اگر از داشتن چانه‌ای کوچک و نامتناسب ناراضی هستید، تزریق ژل چانه می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این روش ساده و کم‌ خطر به شما کمک می‌کند تا چانه‌ای برجسته‌تر و زیباتر داشته باشید. در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی مزایا، معایب، مراحل و هزینه تزریق ژل چانه بپردازیم.

چانه یکی از نواحی اصلی صورت است که تاثیر زیادی بر زیبایی دارد. یک چانه زیبا و خوش‌ فرم می‌تواند باعث شود تا صورت شما کشیده‌تر، متقارن‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. ژل چانه یک روش درمانی زیبایی است که برای افزودن حجم و فرم به چانه و ناحیه زیر فک استفاده می‌شود. این روش غیر تهاجمی و با نتایج فوری است و می‌تواند به شما کمک کند تا چهره‌ای زیباتر داشته باشید.

تناسب چانه با خط فک یکی از مهم‌ترین عوامل زیبایی صورت است. چانه جلوترین قسمت فک است و به همین دلیل، تعادل و هماهنگی آن با خط فک، تاثیر زیادی بر ظاهر کلی صورت دارد. روند پیری می‌تواند منجر به تجمع چربی در امتداد خط فک شود. این امر اغلب باعث قطع ارتباط بین چانه و خط فک می‌شود. در این موارد، تزریق ژل می‌تواند این مشکل را برطرف کند و به تناسب مجدد چانه با خط فک کمک کند. علاوه بر این، در یک صورت ایده‌آل، پل بینی باید با لبه جلویی چانه هم راستا باشد. اگر صورت شما در این راستا نیست، تزریق ژل در شیراز می‌تواند چانه شما را جلو آورده تا از لحاظ زیبایی شناختی به ایده‌آل موجود نزدیک‌تر شوید.

 

ژل چانه چیست؟

تزریق ژل چانه یکی از روش‌های غیر جراحی و کم‌ تهاجمی برای زاویه‌ سازی صورت و بهبود فرم چانه است. این روش با تزریق ژل‌های پوستی به ناحیه چانه انجام می‌شود. ژل‌های پوستی از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته شده و برای پر کردن یا بزرگ کردن ناحیه‌ی مورد نظر و صاف شدن چین‌ و‌ چروک‌‌ها، به نواحی مختلف تزریق می‌شوند. تزریق ژل چانه عوارض جانبی کمی دارد و نتایج آن فورا قابل مشاهده است.

ژل چانه چیه؟

 

چه دلایلی برای تزریق ژل چانه وجود دارد؟

هدف تمامی افراد برای تزریق ژل چانه یکسان نیست و ممکن است هرکدام هدف‌ها و دلایل گوناگونی داشته باشند. از جمله دلایل تزریق ژل چانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. گودی عمیق و فرو رفتگی چانه: یکی از رایج‌ترین دلایل تزریق ژل چانه، رفع گودی عمیق و فرو رفتگی چانه است. این مشکل می‌تواند باعث شود چانه ظاهری نامتناسب و نامطلوب داشته باشد. تزریق ژل چانه می‌تواند گودی چانه را پر کند و باعث شود چانه ظاهری برجسته‌تر و کامل‌تر داشته باشد.

2. ضعف ماهیچه چانه: ضعف ماهیچه چانه نیز می‌تواند باعث شود چانه ظاهری نامناسب داشته باشد. تزریق ژل چانه می‌تواند با تقویت ماهیچه چانه، ظاهر این قسمت از صورت را بهبود بخشد.

3. بد فرمی چانه: تزریق ژل چانه می‌تواند با پر کردن نواحی فرورفته و برجسته کردن نواحی گود، ظاهر چانه را اصلاح کند و بد فرمی آن را از بین ببرد.

4. زاویه‌ سازی فک و صورت: تزریق ژل چانه همچنین می‌تواند به زاویه‌ سازی فک و صورت کمک کند. این روش می‌تواند باعث شود صورت ظاهری کشیده‌تر و V شکل‌تری داشته باشد.

5. تزریق ژل به زنخدان چانه و رفع چال یا شکاف روی چانه: تزریق ژل به زنخدان چانه می‌تواند باعث ایجاد چال یا شکاف روی چانه شود. این روش معمولا برای اهداف زیبایی انجام می‌شود و می‌تواند ظاهر چانه را جذاب‌تر کند.

