هفته قبل از عمل، سیگار و الکل مصرف نکنید و ۸ ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن بپرهیزید. همچنین شب قبل از عمل، لاک‌هایتان را پاک کنید، دوش بگیرید و در روز عمل از لوازم آرایشی و زیورآلات استفاده نکنید. فراموش نکنید که مدارک پزشکی لازم را به همراه داشته باشید، دو هفته قبل از عمل ورزش سنگین نکنید و برای دو هفته مرخصی برنامه‌ ریزی کنید تا دوره بهبودی بهتری را سپری کنید.

مصرف برخی داروها قبل از عمل بینی نیز ممنوع است و باید با مشورت پزشک قطع شود. این داروها شامل ویتامین E، Clopidogrel، Clebrex، مکمل‌هایی مانند روغن ماهی، جنسینگ و سیر، آسپرین، کومادین و داروهای مشابه هستند که می‌توانند با داروهای بیهوشی تداخل داشته و احتمال خونریزی را افزایش دهند. همچنین انجام آزمایش‌های پیش از عمل، مانند آزمایش خون، تست‌های عفونت خونی، تعیین گروه خونی و بررسی عملکرد کبد و سطح قند خون، برای اطمینان از سلامتی و ایمنی بیمار ضروری است. این آزمایش‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا وضعیت سلامت بیمار را بررسی کرده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در طول و بعد از جراحی انجام دهد.

به خاطر داشته باشید که در هفته آخر قبل از عمل رینوپلاستی، محل استراحت خود را با قرار دادن تمامی ملزومات در یک مکان گرم، نرم و راحت آماده کنید تا در طول دوره ریکاوری به آنها دسترسی آسان داشته باشید. اگر فرزند خردسال دارید، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید و پس از جراحی، از دوستان یا خانواده بخواهید شما را به خانه بازگردانند و حداقل 24 ساعت اول از شما مراقبت کنند. تهیه داروهای تجویز شده و غذاهای ساده و نرم از قبل نیز، بهبودی سریع‌تر شما را تسهیل می‌کند. همچنین، لباس‌های دکمه‌دار راحت و ملحفه‌های تمیز برای تعویض راحت‌تر آماده کنید. در نهایت؛ حتما می‌دانید که تیغ جراحی می‌تواند ترس از عمل بینی را در افراد ایجاد کند، اما این ترس غیرمنطقی است. چراکه با توجه به انجام عمل تحت بیهوشی عمومی و نظارت دقیق تیم پزشکی، دردی احساس نخواهید کرد و عمل در شرایط کاملا کنترل شده انجام می‌شود. بنابراین، اصلا نگران نباشید و بیشتر بر روی انتخاب بهترین جراح بینی تمرکز کنید.

 

13 نکته مراقبتی قبل از عمل بینی

برای داشتن یک دوره نقاهت راحت تر بعد از عمل بینی، انجام برخی مراقبت های قبل از عمل ضروری است. در ذیل به چند مورد از این مراقبت ها اشاره می کنیم، با این حال برای دریافت اطلاعات دقیق تر و کامل تر، حتما با پزشک خود در کلینیک زیبایی شیراز مشورت نمایید:

1. سیگار و نیکوتین رگ‌های خونی را تنگ می‌کنند و جریان خون را مختل می‌کنند، به همین دلیل باید حداقل دو هفته قبل از عمل بینی از مصرف آنها خودداری کنید. ما قصد قضاوت عادات شما را نداریم، اما ترک سیگار در این زمان می‌تواند فرصتی طلایی برای رهایی از این عادت مضر باشد.

2. به منظور انجام عمل جراحی با خیال راحت، لازم است که ۸ ساعت قبل از موعد مقرر از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید. این امر به تخلیه کامل معده و روده شما کمک می‌کند و از بروز عوارضی مانند تهوع و استفراغ حین عمل بینی یا بعد از آن جلوگیری می‌کند.

3. روز قبل از عمل بینی به میزان کافی آب بنوشید.

4. شب قبل از عمل، دوش گرفتن فواید زیادی دارد. نه تنها بدن شما را از هرگونه آرایش، لوسیون و کرم پاک می‌کند و برای عمل آماده می‌کند، بلکه می‌تواند به آرامش شما نیز کمک کند. گرمای آب عضلات شما را شل می‌کند و تنش را از بین می‌برد و بوی خوش صابون و شامپو می‌تواند ذهن شما را آرام کند. در نتیجه، با دوش گرفتن شب قبل از عمل بینی، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی برای عمل آماده خواهید شد.

