تزریق بوتاکس اگر توسط پزشک با تجربه انجام شود و نکات قبل و بعد از تزریق را رعایت کنید از نتیجه آن راضی خواهید بود. حال اگر از نتیجه راضی نبودید در این مقاله به اینکه چگونه اثر بوتاکس را از بین ببریم به طور مفصل صحبت شده است.

زمانی که افراد به دنبال راهکارهای موثر برای حل مشکلات مرتبط با بوتاکس هستند، نشان‌دهنده این است که تزریق بوتاکس از نتایج مطلوبی برخوردار نبوده است. بنابراین، قبل از تصمیم به اجرای این روش، ضروری است که نکات مرتبط با بوتاکس را به دقت رعایت نمایید. انتخاب یک پزشک ماهر و حرفه‌ای می‌تواند از مواجهه با نتایج نامطلوب تزریق بوتاکس جلوگیری کند. اما، توجه به مراکزی که خدمات بوتاکس را با قیمت‌های ارزان ارائه می‌دهند، ممکن است باعث افزایش مخاطرات و عوارض احتمالی بوتاکس شود. در ادامه این مقاله به اینکه چگونه اثر بوتاکس را از بین ببریم صحبت خواهیم کرد.

 

حذف اثر بوتاکس چقدر طول می کشد؟

بوتاکس یک ماده سمی است که با فلج کردن عضلات، چین و چروک‌های پوست را کاهش می‌دهد. این ماده به صورت تزریقی در عضلات صورت، گردن و سایر نواحی بدن استفاده می‌شود و با مسدود کردن انتقال پیام‌های عصبی به عضلات، باعث شل شدن و فلج شدن آن‌ها می‌شود. این امر از انقباض عضلات جلوگیری می‌کند و از تشکیل چین و چروک‌های جدید جلوگیری می‌کند.

ماندگاری بوتاکس معمولاً بین 4 تا 6 ماه است. البته این مدت زمان در افراد مختلف بسته به ناحیه تزریق، مقدار چین و چروک‌ها، داشتن یا نداشتن تزریق قبلی و حجم مواد می‌تواند متغیر باشد. در نتیجه هر چه تعداد تزریق‌ها یا حجم مواد بیشتر باشد، ماندگاری اثر بوتاکس نیز بیشتر خواهد بود. به طور کلی در اندام‌های مختلف میزان اثر‌ گذاری بوتاکس به صورت متفاوت است.

مانگاری بوتاکس در لب و اطراف چشم‌ها به مدت ۸ هفته، پیشانی مدت زمانی متوسط بین ۸ الی ۱۲ هفته و بین دو ابرو ۱۲ الی ۱۶ هفته است. پس از این مدت، بوتاکس از بدن دفع می‌شود و عضلات دوباره شروع به حرکت می‌کنند. هیچ راهی برای از بین بردن سریع اثرات بوتاکس وجود ندارد. با این حال، برخی از راهکارها می‌توانند به کاهش اثرات بوتاکس کمک کنند.

تزریق بوتاکس بعد از چه مدت از بین میره

 

نتایج منفی بوتاکس صورت چیست؟

همان گونه که گفته شد تزریق بوتاکس در شیراز اگر توسط پزشک ماهر و متخصص انجام شود عوارض خاصی ندارد حال ممکن است نتایج منفی ای نیز داشته باشد که در ادامه به آن‌ ها پرداخته ایم.

 

1- صورت بی احساس

خطوط بین ابرو و خط لبخند از جمله خطوطی هستند که احساسات فرد را نشان می‌دهند. تزریق نادرست و بیش از حد بوتاکس در این نواحی می‌تواند باعث از کار افتادن عضلات صورت و در نتیجه، ایجاد چهره‌ای بی روح و بی احساس شود. خبر خوب این است که نتایج تزریق بوتاکس دائمی نیستند و معمولاً پس از چند ماه از بین می‌روند. اما برای بازگشت به حالت قبلی صورت، ممکن است چند ماه زمان لازم باشد.

 

2- احساس سنگینی در ناحیه پیشانی و افتادگی پلک

هنگامی که بیش از حد بوتاکس در ناحیه پیشانی تزریق شود، عضلات بالا برنده پلک نیز فلج می‌شوند. این امر باعث می‌شود که پلک‌ها سنگین شوند و به سمت پایین کشیده شوند. افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس معمولاً خفیف است و به مرور زمان برطرف می‌شود. با این حال، در برخی موارد، افتادگی پلک به حدی زیاد است که فرد قادر به باز کردن پلک خود نیست.

برای جلوگیری از افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس، مهم است که این روش توسط یک متخصص پوست با تجربه انجام شود. متخصص پوست می‌تواند مقدار مناسب بوتاکس را برای شما تزریق کند و از تزریق بوتاکس در ناحیه نزدیک به عضلات بالا برنده پلک جلوگیری کند.

 

3- عدم تقارن ابرو

به علت تزریق نامناسب در ناحیه ابروها توسط پزشک، ممکن است باعث افزایش یا ایجاد خطوط میان ابروها شود. در این شرایط، تزریق چند قطره بوتاکس به منظور آرام ساختن عضلات بالابرنده ابروها می‌تواند به طور موثری تاثیرگذار باشد، تا نیازی به صبر طولانی نباشد. 

