کاشت مو یک جراحی محبوب در سراسر جهان است که ما در این مقاله به بررسی عوارض کاشت مو می‌پردازیم

کاشت مو  یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی در سراسر جهان است. این روش به افراد مبتلا به طاسی یا ریزش مو کمک می‌کند تا موهای از دست رفته خود را بازیابی کنند. کاشت مو معمولا ایمن و موثر است، اما مانند هر عمل جراحی دیگری، ممکن است عوارضی نیز داشته باشد. این عوارض معمولا خفیف و موقتی هستند. برای کاهش خطر بروز عوارض کاشت مو، مهم است که در یک کلینیک معتبر و زیر نظر یک جراح ماهر تحت عمل قرار بگیرید و همچنین، به دقت دستورالعمل‌های قبل و بعد از عمل را دنبال کنید. با رعایت نکات ایمنی و انتخاب یک کلینیک معتبر، می‌توانید خطر بروز عوارض کاشت مو را به حداقل برسانید.

 

عوارض کاشت مو

به صورت کلی عوارض کاشت مو به دو دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می‌شوند. عوارض طبیعی جزئی از روند بهبودی بدن هستند و جای نگرانی ندارند. شایع‌ترین عوارض طبیعی کاشت مو عبارتند از تورم، قرمزی، کبودی و خارش. این عوارض قابل کنترل هستند و طی چند هفته از بین می‌روند. عوارض غیر طبیعی کاشت مو نادر هستند، اما ممکن است جدی باشند. شایع‌ترین عوارض غیر طبیعی کاشت مو شامل عفونت، عدم تقارن و حساسیت پوستی می‌شوند.

 عوارض کاشت مو بسیار مهم هستند و نباید نگاه سهل‌ انگارانه‌ای به آن‌ها داشت. به همین علت انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه، انجام آزمایش‌های لازم قبل از عمل و رعایت دستورالعمل‌های پزشک بعد از عمل امری لازم و ضروری است.

عوارض کاشت مو

 

دلیل بروز عوارض کاشت مو

کاشت مو، به عنوان یک جراحی زیبایی، به سرعت در حال پیشرفت است و روز به روز روش‌های جدیدی برای کاهش عوارض آن ارائه می‌شود. با افزایش محبوبیت این روش، تعداد متقاضیان کاشت مو نیز به طور چشمگیری در حال افزایش است. این افزایش تقاضا، باعث شده که تعداد جراحی‌های کاشت مو نیز به طور روز افزونی افزایش یابد. از سوی دیگر، با پیشرفت تکنیک‌های کاشت مو، پزشکان زیادی با تخصص‌های مختلف و بدون گذراندن دوره‌های مربوطه و مهارت کافی، اقدام به کاشت مو می‌کنند. این امر باعث شده است که شاهد افزایش عوارض کاشت مو باشیم.

عوارض کاشت مو می‌تواند برای جراح و متقاضی کاشت مو چالش‌هایی را ایجاد کند. از جمله این چالش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش هزینه‌های درمان: در صورتی که کاشت مو با عوارض زیادی همراه شود، طبیعتا درمان آن می‌تواند هزینه‌ بر باشد.

طولانی شدن دوره‌ی بهبودی: ایجاد عوارض کاشت مو، دوره‌ی بهبودی را طولانی‌تر می‌کند.

کاهش رضایت بیمار: در صورت ایجاد عوارض پس از کاشت مو، رضایت بیمار از نتیجه‌ی عمل کاهش می‌یابد.

با آگاهی از عوارض کاشت مو و راه‌های پیشگیری از آن‌ها، می‌توانید خطر بروز عوارض را کاهش دهید و از یک عمل کاشت موی موفق لذت ببرید.

