آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر یک جلسه لیزر موهای زائد را از دست بدهید چه اتفاقی می‌افتد؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که عدم حضور در یک جلسه لیزر چه عواقبی می‌تواند داشته باشد و همچنین راهکارهایی برای جبران این موضوع ارائه می‌دهیم.

در صورتی که به دنبال لیزر موهای زائد هستید، احتمالا این نگرانی را دارید که اگر یک جلسه لیزر را از دست بدهید، چه اتفاقی می‌افتد؟ خبر خوب این است که اگر یک جلسه لیزر را از دست بدهید، فاجعه‌ بزرگی رخ نخواهد داد. جلسات لیزر به طور متوالی برنامه‌ ریزی می‌شوند تا به طور تدریجی فولیکول‌های مو را در مراحل مختلف رشد، مورد هدف قرار بدهند. از دست دادن یک جلسه به معنای عدم دریافت نتایج مطلوب در آن جلسه خاص است، اما روند کلی درمان را مختل نمی‌کند. با این حال، بی‌ نظمی مکرر در جلسات لیزر می‌تواند بر اثربخشی درمان تاثیر بگذارد. بنابراین برای دستیابی به بهترین نتیجه، ضروری است که جلسات لیزر را طبق برنامه‌ ریزی منظم انجام بدهید.

 

وقتی یک جلسه لیزر را از دست بدهید چه اتفاقی می‌افتد؟

لیزر، روشی محبوب برای رهایی از شر موهای زائد است. اما برای دستیابی به بهترین نتیجه، جلسات لیزر باید با دقت زمان‌ بندی شوند. در ادامه‌ی این مقاله، به بررسی اهمیت همزمانی جلسات لیزر با فاز رشد مو (آناژن) می‌پردازیم و راهکارهایی برای جبران جلسات از دست رفته ارائه می‌کنیم.

لیزر مو، به طور مستقیم به فاز رشد مو (آناژن) مرتبط است. در این فاز، فولیکول‌های مو فعال بوده و لیزر می‌تواند به طور موثر به آن‌ها آسیب برساند. در مقابل، در فازهای استراحت (تلوژن) و ریزش (کاتاژون)، لیزر اثری بر موها نخواهد داشت. با توجه به چرخه رشد مو که به طور میانگین 6 تا 8 هفته طول می‌کشد، جلسات لیزر باید با فاصله زمانی 4 تا 6 هفته تنظیم شوند. این فاصله زمانی باعث می‌شود که لیزر به طور موثرتری عمل کند.

عواقب از دست دادن یک جلسه لیزر

اگر به هر دلیلی یک جلسه لیزر را از دست بدهید، زمان بندی جلسات بعدی با مشکل مواجه می‌شود. در این شرایط، ممکن است برخی از موها که در فاز آناژن قرار داشتند، به فاز استراحت یا ریزش وارد شوند و لیزر بر آن‌ها اثر نگذارد. با این حال؛ در صورت از دست رفتن یک جلسه لیزر، نگران نباشید. با رعایت دو راهکار ساده می‌توانید مشکل را تا حد زیادی جبران کنید:

1. فاصله زمانی بین جلسات را کوتاه‌تر کنید: به جای 4 تا 6 هفته، جلسات بعدی را با فاصله 3 تا 4 هفته تنظیم کنید.

2. تعداد جلسات لیزر را افزایش دهید: در صورت نیاز، تعداد جلسات لیزر را 1 تا 2 جلسه بیشتر از برنامه اولیه در نظر بگیرید.

همچنین فراموش نکنید که اگر به هر دلیلی یک جلسه از لیزر را فراموش کردید و نتوانستید در آن شرکت کنید، حتما به همان مرکز لیزر شیراز، که جلسات قبلی را در آن انجام داده‌اید، مراجعه کنید. متخصصان آن مرکز با توجه به سوابق و برنامه درمانی شما، بهترین راهکار را برای جبران جلسه از دست رفته و حصول حداکثر نتیجه از لیزر به شما ارائه خواهند داد.