یکی از مراقبت های قبل از عمل بینی

5. اگر لاک ناخن، ژلیش یا کاشت دارید؛ آن را پاک کنید.

6. برای اینکه خیالتان در روز عمل راحت باشد، از قبل مسیر رسیدن به کلینیک یا بیمارستان را بررسی کنید و از روش‌های مختلف حمل و نقل و زمان رسیدن آن‌ها مطلع شوید. با این کار می‌توانید با خیالی آسوده و بدون استرس به عمل خود برسید.

7. به منظور حفظ سلامتی و سهولت انجام عمل، در روز جراحی بینی از همراه داشتن هرگونه زیورآلات خودداری نمایید.

8. از خوردن و آشامیدن در روز عمل جدا خودداری کنید.

9. برای اطمینان از روند روان عمل و دسترسی کادر پزشکی به اطلاعات ضروری، همراه داشتن مدارک و نتایج آزمایشات پزشکی در روز عمل الزامی است.

10. نوشیدن الکل می تواند منجر به کم آبی بدن، ضعف سیستم ایمنی و اختلال در روند بهبودی بعد از عمل شود. به جای الکل، به دنبال راه های سالم تری برای آرامش خود در روزهای قبل از عمل مانند ورزش، مدیتیشن یا صحبت با دوستان و نزدیکان باشید.

11. یکی از دیگر اقدامات قبل از عمل بینی، عدم استفاده از کرم های موضعی بر روی صورت است. توصیه می شود مصرف این کرم ها را حداقل چهار روز قبل از عمل قطع کنید تا از بروز هرگونه تداخل یا واکنش های احتمالی با داروهای بیهوشی یا حین عمل جلوگیری شود.

12. برای جراحی بینی، توصیه می کنیم برای دو هفته مرخصی از محل کار برنامه ریزی کنید. این می تواند به تسهیل بهبودی کمک کند و از شرکت در فعالیت های شدید که ممکن است روند بهبودی را مختل کند، جلوگیری کند.

13. در روزهای نزدیک به عمل بینی، به جای ورزش‌های سنگین، به بدنتان استراحت دهید تا برای بهبودی بعد از عمل آماده شود. افزایش سوخت و ساز بدن در اثر ورزش، روند ترمیم زخم‌ها را کند می‌کند و می‌تواند شما را در برابر عمل ضعیف‌تر کند. پس بهتر است تا چند روز قبل از عمل، فعالیت‌های ورزشی را کنار بگذارید و با تمرکز بر آرامش، خودتان را برای یک جراحی موفق آماده کنید.

 

داروهایی که قبل از جراحی بینی باید از مصرف آن خودداری کنید

مصرف برخی داروها قبل از عمل بینی ممنوع است و یا باید با مشورت پزشک قطع شود. این داروها عبارتند از:

  • ویتامین E: مصرف آن در هفته قبل از عمل ممنوع است.
  • Clopidogre: در مورد قطع مصرف آن با جراح خود مشورت کنید.
  • Clebrex: یک هفته قبل از عمل بینی مصرف آن را متوقف کنید.
  • مکمل‌هایی مانند روغن ماهی، جنسینگ و سیر: این مکمل‌ها می‌توانند با داروهای بیهوشی تداخل داشته و احتمال خونریزی را افزایش دهند.
  • آسپرین، کومادین و داروهای مشابه: این داروها نیز دو هفته قبل از عمل باید قطع شوند، زیرا خون را رقیق کرده و دوره ریکاوری را طولانی‌تر می‌کنند.

توجه داشته باشید که این لیست جامع نیست و ممکن است داروهای دیگری نیز وجود داشته باشند که قبل از عمل بینی باید قطع شوند. بنابراین حتما لیست کاملی از داروهایی که مصرف می‌کنید را به جراح خود بدهید تا در مورد قطع یا ادامه مصرف آنها به شما مشورت دهد.

