تعداد جلسات لیزر موهای زائد یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که افراد قبل از انجام این روش از خود می‌پرسند. در این مقاله به بررسی عوامل موثر بر تعداد جلسات لیزر موهای زائد و پاسخ به این سوال می‌پردازیم.

آیا می‌دانید که اگر به‌ طور متوسط هر هفته 3 بار شیو کنید، در طول 10 سال حدود 1560 بار شیو خواهید کرد؟ این رقم برای افرادی که رشد موهای سریع‌تری دارند، حتی بیشتر هم خواهد بود. با وجود این همه اصلاح، لیزر موهای زائد می‌تواند جایگزینی عالی برای شیو، اپیلاسیون و سایر روش‌های از بین بردن موهای زائد باشد. لیزر موهای زائد علاوه بر صرفه‌ جویی در زمان و هزینه، می‌تواند به شما پوستی صاف و بدون مو نیز هدیه بدهد. اما سوال اینجاست که برای لیزر موهای زائد چند جلسه لازم است؟

جواب کوتاه به این سوال این است که تعداد جلسات لیزر موهای زائد به عوامل مختلفی از جمله نوع پوست، رنگ مو، ناحیه مورد درمان و دستگاه لیزر مورد استفاده بستگی دارد. اما در حالت کلی، برای از بین بردن کامل موهای زائد در یک ناحیه، به 6 تا 8 جلسه لیزر نیاز است. البته این تعداد جلسات ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. در ادامه به توضیح عواملی که بر تعداد جلسات لیزر موی زائد تاثیر می‌گذارند، می‌پردازیم.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد

 

چه عواملی بر تعداد جلسات لیزر موهای زائد تاثیر می‌گذارند؟

همانطور که اشاره کردیم؛ تعداد جلسات لیزر موهای زائد در مرکز لیزر شیراز برای هر فرد متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

نوع پوست: نوع پوست یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر تعداد جلسات لیزر موهای زائد تاثیر می‌گذارد. پوست‌های تیره‌تر نسبت به پوست‌های روشن‌تر، به انرژی بیشتری برای از بین بردن فولیکول مو نیاز دارند. بنابراین، ممکن است برای از بین بردن کامل موهای زائد در پوست‌های تیره‌تر، به جلسات بیشتری نیاز باشد.

رنگ موهای زائد: رنگ مو نیز بر تعداد جلسات لیزر موهای زائد تاثیر می‌گذارد. موهای تیره‌تر نسبت به موهای روشن‌تر، ملانین بیشتری دارند. ملانین رنگدانه‌ای است که نور لیزر را جذب می‌کند. به عنوان مثال، استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد در افرادی با موهای روشن، بلوند، قرمز یا مایل به خاکستری، تاثیر کمتری دارد و نیاز به تعداد بیشتری جلسات دارد تا به نتیجه مطلوب برسد.

ناحیه مورد درمان: ناحیه‌هایی که موهای بیشتری دارند، به جلسات بیشتری نیاز دارند. به‌ عنوان مثال، برای از بین بردن کامل موهای زائد در ناحیه پاها، به جلسات بیشتری نسبت به ناحیه صورت نیاز است.

دستگاه لیزر مورد استفاده: دستگاه‌های لیزر جدیدتر می‌توانند خیلی سریع‌تر موهای زائد را از بین ببرند. بنابراین، ممکن است با استفاده از این دستگاه‌ها، به جلسات کمتری نیاز داشته باشید.

تعداد جلسات لیزر به چه عواملی بستگی داره؟

 

آیا چرخه رشد مو بر تعداد و زمان جلسات لیزر موهای زائد تاثیر می‌گذارد؟

چرخه رشد مو از چهار مرحله تشکیل شده است که فاز اول آن آناژن می‌باشد. در این مرحله موها رشد می‌کنند و در سطح پوست قابل مشاهده هستند. سپس مرحله کاتاژن یا فاز انتقال، که یک مرحله میانی بین رشد و استراحت مو است آغاز می‌شود. در این مرحله موها از فعالیت بازمانده خود دور می‌شوند و به حالت استراحت یا خوابیده منتقل می‌شوند. همچنین، فاز تلوژن که در آن موها به طور کامل خوابیده و در پوست نهفته می‌مانند، فولیکول‌ها شروع به تولید موهای جدید می‌کنند. در نهایت، مرحله آخر اگزوژن یا فاز ریزش است، که در آن موها شروع به ریزش می‌کنند و حالا زمان آن فرا رسیده است که موهایی که در فاز تلوژن درون فولیکول رشد کرده بودند، به سطح پوست بیایند.

