تنها با برداشتن ده گام، کلینیک زیبایی تاسیس کنید! این مقاله جامع، اصول کلیدی و مراحل گام به گام تاسیس یک کلینیک زیبایی را به شما می‌آموزد. از انتخاب مکان مناسب و اخذ مجوزهای لازم گرفته تا خرید تجهیزات و استخدام پرسنل مجرب، همراه شما خواهیم بود.

در دنیای امروز، زیبایی و تناسب اندام، دغدغه‌ای همیشگی برای بسیاری از افراد، به‌ ویژه بانوان، به حساب می‌آید. این دغدغه، تقاضا برای خدمات زیبایی را به شدت افزایش داده و فرصتی طلایی برای راه‌ اندازی کلینیک‌های زیبایی به وجود آورده است. اما مسیر راه‌ اندازی کلینیک زیبایی، مسیری پر پیچ و خم و گاه چالش‌ برانگیز است. از انتخاب نام و مکان مناسب تا اخذ مجوزهای لازم، تجهیز کلینیک به دستگاه‌های پیشرفته و استخدام متخصصان مجرب، همه و همه گام‌هایی هستند که باید با دقت و ظرافت برداشته شوند. در این مقاله، به بررسی گام‌های عملی و جزئیات مربوط به هر کدام از اصول راه اندازی کلینیک زیبایی خواهیم پرداخت.

 

10 گام اساسی برای راه اندازی کلینیک زیبایی که باید بدانید

آیا رویای تاسیس یک کلینیک زیبایی منحصر به فرد را در سر می‌پرورانید؟ آیا می‌خواهید که در حوزه زیبایی به کسب درآمد بالا برسید؟ اگر پاسختان مثبت است، ما به صورت گام به گام شما را در مسیر راه‌ اندازی یک کلینیک زیبایی همه چیز تمام یاری می‌کنیم. چراکه راه‌ اندازی کلینیک زیبایی در شیراز بدون در نظر گرفتن مراحل اصولی و نکات کلیدی، می‌تواند با ریسک و چالش‌های زیادی همراه باشد. بنابراین؛ در ادامه 10 گام کلیدی برای تاسیس کلینیک زیبایی را به همراه جزئیات و نکات کاربردی بخوانید:

 

گام اول: طراحی و تکمیل بیزینس پلن و ارائه بوم کسب و کار

طرح کسب و کار و یا بیزینس پلن، سندی راهبردی است که به طور خلاصه ایده، اهداف و استراتژی‌های یک کسب و کار را تشریح می‌کند و به شما کمک می‌کند تا با برنامه‌ ریزی دقیق و اصولی، شانس موفقیت خود را در دنیای زیبایی افزایش دهید. این طرح همچنین با ارائه یک تصویر روشن از وضعیت فعلی و اهداف آینده، به شما در بهبود عملکردتان کمک می‌کند. در این مرحله به صورت کلی؛ اقدامات زیر انجام می‌شود:

1. تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی: همانطور که می‌دانید؛ شروع هر کسب و کاری، نیازمند نقشه‌ای دقیق از مسیر پیش رو است. بنابراین در ابتدا باید به صورت کاملا دقیق و عملی؛ تمامی نکات مثبت و منفی شرایط فعلیتان را تحلیل کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را از بین ببرید. علاوه بر این؛ امکان کشف پتانسیل‌های پنهان و فرصت‌های مغتنم موجود در کسب و کار شما نیز وجود دارد. بنابراین مسیر پیشرفتتان را با گامی بلندتر آغاز خواهید کرد.

2. بررسی اهداف: در مرحله دوم باید با تیم خودتان جلسات مشاوره حضوری برگزار کنید تا به طور کامل با اهداف، ارزش‌ها و چشم‌ اندازهایتان آشنا شوید. فراموش نکنید که با برنامه‌ ریزی دقیق اهداف، از اتلاف زمان و هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌شود. همچنین در نهایت نتایج پایداری برای کلینیک زیبایی شما حاصل خواهد شد.

3. ترسیم نقشه راه: در مرحله ترسیم نقشه راه باید به سوالاتی از جمله اینکه چه کسانی مشتریان ایده‌آل شما هستند؟ نیازها و خواسته‌های آن‌ها چیست؟ رقبای شما چه کسانی هستند و چه نقاط قوت و ضعفی دارند؟ تمرکز خود را بر چه بخش از بازار خواهید گذاشت؟ پاسخ بدهید. پاسخ به این سوالات راه شما را بسیار هموار خواهد کرد.