 داروهایی که نباید قبل از جراحی بینی مصرف کنین

 

چه آزمایش‌هایی را باید قبل از عمل بینی انجام بدهیم؟

جراحی بینی، به عنوان یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی، نیازمند آمادگی های دقیق پزشکی است. انجام آزمایش های قبل از عمل، نقش کلیدی در تضمین سلامتی و ایمنی شما در طول و بعد از رینوپلاستی دارد. این آزمایش ها به جراح شما کمک می کند تا وضعیت سلامتی تان را به طور کامل بررسی کند و در صورت وجود هرگونه مشکل زمینه ای یا حساسیت به داروهای بیهوشی، اقدامات لازم را انجام دهد.

آزمایش خون، مهم ترین بخش از آزمایش های قبل از جراحی بینی است. این آزمایش اطلاعات کاملی از وضعیت گلبول های سفید و قرمز، پلاکت، هموگلوبین و فاکتورهای انعقادی خون به پزشک ارائه می دهد. بررسی این موارد برای تشخیص کم خونی، عفونت و اختلالات انعقادی که می توانند در حین عمل خطرآفرین باشند، ضروری است. علاوه بر آزمایش خون، ممکن است آزمایش های دیگری نیز برای شما تجویز شود که شامل موارد زیر است:

  • آزمایش HIV، HBsAg و HCV Ab: برای بررسی ابتلا به عفونت های خونی
  • تعیین گروه خونی: برای پیش بینی نیاز به تزریق خون در صورت خونریزی حین عمل
  • آزمایشات عملکرد کبد: برای بررسی سلامت کبد و عملکرد آن در متابولیزه داروهای بیهوشی
  • آزمایش قند خون: برای بررسی سطح قند خون و تشخیص دیابت
  • تست بارداری: برای بانوان به منظور اطمینان از عدم بارداری

در نهایت؛ فراموش نکنید که در صورت ابتلا به بیماری های خاص، لازم است قبل از عمل به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز، آزمایش های تکمیلی برای شما تجویز شود. به یاد داشته باشید که؛ انجام به موقع و دقیق آزمایش های قبل از جراحی بینی، به شما کمک می کند تا با خیالی آسوده و بدون هیچ نگرانی، گامی مهم در جهت زیبایی و سلامتی خود بردارید.

آزمایش های لازم قبل از عمل بینی

 

چکار کنیم که دوران ریکاوری بعد از عمل جراحی بینی را راحت‌تر بگذرانیم؟

در هفته آخر قبل از عمل رینوپلاستی، محل استراحت خود را برای دوره ریکاوری آماده کنید. چراکه بعد از عمل، به دلیل داروهای بیهوشی، احساس خواب آلودگی خواهید کرد و داشتن مکانی گرم، نرم و راحت در خانه که تمام نیازهایتان را برای ریکاوری خوب فراهم کند، بسیار مفید خواهد بود. به خاطر داشته باشید که آماده سازی محل استراحت به معنای قرار دادن تمام ملزومات در یک مکان به گونه ای است که در طول دوره ریکاوری به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورتی که فرزند خردسال دارید؛ قبل از عمل بینی به او توضیح دهید که شما به تنهایی، فضا و زمان احتیاج دارید. بنابراین برنامه‌ریزی کنید تا از کسی برای مراقبت از فرزندتان کمک بگیرید. هنگام بازی با فرزندتان نیز، مراقب باشید که صورتتان به او برخورد نکند و از راه‌های دیگری مانند نوازش یا صحبت برای نشان دادن محبت خود استفاده کنید و بوسیدن یا نزدیک کردن صورت به او را فعلا کنار بگذارید.

برای داشتن یک ریکاوری ایده‌آل بعد از عمل جراحی، ایجاد فضایی آرام و دلنشین نیز بسیار مهم است. در نتیجه؛ مکانی را در خانه خود انتخاب کنید که در آن احساس راحتی و امنیت می‌کنید. همچنین برای افزایش آسایش، چند بالش نرم و پتو تهیه کنید. از قبل نیز می‌توانید کتاب، مجله یا فیلم‌هایی را که دوست دارید برای سرگرمی در حین استراحت تهیه کنید. حتما شارژر تلفن همراه خود را در دسترس قرار دهید تا بتوانید با عزیزان خود در تماس باشید یا در صورت نیاز از اینترنت استفاده کنید. 