6. اندازه چانه: متخصص پوست می‌تواند با استفاده از ژل چانه، اندازه چانه را افزایش دهند. به عنوان مثال چانه برخی از افراد کوتاه است. متخصصان می‌توانند به راحتی و با استفاده از ژل چانه طول چانه را بلند کنند.

7. شکل چانه: ممکن است بیماران عرض، طول و یا زاویه‌ی چانه متفاوتی را بپسندند. اگر بیماران چانه‌ای با زاویه بیشتر بخواهند، می‌توان آن را تیزتر کرد. اگر افراد فکر می‌کنند که چانه‌شان بسیار مربع شکل است، می‌توان آن را گردتر کرد.

8. تقارن چانه: اگر چانه شما نامتقارن است، می‌توان آن را با درمان توسط ژل پوستی بهبود بخشید.

با توجه به تمامی این موارد؛ در مشاوره اولیه، خواسته‌‌های هر بیمار به طور کامل ارزیابی می‌شود. در طول این ارزیابی، متخصص زیبایی در مورد آناتومی بیمار و نحوه بهبود فرم صورت، با متقاضی تزریق ژل چانه صحبت خواهد کرد.

یکی از کاربردهای ژل چانه

 

تزریق ژل چانه چگونه انجام می‌شود؟

نحوه تزریق ژل چانه با تزریق ژل به نواحی دیگر بدن تفاوتی ندارد. این روش توسط پزشکان به صورت سرپایی اجرا می‌شود و نیازی به استراحت پس از آن نیز وجود ندارد. برای شروع؛ ابتدا پزشک پوست ناحیه مورد نظر را با یک ماده ضد عفونی تمیز کرده و برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی، از مواد بی حسی مانند لیدوکائین استفاده می‌کند. در برخی موارد نیز، داروی بی حسی به صورت مستقیم و قبل از آغاز درمان تزریق می‌شود.

برای انجام تزریق ژل در ناحیه چانه، عمدتا از کانول یا سوزن استفاده می‌شود. استفاده از کانول دارای مزیت‌هایی مانند کاهش خطر آسیب به عروق خونی و جلوگیری از ایجاد کبودی یا عوارض جدی‌تر است. از آنجایی که چانه یک ناحیه عضلانی می‌باشد، سوزن به راحتی از آن عبور می‌کند. اما به دلیل داشتن نوک بلند، عبور کانول از چانه چالش‌ برانگیز است. در اغلب موارد، برای دستیابی به بهترین نتایج، از ترکیب سوزن و کانول به صورت همزمان استفاده می‌شود. کانول معمولا برای تزریق در نواحی کناری چانه و سوزن‌ها به عنوان گزینه‌ای موثر برای تزریق به مرکز چانه استفاده می‌شوند.

هنگام انجام فرآیند تزریق، از شما خواسته می‌شود که سکوت را رعایت کرده و در محل مخصوصی بنشینید تا پزشک ژل را در چانه‌ی شما تزریق کند. در این روند، تعدادی تزریق در ناحیه چانه و فک انجام می‌شود. پس از انجام این مرحله، ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا برای ویزیت بعدی و انجام تزریق‌های اضافی تا رسیدن به نتایج مطلوب، در یک تاریخ مشخص دیگر نیز به کلینیک پوست و مو شیراز مراجعه نمایید. در نهایت خوب است بدانید که کل فرآیند تزریق ژل به چانه همراه با زمان آماده‌ سازی آن، نهایتا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

تزریق ژل در ناحیه چانه

 

برای ژل چانه، چند سی سی ژل لازم است؟

میزان ژل مورد نیاز برای برجسته سازی چانه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  1. میزان عقب‌ رفتگی چانه: چانه‌های عقب‌تر به ژل بیشتری برای برجسته شدن نیاز دارند.
  2. شکل چانه: برای چانه‌های مربعی یا زاویه‌دار به ژل کمتری نسبت به چانه‌های گرد یا بیضی نیاز است.
  3. نوع ژل: ژل‌های با چگالی بالاتر، حجم بیشتری را ایجاد می‌کنند و بنابراین به مقدار کمتری تزریق می‌شوند.
  4. تجربه پزشک: پزشک با تجربه می‌تواند مقدار ژل مورد نیاز را به طور دقیق‌تری تخمین بزند.

در حالت کلی، میزان ژل مورد نیاز برای ترزیق ژل چانه بین یک تا دو میلی‌ لیتر است. با این حال، در برخی موارد ممکن است به مقدار بیشتری ژل نیاز باشد.