ضروری است بدانید که هر مویی که بر روی صورت و بدن هر فرد پیدا می‌شود، ممکن است در مراحل مختلفی از چرخه رشد مو قرار داشته باشد. به عبارت دیگر، برخی موها در مرحله ریزش، برخی در مرحله انتقال و برخی دیگر در مرحله فعال قرار دارند. این نکته نشان می‌دهد که همواره مقداری از موها بر روی پوست قابل مشاهده هستند. این نکته نیز مهم است که لیزر موهای زائد تنها زمانی کارآمد است که موها در فاز فعال چرخه رشد یا آناژن قرار دارند و قابل تشخیص توسط نور لیزر هستند. بنابراین، انجام جلسات درمانی در دوره‌های دیگر چرخه رشد مو، نتیجه‌ی مطلوبی نخواهد داشت.

پس از انجام جلسه اول لیزر موهای زائد، باید حداقل 4 هفته صبر کنید تا موها به فاز فعال دیگری برسند و قابلیت درمان تحت لیزر را داشته باشند. بنابراین، برنامه جلسات لیزر موهای زائد باید به صورت ماهیانه تنظیم شود تا تمام موها به فاز رشد برسند و نتایج مطلوب به دست آید. در کلینیک زیبایی شیراز، زمان جلسات با توافق افراد ترتیب داده می‌شود. همچنین، در هر جلسه از لیزر موهای زائد، تقریبا بین 10 تا 30 درصد از موها حذف می‌شوند و با پیشرفت تدریجی جلسات، بهبود قابل مشاهده خواهد بود. با پیگیری مداوم، در کمتر از یک سال می‌توانید به پوستی بدون مو دست پیدا کنید.

چرخه رشد مو

 

چند جلسه برای لیزر موهای زائد لازم است؟

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم؛ تعداد جلسات لیزر موهای زائد معمولا بین 6 تا 8 جلسه است. اما در برخی موارد، این تعداد ممکن است بیشتر یا کمتر باشد، به ویژه اگر عواملی مانند چرخه رشد مو، مسائل هورمونی، یا واکنش بدن به درمان بر لیزر موهای زائد تاثیر بگذارد. همچنین با توجه به ویژگی‌های متفاوت موها و نرخ رشد آن‌ها در هر فرد، برای کاهش موهای زائد نیاز به جلسات متعدد لیزر می‌باشد که با چرخه رشد مو هماهنگ شود. بنابراین برای اینکه همه موها به فاز فعال رشد برسند و بتوانند تحت تاثیر نور لیزر قرار بگیرند و فولیکول‌ها را از بین ببرند، لیزر موی زائد حدود 6 تا 8 ماه طول می‌کشد. در نهایت به دلیل تفاوت در چرخه رشد مو بین افراد، تعداد جلسات لیزر موهای زائد نیز از فرد به فرد متفاوت است. در ادامه راجع به تفاوت‌های جلسات اول تا سوم لیزر بیشتر بخوانید:

 

جلسه اول لیزر موهای زائد

جلسه اول لیزر، اولین گام در مسیر داشتن پوستی صاف و بدون مو است. این جلسه می‌تواند برای کسانی که تجربه لیزر را ندارند، کمی نگران کننده باشد. اما جای هیچ نگرانی نیست، چرا که در این جلسه تمام نکات و اطلاعات مورد نیاز در اختیار شما قرار داده می‌شود. جلسه اول لیزر موهای زائد، نقش مهمی در تعیین نتیجه درمان دارد. در این جلسه، اپراتور لیزر، ناحیه مورد نظر را معاینه می‌کند و میزان انرژی لیزر را تنظیم می‌کند. در جلسه اول لیزر، معمولا از انرژی پایین‌تری نسبت به جلسات بعدی استفاده می‌شود. این کار به این دلیل است که پوست در جلسه اول به لیزر حساس‌تر است و احتمال سوختگی وجود دارد.