4. تدوین بیزنس پلن: طرحی مدون و دقیق، نقشه راهی بی‌ بدیل برای رسیدن به قله‌های موفقیت در دنیای پرتلاطم کسب و کار است. درک عمیق از چشم‌ انداز، رسالت و اهداف شما، پایه و اساس نگارش بیزینس پلن خواهد بود. در این مرحله پیش‌ بینی هزینه‌ها و درآمدها، تصویری روشن از وضعیت مالی کسب و کارتان را ارائه می‌دهد.

5. طراحی و تدوین بوم کسب و کار: بوم کسب و کار ابزاری بصری و کارآمد برای ترسیم مدل کسب و کار شما است. این ابزار به شما کمک می‌کند تا به درک عمیق‌تری از اجزای مختلف کسب و کارتان دست یابید و استراتژی‌های مناسب برای رشد و توسعه آن را تدوین کنید. در نهایت؛ می‌توانید از دیگران نیز مشاوره و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید تا دید شما نسبت به تاسیس کلینیک زیبایی وسیع‌تر باشد.

طراحی و تکمیل بیزینس پلن

 

گام دوم: انتخاب محل مناسب تاسیس کلینیک زیبایی و بررسی و تایید ملک

حتما شما هم می‌دانید که مکان کلینیک زیبایی اهمیت بسیاری در ارائه خدمات، جذب مشتریان و درآمد شما دارد. بنابراین انتخاب لوکیشن مناسب، نکته‌ای بسیار کلیدی است و مسیر شما را برای موفقیت در این زمینه راحت‌تر می‌کند. بررسی سطح مالی ساکنین منطقه، متراژ مناسب ساختمان، وجود ساختمان‌های لوکس در اطراف، دسترسی آسان، جای پارک برای مراجعین، عدم وجود کلینیک زیبایی مشابه در نزدیکی، بررسی لاین‌ها و دستگاه‌های رقبا و همچنین بررسی قیمت خدمات؛ از جمله عواملی هستند که باید به دقت بررسی شوند. در نهایت به خاطر داشته باشید که در نظر گرفتن میزان سرمایه‌ گذاری شما؛ نقش مهمی در فرآیند انتخاب محل کلینیک زیبایی دارد. در واقع هرچقدر پول بدهید؛ همانقدر آش می‌خورید.

انتخاب محل مناسب تاسیس کلینیک زیبایی

 

گام سوم: ثبت و اخذ مجوزهای لازم برای تاسیس کلینیک زیبایی

بعد از پیدا کردن محل مناسب؛ ابتدا باید به دنبال ثبت کلینیک زیبایی بروید و سپس مجوزهای لازم را اخذ نمایید. جهت ثبت کلینیک، باید مدارک مختلفی را به همراه داشته باشید. به طور مثال شما باید مدارک شناسایی، کد پستی ساختمان کلینیک، آدرس محل کلینیک و … را داشته باشید و آن‌ها را با خود به مرکز ثبت اطلاعات ببرید. در کنار این موارد؛ باید از قبل، چند نام منحصر به فرد نیز برای کلینیک انتخاب کنید تا در زمان ثبت به مشکل برنخورید. مجوز بهداشت، مجوز فنی و مجوز ساختمانی و مجوزهای تخصصی از دیگر مواردی هستند که برای تاسیس کلینیک زیبایی لازم دارید. لطفا توجه داشته باشید که مجوز راه اندازی کلینیک‌های زیبایی، تنها به کسانی داده می‌شوند که پزشک متخصص زیبایی باشند. البته لازم به ذکر است که شما می‌توانید به کمک پروانه طبابت یک پزشک عمومی نیز، کلینیک زیبایی راه اندازی نمایید. در ادامه؛ لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز تاسیس کلینیک زیبایی برای شما آورده شده است:

 • تکمیل اظهارنامه مربوط به موسسات تجاری و ارائه دو نسخه از آن
 • تکمیل دقیق اساسنامه مربوط به موسسات غیر تجاری و تحویل دو نسخه از آن
 • ارائه مدارک شناسایی اصل (شناسنامه و کارت ملی) اعضای هیئت مدیره کلینک زیبایی
 • ارائه مدرک اصل یا کپی برابر اصل وکالتنامه در صورت انجام امور توسط وکیل معتمد
 • ارائه مدرک اصلی یا کپی برابر اصل برگه قیم نامه
 • الزام تعیین سهم و سمت و وضعیت حق امضا دقیق هر کدام از شرکا
 • همراه بودن ۲ نفر شخص حقوقی یا حقیقی معتمد برای تسهیل فرایند ثبت جواز
 • ارائه نشانی دقیق و آدرس کد پستی معتبر کلینیک زیبایی
 • اعلام تلفن همراه پاسخگو و تلفن ثابت فعال مربوط به مدیر عامل کلینیک زیبایی
 • الزام تحویل سرمایه غیر نقدی شرکت به صورت تقویم به مدیر عامل
 • اصل مدرک سند ۶ دانگ ساختمان کلینیک زیبایی یا اجاره نامه
 • ارائه نقشه ساختمان همراه معماری تایید شده کلینیک
 • پروانه پزشکی متخصص پوست و مو یا پروانه فعال پزشک عمومی معتمد
 • اصل سند ۶ دانگ کلینیک زیبایی یا اجاره نامه
 • گواهی سوء پیشینه و عدم اعتیاد

ثبت و اخذ مجوزهای لازم برای تاسیس کلینیک زیبایی

 

گام چهارم: طراحی دکوراسیون مناسب برای کلینیک زیبایی

اهمیت دکوراسیون در جذب مشتریان کلینیک زیبایی بر کسی پوشیده نیست. چراکه اولین چیزی که مشتریان هنگام ورود به کلینیک با آن مواجه می‌شوند، دکوراسیون آن است. طراحی و چیدمان مناسب می‌تواند حس اعتماد، آرامش و رضایت را در مشتریان ایجاد کند و تجربه مثبتی از حضور در کلینیک برای آن‌ها رقم بزند. انتخاب رنگ‌های آرامش بخش و هماهنگ، استفاده از نورپردازی مناسب، چیدمان مبلمان و تجهیزات مدرن و زیبا، همگی در ایجاد فضایی دلنشین برای مشتریان نقش دارند.

احساس راحتی، اعتماد و لذت از حضور در کلینیک نیز، از جمله عواملی هستند که مشتریان را ترغیب می‌کنند تا مجددا به کلینیک شما مراجعه کنند و از خدمات آن استفاده نمایند. فراموش نکنید که هماهنگی دکوراسیون با نوع خدمات ارائه شده در آن نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به عنوان مثال، دکوراسیون یک کلینیک پوست و مو با دکوراسیون یک کلینیک دندانپزشکی باید متفاوت باشد. انتخاب دکوراسیونی متناسب با نوع خدمات، نشان دهنده حرفه‌ای بودن و توجه شما به نیازها و سلیقه‌های مشتریان است.

طراحی دکوراسیون مناسب برای کلینیک زیبایی

 

گام پنجم: تامین و تجهیز کلینیک زیبایی به دستگاه‌های پیشرفته

انتخاب تجهیزات و دستگاه‌های مناسب، نقشی حیاتی در ارتقای کارایی و راندمان هر کسب و کاری ایفا می‌کند. اما این فرآیند، چالش‌های خاص خود را نیز به همراه دارد. از انتخاب دستگاه‌های متناسب با توجه به نیاز و بودجه گرفته تا اطمینان از کیفیت و کارایی آن‌ها، مراحلی هستند که نیازمند تخصص و تجربه می‌باشند. استفاده از تجهیزات به روز و پیشرفته مزایای بیشماری را به همراه دارد. در ادامه به تعدادی از مزایای استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های به روز و پیشرفته در کلینیک‌های زیبایی اشاره خواهیم کرد:

1. ارتقاء کیفیت خدمات: به‌ کارگیری فناوری‌های نوین علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند تا خدمات خود را با کیفیت و استانداردهای بالاتری ارائه دهید؛ تجربه کاری آسان‌تر و لذت‌ بخش‌تری را برای شما رقم خواهد زد.