نشانه ها ی منفی بودن اثر بوتاکس

 

راه حل های کاهش اثر بوتاکس چیست؟

با توجه به تجارب کسب‌شده، استفاده از روش‌هایی که به بهبود سوخت و ساز بدن منجر می‌شوند، ممکن است تأثیرات بوتاکس را کاهش دهد یا حتی باعث از بین بردن آثار آن شود. برخی از تکنیک‌های چگونه اثر بوتاکس را از بین ببریم عبارتند از:

 

۱- انجام فعالیت‌های ورزشی شدید

انجام فعالیت‌های ورزشی شدید باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود. این افزایش متابولیسم می‌تواند باعث تسریع در جذب بوتاکس توسط بدن شود. در نتیجه، اثر بوتاکس کاهش یافته و ممکن است چین و چروک‌ها زودتر از موعد ظاهر شوند.

 

۲- طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی سنتی چینی است که بیش از 2500 سال قدمت دارد. این روش با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک در نقاط خاصی از بدن، جریان انرژی را در بدن تنظیم می‌کند. این روش در برخی از افراد برای کاهش اثر بوتاکس می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد.

 

۳- حذف مواد غذایی دارای روی از رژیم غذایی

روی یک ماده معدنی ضروری است که برای عملکرد صحیح بسیاری از سیستم های بدن از جمله سیستم عصبی ضروری است. زمانی که بدن با کمبود روی مواجه می شود، میزان اتصال مواد تزریق شده با گیرنده های عصبی عضلات کاهش پیدا می کند. این امر باعث می شود که عضلات صورت کمتر فلج شوند و چین و چروک ها کمتر از بین بروند. بنابراین حذف روی از دایره غذایی می‌تواند به از بین بردن اثر بوتاکس کمک کند.

کاهش اثر بوتاکس با حذف روی از رژیم غذایی

 

۴- ایجاد حرارت در ناحیه تزریق شده

گرما باعث افزایش گردش خون در ناحیه‌ی تزریق بوتاکس می‌شود. این امر باعث می‌شود تا مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به عضلات برسد و روند بهبودی آن‌ها سرعت یابد. همچنین، گرما باعث شل شدن عضلات می‌شود و این امر نیز به کاهش اثر فلج‌کنندگی بوتاکس کمک می‌کند. روش‌های مختلفی برای استفاده از گرما برای کاهش اثربخشی بوتاکس وجود دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها، استفاده از یک حوله گرم است. می‌توانید حوله را مرطوب کنید و سپس آن را در مایکروویو قرار دهید تا گرم شود. سپس، حوله را روی ناحیه‌ی تزریق بوتاکس قرار دهید و به مدت 10-15 دقیقه نگه دارید.

 

۵- ماساژ صورت

یکی از روش‌های از بین بردن اثر بوتاکس، ماساژ صورت یا فیزیوتراپی است. این روش‌ها با تحریک عضلات فلج شده، باعث می‌شوند که این عضلات دوباره به حالت قبلی خود بازگردند. ماساژ صورت یک روش ساده و کم‌خطر است که می‌توانید آن را در خانه انجام دهید. برای انجام ماساژ صورت، ابتدا پوست خود را با یک پاک‌کننده ملایم بشویید. سپس از یک روغن یا کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید و با حرکات دایره‌ای و ملایم، صورت خود را ماساژ دهید. ماساژ صورت را به مدت 10-15 دقیقه انجام دهید و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

فیزیوتراپی یک روش تخصصی‌تر است که توسط یک فیزیوتراپیست انجام می‌شود. فیزیوتراپیست با استفاده از تکنیک‌های خاص، عضلات فلج شده را تحریک می‌کند. فیزیوتراپی معمولاً برای از بین بردن اثر بوتاکس در نواحی بزرگ‌تر صورت، مانند پیشانی یا اطراف چشم، استفاده می‌شود.

 

6- اندرمامولوژی

اندرمامولوژی یک روش درمانی غیرتهاجمی است که برای کاهش اثرات بوتاکس استفاده می شود. این روش با استفاده از امواج اولتراسوند، باعث تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست می شود. کلاژن و الاستین پروتئین هایی هستند که به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست کمک می کنند. اندرمامولوژی معمولا در مراکز زیبایی توسط پزشک یا متخصص پوست انجام می شود. این روش معمولا به صورت دوره ای و به مدت دو هفته انجام می شود. در هر جلسه، دستگاه اندرمامولوژی به مدت 30 دقیقه روی پوست فرد قرار می گیرد و نتایج آن معمولا پس از چند هفته قابل مشاهده است.

اندرمامولوژی چیه؟

 

7- آر اف فرکشنال

دستگاه کاهش اثر بوتاکس یکی از روش‌های جدید و موثر در رفع عوارض ناشی از تزریق بوتاکس است. این دستگاه با تولید اشعه، گردش خون در ناحیه تزریق شده را افزایش داده و به برگشت عملکرد عضله کمک می‌کند.