برای ژل چانه، چند سی سی ژل لازم است؟

 

بهترین برندها برای تزریق ژل چانه کدامند؟

سوال بسیاری از افراد این است که بهترین ژل برای تزریق چانه کدام است؟ خوب است بدانید که برخی از رایج‌ترین ژل‌ها برای ناحیه چانه، ژل‌هایی برپایه اسید هیالورونیک هستند. در ادامه راجع به این ژل‌ها بیشتر خواهید خواند:

ژوویدرم (ولبلا) Voluma: ژل ژوویدرم (ولبلا) Voluma یکی از بهترین ژل‌های چانه برای زاویه سازی و برجسته سازی چانه است. این ژل ماندگاری بالایی دارد و می‌تواند تا دو سال نتایج خود را حفظ کند.

رستیلن Defyne: ژل رستیلن Defyne نیز یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای تزریق چانه است. این ژل ماندگاری کمتری نسبت به ژوویدرم (ولبلا) دارد و ماندگاری آن معمولا تا ۱۲ ماه است.

فیلرهای مصنوعی: فیلرهای مصنوعی ماندگاری بیشتری نسبت به ژل‌های اسید هیالورونیک دارند. این فیلرها معمولا از موادی مانند کلسیم هیدروکسیلاپاتیت (CaHA) یا پلی-ال- لاکتیک اسید (PLLA) ساخته می‌شوند.

ریدیس: ژل ریدیس (Radiesse) یکی از فیلرهای مصنوعی محبوب برای تزریق چانه است. این ژل بین ۹ تا ۱۵ ماه ماندگاری دارد و می‌تواند به خوبی چانه را برجسته و زاویه‌ دار کند.

اسکالپترا: ژل اسکالپترا (Sculptra) نیز یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای تزریق چانه است. ماندگاری این ژل بالا است و حداقل تا دو سال نتایج آن بدون تغییر خواهد ماند.

 

تزریق ژل چانه برای چه کسانی مناسب است؟ 

تزریق ژل چانه یکی از روش‌های غیرجراحی زیبایی است که برای افزایش حجم و برجسته‌ سازی چانه استفاده می‌شود. این روش می‌تواند خط فک را مشخص‌تر کرده و ظاهری زیباتر و جوان‌تر به چهره ببخشد. شرایط لازم برای انجام تزریق ژل چانه شامل موارد زیر می‌شود:

  • سن بالای 18 سال
  • سلامت عمومی مناسب
  • نداشتن حساسیت یا آلرژی به مواد تزریقی
  • عدم وجود بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، بیماری قلبی یا اختلالات خونریزی
  • مصرف نکردن داروهای رقیق‌ کننده خون
  • سیگار نکشیدن

کاندیدای مناسب برای تزریق ژل چانه

 

چه کسانی نمی‌توانند تزریق ژل چانه را انجام بدهند؟

همانطور که اشاره کردیم؛ ژل چانه می‌تواند باعث افزایش حجم چانه، کاهش چین و چروک‌های سطحی و اصلاح خطوط نامتقارن چانه شود. با این حال، ژل چانه برای همه افراد مناسب نیست. به عنوان مثال افرادی که دارای افتادگی شدید پوست یا چین و چروک‌های عمیق چانه هستند، بهتر است که تزریق ژل برای چانه را انجام ندهند. چراکه ژل چانه قادر به اصلاح این مشکلات نیست. در این موارد، ایمپلنت چانه گزینه‌ی بهتری است. همچنین افرادی که دارای مشکلات پزشکی خاصی مانند اختلالات خونریزی، عفونت‌های پوستی یا آلرژی به مواد پرکننده هستند، باید از این کار دوری کنند. افرادی که قصد بارداری یا شیردهی دارند نیز بهتر است تا اتمام این دوران، برای تزریق ژل صبور باشند.

 

چه مراقبت‌‌هایی را قبل از تزریق ژل چانه رعایت کنیم؟

حتما باید مدت دو هفته قبل و بعد از تزریق ژل، از انجام هرگونه روش درمانی تهاجمی، از جمله خدمات دندانپزشکی مانند جرم‌ گیری دندان، بیوپسی، جراحی و خالکوبی خودداری کنید. برای کاهش احتمال بروز کبودی، حداقل یک هفته قبل از انجام تزریق ژل، مصرف داروهای رقیق کننده خون، اعم از مسکن‌ها و مکمل‌ها را متوقف کنید. همچنین، استفاده از سیگار نیز احتمال بروز کبودی را افزایش می‌دهد، بنابراین پیش از تزریق ژل، تلاش کنید که از کشیدن سیگار دوری کنید.