 

آیا فاصله زیاد بین جلسات لیزر تاثیر منفی دارد؟

اگر بازه‌ی زمانی بین جلسات لیزر طولانی شود، موها به فاز بعدی رشد خود برمیگردند. این موضوع موجب می‌شود که درمان شما موفق نباشد و به جلسات بیشتری نیاز داشته باشید. بنابراین، بهتر است جلسات را به تعویق نیاندازید تا نیاز به جلسات جبرانی کاهش یابد. همچنین بعضی از فولیکول‌های مو نیاز به چند جلسه لیزر دارند تا کاملا از بین بروند و قادر به تولید موی جدید نباشند. اگر تاخیری در جلسات لیزر وجود داشته باشد، فولیکول‌های مو دوباره فعال می‌شوند و فرآیند رشد موها از نو آغاز می‌شود. بنابراین برای دستیابی به بهترین نتیجه از لیزر موهای زائد، رعایت دقیق فاصله زمانی بین جلسات که توسط متخصص تعیین می‌شود، امری ضروری است. به تعویق انداختن جلسات نه تنها روند درمان را طولانی‌تر می‌کند، بلکه ممکن است به جلسات جبرانی بیشتری نیاز داشته باشد و هزینه‌های شما را نیز افزایش دهد.

فاصله زیاد بین جلسات لیزر

 

اگر یک جلسه لیزر به تعویق افتاد چه کار کنیم؟

همانطور که می‌دانید، جلسات لیزر برای دستیابی به بهترین نتیجه باید به طور منظم و طبق برنامه انجام شوند. اما گاهی اوقات به دلیل مشغله‌های زندگی یا اتفاقات غیرمنتظره، ممکن است مجبور به لغو یا به تعویق انداختن جلسه‌ای شوید. اما جای نگرانی نیست! اگر یک جلسه لیزر را از دست دادید، به معنای از دست رفتن تمام تلاش‌هایتان نیست. 

به خاطر داشته باشید که در صورت از دست دادن یک جلسه لیزر، دوباره به برنامه خود برگردید و هر 4 تا 6 هفته یک بار لیزر را در کلینیک پوست و مو شیراز انجام بدهید. البته یک هفته دیر رفتن یا یک هفته زود رفتن، خیلی تاثیری در نتیجه کار ندارد اما اگر مدت زمان طولانی شود، نتیجه تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پس بسیار مهم است که طبق برنامه پیش بروید تا موها دوباره وارد مرحله رشد نشوند و از پوست‌تان بیرون نزنند. پایبند بودن به جلسات لیزر تا کامل شدن درمان، بهترین راه برای خلاص شدن از شر مو های زائد به شکل دائمی است.

اگه یه جلسه لیزر نرفتیم چیکار کنیم؟

 

نکات مهم و تاثیر گذار در تعیین فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد

بعد از لیزر، موهای آناژن به طور کامل از بین نمی‌روند. در واقع آن‌ها تبدیل به موهای تلوژن می‌شوند. استفاده از لیزر تنها باعث متوقف شدن رشد موهای آناژن می‌شود و رشد موها به مدت هفت روز پس از استفاده از لیزر همچنان ادامه دارد. لازم به ذکر است که استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد ممکن است باعث افزایش سرعت رشد موها در ناحیه مورد نظر و در نتیجه حذف سریعتر آن‌ها شود.

در نواحی مختلف بدن، میزان تلوژن به شکل متفاوتی تجربه می‌شود. به عنوان مثال، ناحیه زیر بغل و بیکینی نسبت به پاها، بازوها و قفسه سینه دارای تلوژن بیشتری است. بنابراین، این مناطق نسبت به دیگر نقاط بدن، واکنش بیشتری نسبت به درمان با لیزر نشان می‌دهند و تغییرات بیشتری در تراکم موها قابل مشاهده خواهد بود.

همچنین در فرآیند رشد موها، تغییرات قابل توجهی با توجه به تغییرات فصلی ایجاد می‌شود. به عنوان نمونه، در ماه‌های پایانی زمستان، موهای اطراف چانه با سرعت بیشتری رشد می‌کنند، در حالی که در ماه‌های پایانی تابستان، نرخ رشد آن‌ها کاهش می‌یابد. این تغییرات در نرخ رشد موها نقش مهمی در تعیین فواصل جلسات لیزر برای از بین بردن موهای زائد ایفا می‌کند. علاوه بر این، چرخه رشد موها در زنان و مردان نیز تفاوت‌هایی دارد که به عوامل ژنتیکی برمی‌گردد. این اختلافات در چرخه رشد موها می‌تواند از فرد به فرد متغیر باشد.

یه نکته مهم برای تعیین فواصل بین جلسات لیزر

 

نتیجه گیری: فراموشی یک جلسه لیزر

ممکن است به دلایل مختلفی مثل مشغله یا بیماری، یک جلسه لیزر موهای زائد را از دست بدهید. اگر این اتفاق برایتان افتاده، نگران نباشید! غیبت در یک جلسه لیزر موهای زائد فاجعه نیست، اما برای به دست آوردن بهترین نتیجه، مهم است که به برنامه جلسات خود پایبند باشید و در صورت غیبت، در اسرع وقت برای جبران آن به کلینیک زیبایی شیراز مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!