2. افزایش رضایت مشتریان: زمانی که مشتری‌ها از خدمات کلینیک زیبایی شما رضایت داشته باشند، شما را به دیگران نیز معرفی خواهید کرد. این امر، به جذب مشتریان جدید و رونق کسب‌ و کار شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

3. ایجاد رقابت با سایر رقبا: در دنیای امروز، رقابت در هر زمینه‌ای چالشی بزرگ است. در این میان، کلینیک زیبایی شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین برای پیشی گرفتن از رقبا و جذب مشتریان بیشتر، باید به‌ طور مداوم تجهیزات خود را به‌ روزرسانی کنید و کیفیت آن‌‌ها را ارتقا دهید.

تامین و تجهیز کلینیک زیبایی به دستگاه‌های پیشرفته

 

گام ششم: یادگیری مدیریت و حسابرسی صندوق جهت نظارت بر امور اجرایی کلینیک زیبایی

مدیریت مطب، چالشی همیشگی برای پزشکان و کادر درمان است. نظارت بر امور مالی، حسابداری دقیق و کنترل هزینه‌ها، از دغدغه‌های اصلی در این زمینه به شمار می‌رود. بنابراین آموزش مدیریت و حسابرسی صندوق، راه حلی جامع برای رفع این چالش‌ها و ارتقای نظارت بر امور اجرایی مطب شما ارائه می‌دهد. پس؛ به خاطر داشته باشید که در گام ششم باید با اصول و فنون مدیریت مطب آشنا شوید و مهارت‌های لازم برای رهبری و هدایت کادر درمان را کسب کنید. همچنین اصول حسابداری صندوق مطب را به طور کامل یاد بگیرید و با نرم‌ افزارهای حسابداری آشنا شوید. علاوه بر این‌ها؛ راهکارهای عملی برای کنترل و مدیریت هزینه‌ها در مطب و اصول حسابداری مالی و تهیه گزارش‌های مالی اهمیت بسیار بالایی دارد. در نتیجه؛ سعی کنید که این اصل را در کنار دیگر اصول نیز یاد بگیرید.

یادگیری مدیریت و حسابرسی صندوق

 

گام هفتم: جذب، گزینش، استخدام و آموزش پرسنل کلینیک زیبایی

پرسنلی که به طور مداوم آموزش می‌بینند، با دانش به‌ روز و مهارت‌های تخصصی، تجربه‌ای بی‌نظیر برای مشتریان رقم می‌زنند. ارائه مشاوره‌های حرفه‌ای، اطلاعات دقیق درباره روش‌ها و تکنیک‌ها و توانایی حل مشکلات، کلید رضایت و خشنودی مشتریان و دستیابی به نتایج مطلوب است. در دنیای رقابتی امروز، آموزش پرسنل و اپراتورها، برگ برنده شما در جلب نظر مشتریان خواهد بود. چراکه مراجعه‌ کنندگان به دنبال کلینیک‌هایی هستند که پرسنل آن‌ها با ارائه خدمات با کیفیت و حرفه‌ای، به دنبال افزایش رضایت آن‌ها باشند. با ارتقای مهارت‌های پرسنل، کلینیک زیبایی خود را به عنوان یک مرکز متمایز و باکیفیت معرفی کنید و مشتریان زیادی را جذب نمایید.

اما قبل از آموزش پرسنل؛ باید به فکر جذب و استخدام آن‌ها باشید. در حالت معمول؛ سوپروایزر خدمات پیراپزشکی و لیزر، مسئول همراهی و راهنمایی بیماران، پرسنل کال سنتر (مرکز تماس)، پرسنل خدماتی، مسئول خرید و نگهبان از جمله افرادی هستند که در اولویت استخدام قرار دارند. بنابراین برای این پوزیشن‌های شغلی آگهی بدهید و گزینش را شروع کنید. در نهایت به خاطر داشته باشید که برای کلینیک‌هایی با ساعات کاری بیش از 10 تا 12 ساعت در روز، در هر پوزیشن شغلی، به حداقل دو نیرو برای دو شیفت کاری نیاز خواهید داشت.