جلسه اول لیزر موهای زائد

 

جلسه دوم لیزر موهای زائد

جلسه دوم لیزر موهای زائد، به طور کلی مشابه جلسه اول است. مراحل انجام کار ثابت است و اپراتور لیزر با استفاده از دستگاه لیزر، موهای زائد ناحیه مورد نظر را هدف قرار می‌دهد. با این حال، یک تفاوت کوچک ولی مهم بین جلسه دوم و اول لیزر وجود دارد. چراکه از جلسه اول لیزر به بعد، انرژی ساطع شده از دستگاه کمی افزایش می‌یابد. این افزایش انرژی به اپراتوز لیزر اجازه می‌دهد تا فولیکول‌های مو را به طور موثرتری از بین ببرد.

با افزایش انرژی لیزر، تعداد موهایی که در جلسه دوم از بین می‌روند بیشتر از جلسه اول خواهد بود. همچنین، موهایی که در جلسه دوم از بین نمی‌روند، در جلسات بعدی ضعیف‌تر و نازک‌تر می‌شوند و راحت تر از بین می‌روند. به طور کلی، جلسات دوم و بعدی لیزر موهای زائد نقش مهمی در از بین بردن دائمی موهای زائد دارند. چراکه با افزایش انرژی لیزر، تعداد موهایی که از بین می‌روند بیشتر می‌شود و موهایی که باقی می‌مانند نیز ضعیف‌تر می‌شوند.

جلسه دوم لیزر موهای زائد

 

جلسه سوم لیزر موهای زائد

در سومین جلسه لیزر موهای زائد، متخصص می‌تواند روال ثابتی را برای از بین بردن موهای زائد فرد در پیش گیرد. این بدان معناست که نیاز به کم یا زیاد کردن انرژی امواج ساطع شده از دستگاه کمتر خواهد بود. دلیل این امر این است که در جلسات اولیه، متخصص لیزر با توجه به رنگ پوست و نوع موی فرد، انرژی لیزر را تنظیم می‌کند. با انجام دو جلسه لیزر، اپراتور می‌تواند با دقت بیشتری انرژی لیزر را برای از بین بردن موهای زائد تنظیم کند.

البته، این امر به معنای آن نیست که در سومین جلسه نیازی به تنظیم انرژی لیزر نخواهد بود. ممکن است در برخی موارد، اپراتور لیزر نیاز داشته باشد که انرژی لیزر را کمی کم یا زیاد کند. در سومین جلسه لیزر، بخش زیادی از موهای زائد فرد از بین رفته‌اند. به همین دلیل، اپراتور لیزر ممکن است توصیه کند که مراجعه‌ کننده از دو یا سه روز پیش از لیزر؛ موهای بدن خود را شیو کند. شیو کردن موهای بدن قبل از لیزر باعث می‌شود که لیزر به راحتی به فولیکول‌های مو برخورد کند و اثربخشی لیزر را افزایش دهد.

جلسه سوم لیزر موهای زائد

 

آیا تعداد جلسات شارژ لیزر موهای زائد را می‌دانید؟

پس از اتمام 8 جلسه لیزر موهای زائد (ممکن است در برخی موارد کمتر یا بیشتر باشد)، نیاز است که جلسات شارژ با توجه به نوع رشد مو در هر شخص مشخص شود. جلسات شارژ لیزر معمولا در ابتدا با 45 روز تا 2 ماه آغاز می‌شوند، و حتی ممکن است در برخی موارد به طولانی‌تر از 3 ماه ادامه یابند. این دوره‌ها چندین بار تکرار می‌شوند تا فرد به مرحله شارژ شش ماهه و سالیانه برسد و از رشد نامنظم موهای زائد خلاص شود. بعد از آن نیز، انجام شارژ لیزر موهای زائد تنها یک یا دو بار در سال لازم و ضروری است که این اقدام هم از نظر اقتصادی و هم زمانی به صرفه است. همچنین فراموش نکنید به دلیل اینکه تمامی موهای بدن با یک جلسه لیزر از بین نمی‌روند و برای غیرفعال کردن دائمی فولیکول‌های موهای زائد نیاز به جلسات متعددی است، برنامه‌ ریزی دقیق و منظم برای جلسات لیزر امری ضروری است.