خوب است که قبل از عمل جراحی بینی، تمام داروهای تجویز شده توسط جراح از جمله داروهای مسکن، آنتی‌ بیوتیک‌ها، پمادها، محلول‌های شستشو، اپلیکاتورهای پنبه‌ای و دستمال کاغذی را تهیه و در خانه خود داشته باشید تا در روز جراحی، پس از اتمام عمل و در مسیر بازگشت به خانه، مجبور به توقف در داروخانه و اتلاف وقت نشوید.

بعد از جراحی بینی، به دلیل حساس شدن دهان و تحت تاثیر قرار گرفتن حس بویایی، تغذیه و آبرسانی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. با این حال، رژیم غذایی سالم و نوشیدن مایعات فراوان برای بهبودی سریع‌تر بسیار ضروری است. در نتیجه؛ از قبل غذاهای ساده، نرم و قابل گرم کردن مجدد که دوست دارید را آماده کنید و در یخچال یا فریزر نگهداری کنید تا در زمان گرسنگی به راحتی و بدون صرف انرژی زیاد، بتوانید میل کنید.

پس از اتمام عمل جراحی بینی، از یکی از دوستان یا نزدیکانتان بخواهید که شما را به منزل بازگرداند. در نظر داشته باشید که در طول حداقل 24 ساعت اول پس از عمل، به کمک و مراقبت یک فرد نیاز دارید. این فرد می‌تواند یکی از اعضای خانواده یا یک دوست باشد. همچنین قبل از عمل، به طور کامل او را در جریان روند عمل و نیازهایتان پس از آن قرار دهید. به این ترتیب، او می‌تواند به بهترین نحو ممکن از شما مراقبت کند و در انجام کارهایی مانند آماده کردن غذا، مصرف داروها و رسیدگی به سایر نیازهایتان به شما یاری برساند.

یکی دیگر از اقداماتی که شب قبل از عمل بینی باید انجام بدهید، این است که چند ملافه را بشویید و آماده نگه دارید. به این ترتیب، هر بار که نیاز به تعویض ملافه به دلیل خونریزی یا ترشحات دارید، به راحتی می توانید این کار را انجام دهید و خیالتان راحت باشد که ملحفه تمیز در دسترس دارید. در نهایت؛ به دلیل ناتوانی در پوشیدن لباس‌های بدون دکمه بعد از عمل، از همراه داشتن لباس‌های دکمه‌دار راحت، شلوار و کفش مناسب اطمینان حاصل کنید.

دوران ریکاوری بعد از عمل جراحی بینی

 

چگونه بر ترس قبل از عمل بینی مقابله کنیم؟

تیغ جراحی، ترس ناخواسته‌ای را در دل بسیاری از افراد نسبت به عمل جراحی، به خصوص جراحی زیبایی بینی، ایجاد می‌کند. این ترس گاه چنان قدرتمند می‌شود که فرد را از انجام عمل بینی منصرف می‌کند. اما آیا این ترس واقعا منطقی است یا ساخته و پرداخته‌ی ذهن ما به دلیل کمبود اطلاعات است؟

اگر مصمم به رفع ایرادات بینی خود از طریق جراحی هستید و تنها ترس از تیغ جراحی شما را مردد کرده است، باید بدانید که به دلیل انجام عمل تحت بیهوشی عمومی، هیچ دردی را در طول عمل حس نخواهید کرد و خاطره‌ای از آن در ذهن شما باقی نخواهد ماند. علاوه بر این، عمل بینی یک عمل ظریف و دقیق است که توسط دستان هنرمند و ظریف جراح انجام می‌شود. همچنین در تمام مراحل عمل، تیم پزشکی متشکل از جراح، متخصص بیهوشی و پرسنل مجرب، شرایط و علائم حیاتی شما را به طور دقیق و لحظه به لحظه تحت نظر دارند و در فضایی کاملا کنترل شده عمل را انجام می‌دهند. بنابراین با در نظر گرفتن تمام این نکات مثبت، هیچ دلیلی برای ترس از جراحی بینی وجود ندارد. پس با خیالی آسوده و بدون هیچ نگرانی، قدم در راه رفع ایرادات ظاهری خود بردارید و از زیبایی‌تان لذت ببرید.