مراقبت‌‌های قبل از تزریق ژل چانه

 

مراقبت‌‌های بعد از تزریق ژل چانه کدامند؟

پس از تزریق ژل، ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از درمان از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. همچنین از انجام فعالیت‌های ورزشی شدید و فعالیت بدنی سنگین اجتناب نمایید. از لمس محل تزریق نیز پرهیز کنید و اطمینان حاصل کنید که محل تزریق را تمیز نگه می‌دارید. برای کاهش تورم و درد پس از تزریق، می‌توانید از کمپرس سرد یا کیسه‌های یخ استفاده کنید.

بین ۲۴-۲۸ ساعت پس از درمان، بهتر است از مصرف الکل، کافئین، مکمل‌های نیاسین، غذاهای حاوی سدیم بالا، غذاهای دارای قند بالا، کربوهیدرات‌های تصفیه شده و خوردن غذاهای تند خودداری کنید. در مدت ۲۴ ساعت اولیه پس از درمان، از فرو کردن سر در زیر آب نیز اجتناب کنید. اگر نیاز به آرایش کردن داشتید، بهتر است صبر کنید تا خونریزی به طور کامل متوقف شود و تورم کاهش یابد. بنابراین از انجام آرایش در ایام ابتدایی پس از درمان خودداری نمایید.

مراقبت‌‌های بعد از تزریق ژل چانه

 

خطرات و عوارض تزریق ژل چانه چیست؟

هرچند که خطرات و اثرات جانبی تزریق ژل بسیار ناچیز است، اما همواره ممکن است پس از تزریق، مقدار کمی تورم و کبودی ایجاد شود. در صورت مصرف داروهای رقیق‌ کننده خون یا وجود اختلالات خونریزی، احتمال بروز این عوارض بیشتر است. احتمال بروز مشکلات جدی مانند برآمدگی و وارد شدن ژل به رگ‌های خونی و آسیب‌های ثانویه از تزریق نیز بسیار پایین است.

همچنین زمان تزریق اغلب نسبتا سریع است، اما احتمالا تا چند روز اولیه ممکن است احساس درد و سنگینی در ناحیه تزریق داشته باشید. در این مرحله، بهتر است از جویدن غذاهای سفت خودداری کرده و تقریبا دو هفته منتظر مانید تا این حس به‌ طور کامل برطرف شود. به صورت کلی؛ تزریق ژل‌های پوستی به طور کلی ایمن به نظر می‌رسند و هرگونه عوارض جانبی که رخ دهند، معمولا خفیف بوده و پس از چند روز بهبود می‌یابند.

برخی از عوارض جانبی نادر نیز ممکن است در هنگام تزریق ژل چانه رخ بدهد. این عوارض جانبی نادر شامل واکنش آلرژیک، عفونت، آسیب عصبی، آسیب به پوست، برآمدگی‌ها، توده‌ها یا نواحی نامتقارن می‌شوند. برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی تزریق ژل چانه، مهم است که از یک متخصص زیبایی معتبر و باتجربه کمک بگیرید. همچنین، مهم است که قبل از تزریق، آزمایش آلرژی انجام دهید تا از بروز واکنش آلرژیک جلوگیری کنید.

عوارض تزریق ژل چانه

 

آیا جایگزینی برای تزریق ژل چانه وجود دارد؟

ممکن است که تزریق ژل چانه برای برخی از افراد مناسب نباشد. در این صورت، روش‌های جایگزینی وجود دارد که می‌تواند به شما در دستیابی به نتایج مورد نظر کمک کند. جراحی ایمپلنت چانه یک راه حل دائمی برای مشکلات مربوط به چانه مانند فرورفتگی یا گودی عمیق است. این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و معمولا حدود یک ساعت طول می‌کشد. در این روش، یک ایمپلنت مصنوعی از جنس موادی مانند سیلیکون یا کلسیم هیدروکسیلاپاتیت در زیر پوست چانه قرار داده می‌شود.

جراحی لیفت صورت یا سفت کردن پوست روش‌های دیگری هستند که می‌توانند به بهبود ظاهر چانه کمک کنند. جراحی لیفت صورت شامل کشیدن و سفت کردن پوست صورت و گردن است. این روش می‌تواند به درمان غبغب‌‌ و سایر مشکلات مربوط به پیری صورت نیز کمک کند. زمان بهبودی جراحی لیفت صورت نیز حدود یک هفته است.