تعداد جلسات شارژ لیزر موهای زائد

 

بهترین فاصله زمانی بین جلسات لیزر چقدر است؟

فاصله زمانی بین جلسات لیزر موهای زائد یکی از عوامل مهمی است که در میزان موفقیت این روش درمانی بسیار تاثیرگذار است. به طور کلی، بهترین فاصله زمانی بین جلسات لیزر موهای زائد حدود 30 تا 45 روز است. این فاصله زمانی به این دلیل انتخاب شده است که در این مدت، چرخه رشد موهای زائد تکمیل شده و مجددا از سر گرفته می‌شود.

البته، در برخی موارد، ممکن است این فاصله زمانی بیشتر یا کمتر شود. به عنوان مثال، اگر ناحیه مورد نظر از پوست بسیار حساس باشد، ممکن است پزشک فاصله زمانی بین جلسات را بیشتر کند تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود. در نهایت، تعیین دقیق فاصله زمانی بین جلسات لیزر موهای زائد باید توسط پزشک متخصص پوست انجام شود. پزشک با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع پوست، رنگ مو، ضخامت مو، ناحیه مورد نظر و دستگاه لیزر مورد استفاده، بهترین فاصله زمانی را برای شما تعیین خواهد کرد.

بهترین فاصله زمانی بین جلسات لیزر

 

اگر فاصله بین جلسات لیزر زیاد شود چه اتفاقی می‌افتد؟

برای رسیدن به نتیجه مطلوب در لیزر موی زائد، رعایت فاصله مناسب بین جلسات لیزر امری ضروری است. اگر بین جلسات لیزر زمان زیادی فاصله بیافتد، احتمال اینکه موها دوباره وارد فاز بعدی رشد شوند، زیاد است. در این صورت، درمان لیزر ممکن است غیر ممکن یا زمان بر شود. برای اینکه لیزر موهای زائد موثر باشد، باید اطمینان حاصل کنید که تمام فولیکول‌های مو در فاز رشد فعال هستند. این کار با فاصله مناسب بین جلسات لیزر امکان پذیر است.

به طور کلی، فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد برای صورت و گردن 4 تا 6 هفته و برای بدن 6 تا 8 هفته است. اما اگر جلسه لیزر خود را به تعویق بیاندازید، ممکن است مجبور شوید جلسات بیشتری برای لیزر مراجعه کنید تا نتیجه مطلوبی را بدست آورید. همچنین، ممکن است برخی از فولیکول‌های مو که در فاز رشد غیر فعال یا استراحت بوده‌اند، دوباره رشد کنند. در این صورت، ممکن است شاهد رشد دوباره موها در برخی از نواحی باشید. بنابراین، برای اینکه از نتیجه مطلوب لیزر موهای زائد بهره‌مند شوید، حتما فاصله مناسب بین جلسات لیزر را رعایت کنید و آن را به تاخیر نیاندازید.

اگه فاصله بین جلسات لیزر زیاد بشه چه اتفاقی می‌افته؟

 

سخن پایانی

لیزر موهای زائد یکی از روش‌های محبوب برای از بین بردن موهای زائد بدن است. این روش با استفاده از نور لیزر، فولیکول‌های مو را از بین می‌برد و از رشد مجدد مو جلوگیری می‌کند. با این حال، لیزر موهای زائد یک فرآیند سریع نیست و برای رسیدن به نتیجه مطلوب، به چند جلسه درمانی نیاز دارد. معمولا 6 تا 8 جلسه لیزر، با فاصله زمانی 4 یا 5 هفته‌ای بین هر جلسه، برای از بین بردن موهای زائد بدن کافی است. همچنین تعداد جلسات لیزر صورت برای خانم‌ها حداکثر ۱۰ جلسه و برای آقایان حداکثر ۱۲ جلسه است. در طول دوره درمان، موهای زائد ممکن است دوباره رشد کنند، اما این موها نازک‌تر و کم‌ رنگ‌تر خواهند بود. در نهایت؛ با انجام جلسات درمانی در کلینیک پوست و مو شیراز، موهای زائد صورت و بدن به طور کامل از بین می‌روند.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!