جذب، گزینش، استخدام و آموزش پرسنل

 

گام هشتم: نوشتن طرح توجیهی برای کلینیک زیبایی

طرح توجیهی، سندی دقیق و کامل از تمام جوانب راه‌اندازی کلینیک ارائه می‌دهد و به سرمایه‌ گذاران در تصمیم‌ گیری برای سرمایه‌ گذاری در این پروژه کمک می‌کند. این طرح همچنین سودآوری احتمالی کلینیک زیبایی را پیش‌ بینی می‌کند. برای نوشتن طرح توجیهی ممکن است چندین بار مجبور شوید که آن را به صورت کامل پاک یا ادیت کنید. اما نگران نباشید! در نهایت طرحی مدون خواهید داشت. در طرح توجیهی کلینیک زیبایی بهتر است که مواردی از جمله نام، آدرس، اطلاعات تماس کلینیک و صاحبان آن را بیان کنید. بعد از آن؛ شرح فعالیت و عملکرد روزانه کلینیک را توضیح بدهید. تعیین مسئولیت‌ها، حقوق و پاداش پرسنل، معاون و مدیران نیز باید در آن ذکر شده باشد.

نوشتن طرح توجیهی برای کلینیک زیبایی

 

گام نهم: سیاست‌های قیمت گذاری خدمات کلینیک زیبایی

پس از گذراندن هشت گام قبلی و بررسی دقیق جوانب مختلف، حال زمان آن رسیده است که از نظرات و تجارب متخصصان و مشاوران باتجربه در زمینه قیمت گذاری خدمات بهره مند شوید. متخصصان مجرب حوزه زیبایی؛ به شما کمک می‌کنند تا دیدگاه‌های جدیدی را در مورد قیمت گذاری خدمات خود بدست آورید، از اشتباهات رایج در قیمت گذاری اجتناب کنید، استراتژی قیمت گذاری متناسب با نوع خدمات و بازار هدف خود را تدوین کنید و با اطمینان خاطر و با در نظر گرفتن تمام جوانب، قیمت مناسب برای خدمات خود را تعیین نمایید.

سیاست‌های قیمت گذاری خدمات کلینیک زیبایی

 

گام دهم: تبلیغات، برندینگ و نحوه اجرای آن در کلینیک زیبایی

همانطور که می‌دانید، امروزه حضور در عرصه دیجیتال برای هر کسب و کاری، به‌ ویژه در حوزه کلینیک‌های زیبایی که نیاز به نمایش نمونه کارها و نحوه ارائه خدمات بیش از پیش احساس می‌شود، امری ضروری است. بنابراین در این مرحله شما می‌توانید با یک تیم دیجیتال مارکتینگ ماهر ارتباط بگیرید که صفر تا صد نیازی‌های شما را برآورده کنند. در واقع آن‌ها با ارائه طیف وسیعی از خدمات تخصصی، به شما کمک می‌کنند تا در دنیای دیجیتال حضوری پررنگ و قدرتمند داشته باشید و به واسطه آن، به موفقیت چشمگیری در کلینیک زیبایی خود دست یابید.

به عنوان مثال شما می‌توانید با حضور در شبکه‌های اجتماعی، از جمله اینستاگرام، به تعداد زیادی از افراد در موقعیت مکانی کلینیک زیبایی‌تان معرفی شوید و در نتیجه خدمات خود را به آن‌ها ارائه دهید. همچنین داشتن یک وب‌ سایت فعال به ایجاد اعتماد و اعتبار برند شما در نزد مراجعه کنندگان کمک ویژه‌ای می‌کند. اگر روی سئو وب سایتتان نیز کار کنید؛ همه چیز را در حق کلینیک‌تان تمام کرده‌اید.

تبلیغات، برندینگ و نحوه اجرای آن

 

کلام آخر

به پایان ده گام از مراحل و اصول راه اندازی کلینیک زیبایی رسیدیم. همانطور که متوجه شدید؛ راه اندازی کلینیک زیبایی، راهی پر هیجان و چالش برانگیز است که با برنامه ریزی دقیق، خلاقیت و تعهد به کیفیت، می‌تواند به یک کسب و کار پر سود و رضایت بخش تبدیل شود. توصیه نهایی ما به شما این است که از نگارش طرح توجیهی تا انتخاب پرسنل مجرب، همه چیز را با وسواس و دقت پیش ببرید. چراکه موفقیت شما در گرو برنامه‌ ریزی دقیق و ارائه خدمات باکیفیت است. به خاطر داشته باشید که در این مسیر، باید به نیازها و خواسته‌های مشتریان خود نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید و با ارائه تجربه‌ای منحصر به فرد، آن‌ها را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید. به امید موفقیت شما در مسیر راه اندازی کلینیک زیبایی!

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!