روش‌های سفت کردن پوست نیز می‌توانند به بهبود ظاهر چانه کمک کنند. این روش‌ها شامل استفاده از لیزر، امواج رادیویی یا انرژی اولتراسوند هستند. روش‌های سفت کردن پوست معمولا تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شوند و زمان بهبودی آن‌ها کوتاه‌تر از جراحی لیفت صورت است. با توجه به تمامی این نکات؛ انتخاب بهترین روش به عوامل مختلفی مانند سن، وضعیت سلامتی، بودجه و انتظارات شما بستگی دارد. بهتر است قبل از تصمیم‌ گیری، با یک متخصص پوست در کلینیک زیبایی شیراز مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای شما توصیه کند.

 

ماندگاری ژل چانه چقدر است؟

تزریق ژل چانه یکی از روش‌های غیرجراحی برای فرم‌ دهی و حجم‌ دهی به چانه است. این روش نسبتا سریع و آسان است و نتایج آن بلافاصله قابل مشاهده است. ماندگاری تزریق ژل چانه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

نوع و برند فیلر تزریقی: فیلرهای هیالورونیک اسید معمولا ماندگاری کمتری نسبت به فیلرهای مصنوعی دارند.

رعایت موارد مراقبتی بعد از تزریق ژل: مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ورزش سنگین، می‌تواند به ماندگاری بیشتر تزریق ژل چانه کمک کند.

شرایط بدنی فرد: عواملی مانند سن، جنس، وزن و سابقه بیماری‌ها می‌توانند بر ماندگاری تزریق ژل چانه تاثیر بگذارند.

به طور میانگین، ماندگاری ژل چانه بین ۹ تا ۱۸ ماه است. با این حال، در برخی افراد ممکن است این مدت کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد.

ماندگاری ژل چانه

 

هزینه تزریق ژل به چانه چقدر است؟

هزینه تزریق ژل به چانه به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها نوع فیلر مورد استفاده است. فیلرهای هیالورونیک اسید که ماندگاری کمتری دارند، معمولا ارزان‌تر از فیلرهای دائمی هستند. علاوه بر این‌؛ میزان ژل مورد نیاز نیز بر هزینه تزریق تاثیر می‌گذارد. اگر چانه فرد کوچک باشد، به مقدار کمتری ژل نیاز است و هزینه تزریق کمتر خواهد بود. عوامل دیگری که می‌توانند بر هزینه تزریق ژل به چانه تاثیر بگذارند شامل میزان تجربه و مهارت پزشک، محل کلینیک و خدمات ارائه شده در کلینیک می‌شوند. در برخی از کلینیک‌ها نیز، خدمات جانبی مانند مشاوره، بی‌ حسی موضعی و مراقبت‌های پس از تزریق، به هزینه تزریق اضافه می‌شود. در سال 1402؛ هزینه هر سی سی ژل هیالورونیک اسید برای تزریق به چانه معمولا بین دو تا شش میلیون تومان است.

هزینه تزریق ژل به چانه

 

آیا تزریق ژل چانه درد دارد؟

به دلیل استفاده از کرم بی‌ حسی املا و وجود لیدوکائین در فیلرهای با کیفیت؛ در حین تزریق ژل به ناحیه چانه تقریبا هیچ دردی حس نخواهید کرد. درباره‌ی احتمال کبودی پس از تزریق نیز لازم به ذکر است که معمولا در این ناحیه، کبودی ایجاد نمی‌شود. این موارد باعث می‌شود تجربه‌ی تزریق ژل به چانه، به بهترین شکل ممکن برای شما نشان داده شود.

 

کلام آخر

تزریق ژل چانه یکی از روش‌های کم تهاجم و بی خطر برای فرم دادن به چانه و متعادل کردن صورت است. این روش با تزریق ژل‌های مصنوعی یا طبیعی به ناحیه چانه انجام می‌شود. ژل‌های مصنوعی مانند ریدیس و اسکالپترا ماندگاری بیشتری دارند، اما اگر از نتایج ناراضی باشید، حذف آن‌ها ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. ژل‌های طبیعی مانند ژل‌های مبتنی بر HA ماندگاری کمتری دارند، اما اگر از نتایج راضی نباشید، به راحتی قابل برگشت هستند. در هر حال؛ برای کسب بهترین نتایج، مهم است که از یک متخصص باتجربه در زمینه تزریق ژل چانه کمک بگیرید. این متخصص می‌تواند بهترین نوع ژل را برای شما انتخاب کند و نتایجی را که می‌خواهید به شما ارائه بدهد.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!