 

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟

تزریق بوتاکس یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی در جهان است که برای رفع چین و چروک‌های صورت، درمان تعریق بیش از حد و سایر مشکلات استفاده می‌شود. این روش غیرتهاجمی و ایمن است، اما مانند هر روش درمانی دیگری، ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد. عوارض تزریق بوتاکس معمولاً خفیف و گذرا هستند و طی چند روز یا چند هفته از بین می‌روند. شایع‌ترین عوارض آن  قرمزی و تورم در محل تزریق ، درد، کبودی، سر‌‌درد، تهوع و خستگی می باشد.

عوارض بوتاکس

 

قبل از تزریق بوتاکس چه کارهایی انجام دهیم؟

انتخاب پزشک متخصص: اولین و مهم‌ترین نکته است. پزشک متخصص می‌تواند بهترین محل تزریق بوتاکس را برای شما تعیین کند و از بروز عوارض احتمالی جلوگیری کند.

مشاوره با پزشک قبل از تزریق بوتاکس: حتماً با پزشک خود در مورد انتظارات خود صحبت کنید. او می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس بگیرید.

اطلاع‌رسانی به پزشک: اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتماً اطلاع دهید. برخی از بیماری‌ها و داروها، تزریق بوتاکس را منع می‌کنند یا ممکن است عوارض احتمالی آن را افزایش دهند.

قطع مصرف برخی از داروها: برخی از داروها مانند آسپرین، پروفن، آنتی بیوتیک، داروهای آلزایمر و قلبی و عصبی و برخی از داروهای گیاهی، می‌توانند اثر بوتاکس را کاهش دهند یا عوارض آن را افزایش دهند. بنابراین، بهتر است مصرف این داروها را یک هفته قبل از تزریق بوتاکس قطع کنید.

قطع مصرف داروهای ضد درد: مصرف داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، می‌تواند باعث خونریزی بعد از تزریق بوتاکس شود. بنابراین، بهتر است مصرف این داروها را چهار روز قبل از تزریق بوتاکس قطع کنید.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

 

بعد از تزریق بوتاکس چه کارهایی انجام دهیم؟

این اقدامات کمک می کند تا از بروز عوارض خطرناک بوتاکس پیشگیری شود و یک نتیجه خوب و دلخواهی داشته باشید و نیازی به از بین بردن آن نباشد. اقدامات لازم بعد از تزریق بوتاکس شامل:

استفاده از کمپرس یخ یکی از بهترین راه ها برای کاهش درد و کبودی بعد از تزریق بوتاکس است. برای این کار، یک حوله یا نایلون را روی یخ قرار دهید و سپس آن را به مدت 15 دقیقه روی ناحیه تزریق شده بگذارید. همچنین می توانید از داروهای ضد درد غیر استروییدی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش درد و التهاب استفاده کنید.

فعالیت های سنگین و ورزش کردن بعد از تزریق بوتاکس می تواند باعث انتقال سم بوتاکس به نواحی دیگر بدن شود. بنابراین، تا 24 ساعت بعد از تزریق از انجام فعالیت های سنگین و ورزش خودداری کنید.

اقدامات بعد از تزریق بوتاکس

 

آیا استفاده از مواد آرایشی بعد از بوتاکس عوارضی به همراه دارد؟

یکی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس، پرهیز از وارد کردن فشار به نواحی تزریق شده است. این کار می تواند باعث پخش شدن بوتاکس در نواحی ناخواسته و کاهش اثربخشی آن شود. پزشکان معمولاً توصیه می کنند که برای ۲ الی ۳ روز از آرایش کردن پرهیز کنید. زیرا استفاده از مواد آرایشی می تواند باعث ایجاد فشار به پوست و پخش شدن بوتاکس شود. با این حال، اگر سعی کنید در هنگام آرایش هیچ فشاری به صورت خود وارد نکنید، استفاده از مواد آرایشی مانعی ندارد.

 

کلام آخر

اگر تصمیم دارید که بوتاکس را شروع کنید، توصیه می‌شود که ابتدا تزریق را در نواحی خطوط ابرو و یا اطراف چشم انجام دهید. این نواحی از صورت حساسیت کمتری نسبت به ناحیه پیشانی دارند و در نتیجه، خطر عوارض جانبی در آنها کمتر است. پس از اینکه از نتیجه تزریق در این نواحی راضی شدید و اطمینان حاصل کردید که دکتر شما تجربه و مهارت کافی برای تزریق بوتاکس را دارد، می‌توانید تزریق را در ناحیه پیشانی نیز انجام دهید.

تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی نیاز به دقت فراوانی دارد، چرا که عضلات پیشانی نقش مهمی در بیان چهره دارند و تزریق بیش از حد در این ناحیه می‌تواند منجر به عوارض جانبی مانند افتادگی پلک و ابروها شود.

همچنین، قبل از شروع درمان بوتاکس، حتماً از مواد مورد استفاده برای این درمان اطمینان حاصل کنید. مواد مورد استفاده برای تزریق بوتاکس باید دارای تاییدیه بهداشتی باشند.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!