آیا ترس قبل از عمل بینی طبیعیه

 

راهنمای انتخاب جراح قبل از عمل بینی

انتخاب بهترین جراح بینی در شیراز، یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از عمل بینی است که تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت. با توجه به اینکه عمل بینی یک عمل زیبایی و غیرضروری محسوب می‌شود، توصیه اکید می‌شود که زمان کافی برای یافتن بهترین جراح بینی اختصاص دهید تا با انتخابی درست، به نتایج دلخواه خود در رینوپلاستی دست پیدا کنید. پس از انتخاب جراح، جلسه مشاوره با او انجام خواهد شد. در این جلسه، جراح بینی معاینات لازم را انجام می‌دهد تا از مناسب بودن شما برای عمل اطمینان حاصل کند.

در جلسه مشاوره با جراح بینی، باید اطلاعات کاملی از سلامتی خود، سابقه بیماری‌ها، حساسیت‌ها، داروهای مصرفی، جراحی‌های قبلی و انتظاراتتان از عمل را ارائه دهید. این اطلاعات به جراح در تجویز آزمایش‌های لازم و ارائه راهنمایی‌های ضروری قبل از عمل مانند رژیم غذایی، مصرف دارو، ترک سیگار و استراحت کافی کمک می‌کند. به خاطر داشته باشید که هر مرحله از فرآیند عمل بینی، از مشاوره تا مراقبت‌های بعد از عمل، برای دستیابی به بهترین نتیجه حائز اهمیت است. پس با جدیت و دقت کامل، با جراح خود همکاری کنید تا به ظاهری که آرزویش را دارید برسید.

راهنمای انتخاب جراح قبل از عمل بینی

 

رایج‌ترین سوالات شما در رابطه با اقدامات قبل از جراحی بینی:

 

1. آیا باید قبل از جراحی بینی مراقبت‌های خاصی انجام دهم؟

پاسخ: بله، ممکن است پزشک متخصص از شما بخواهد قبل از جراحی بینی مراقبات خاصی انجام دهید. این مراقبات ممکن است شامل پرهیز از مصرف غذا یا نوشیدنی قبل از ساعت مشخصی از شب قبل از جراحی، مصرف مایعات بیشتر برای حفظ هیدراتاسیون و عدم مصرف دخانیات و الکل باشد.

 

2. مصرف چه داروهایی قبل از جراحی بینی باید قطع شود؟

پاسخ: مصرف داروهایی مانند آسپرین، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و داروهای گیاهی باید قبل از جراحی بینی با مشورت پزشک قطع شود.

 

3. چه زمانی می‌توان بعد از جراحی بینی به سر کار، دانشگاه یا مدرسه بازگشت؟

پاسخ: معمولا 1 تا 2 هفته بعد از جراحی بینی می توان به سر کار، دانشگاه یا مدرسه برگشت.

 

4. قبل از جراحی بینی چه آزمایشاتی باید انجام شود؟

پاسخ: قبل از جراحی بینی، باید با جراح خود در مورد سابقه پزشکی خود صحبت کنید و آزمایشاتی را که آنها تجویز می کنند انجام دهید. این آزمایشات ممکن است شامل آزمایش خون، آزمایش قند و تست بارداری باشد.

 

5. چه مدت قبل از جراحی بینی باید مصرف کافئین را قطع کنم؟

پاسخ: توصیه می‌شود از مصرف کافئین حداقل 24 ساعت قبل از جراحی بینی خودداری کنید.

 

6. چه مدت قبل از جراحی باید سیگار را ترک کنم؟

پاسخ: حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی باید از سیگار کشیدن خودداری کنید.

 

7. آیا باید قبل از جراحی بینی ورزش را متوقف کنم؟

پاسخ: بله، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که قبل از جراحی بینی ورزش را متوقف کنید. این به دلیل خطر افزایش خونریزی و آسیب به نتیجه نهایی جراحی است.

 

8. آیا قبل از جراحی بینی باید از مصرف ویتامین و مکمل‌های غذایی خاصی پرهیز کنم؟

پاسخ: بله، پیش از جراحی بینی باید از مصرف ویتامین و مکمل‌های غذایی خاصی که ممکن است با جراحی تداخل داشته باشند، پرهیز کنید. بنابراین مطمئن شوید که با پزشک خود در مورد مصرف هرگونه مکمل یا ویتامین قبل از جراحی مشورت کرده‌اید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!