 

کال تو اکشن

 

چگونه می‌توان عوارض کاشت مو را کاهش داد؟

تقریبا تمام عوارض کاشت مو قابل پیشگیری هستند اما انتخاب درست کلینیک کاشت مو، نقش مهمی در کاهش عوارض دارد. کلینیکی که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از دستگاه‌ها و ابزار به‌ روز، جراحان حاذق و تیم درمانی حرفه‌ای بهره می‌برد، احتمال عوارض کاشت مو را بسیار کاهش می‌دهد. رعایت مراقبت‌های بعد از عمل نیز نقش مهمی در کاهش عوارض کاشت مو دارد. برخی از عوارض کاشت مو شیراز نظیر عفونت‌ها، به دلیل عدم رعایت مراقبت‌های بعد از عمل رخ می‌دهد. رعایت بهداشت ناحیه‌ی کاشت، استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک و پرهیز از فعالیت‌های سنگین نیز عوارض کاشت مو را به حداقل می‌رساند. علاوه بر این‌ها؛ باید شرایط هر بیمار به صورت دقیق بررسی شود و پس از انجام مشاوره‌های لازم، به صورت انفرادی تحت عمل قرار بگیرد.

راهکارهای کاهش عوارض کاشت مو

 

آشنایی با عوارض عمومی کاشت مو

توجه داشته باشید که احتمال وقوع بیشتر عوارض کاشت مو کمتر از یک درصد است. این عدد با توجه به بررسی‌های آماری مقالات معتبر ذکر شده و در آن حوادثی که در کلینیک‌های غیر معتبر رخ می‌دهند نیز لحاظ شده است. با این حال آگاهی از عوازض کاشت مو می‌تواند به شدت به کسانی که قصد کاشت مو دارند کمک کند. در ادامه عوارض کاشت مو را مطرح کرده‌ایم.

 

1- حساسیت به بی‌ حسی موضعی 

یکی از عوارض کاشت مو، واکنش‌های بدن نسبت به داروهای بی‌ حسی موضعی است. این واکنش‌ها می‌توانند به چند شکل خفیف و شدید بروز یابند. واکنش‌های خفیف شامل قرمزی، تورم، خارش و گزگز می‌شوند که درد این واکنش‌ها معمولاً گذرا است و با درمان‌های ساده برطرف می‌شوند. واکنش‌های شدید بسیار نادر هستند اما می‌توانند خطرناک باشند. این واکنش‌ها شامل شوک آنافیلاکتیک، واکنش‌های پوستی شدید و مشکلات تنفسی هستند. برای پیشگیری از واکنش‌های شدید به داروهای بی‌حسی موضعی، توصیه می‌شود که آزمایش حساسیت به این داروها برای تمامی متقاضیان کاشت مو انجام شود. یکی دیگر از عوارض حساسیت به بی حسی موضعی، بی‌ حسی سر در ناحیه‌ی کاشت است. این بی‌ حسی معمولا موقتی است و تا ابتدای ماه ششم از بین می‌رود. این بی‌ حسی جای نگرانی ندارد و به مرور زمان برطرف می‌شود.

تزریق بی حسی موضعی

 

2- عوارض اتاق عمل

برخی از عوارض کاشت مو، عوارضی هستند که ممکن است در سایر عمل‌های جراحی نیز رخ بدهد. یکی از این عوارض، افزایش ضربان قلب در زمان تزریق داروی بی‌ حسی است. افزایش ضربان قلب در زمان تزریق داروی بی‌ حسی، معمولا عارضه‌ای گذرا است و جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر بیمار دچار مشکلات قلبی و عروقی باشد، احتمال خطرات جدی‌تر وجود دارد.

برای پیشگیری از این عارضه، توصیه می‌شود که همه‌ی بیماران (مخصوصا بیماران بالای ۴۰ سال) پیش از اقدام به کاشت مو، نوار قلب بگیرند و از سلامت دستگاه گردش خون خود مطمئن شوند. همچنین در زمان تزریق داروی بی‌ حسی در اتاق عمل، وضعیت فشار خون و ضربان قلب شما به دقت نظارت شود تا در صورت ایجاد مشکل، کادر پزشکی به سرعت از آن مطلع شوند و درمان‌های لازم صورت بگیرد.

 

3- عارضه سنکوپ (بعد از کاشت مو)

یکی از عوارض نادر کاشت مو، سنکوپ است. سنکوپ به معنای از دست دادن موقت هوشیاری است که معمولا در پایان عمل مشاهده می‌شود. سنکوپ ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند درد، بالا رفتن فشار خون، کم‌ آبی بدن و افت قند خون باشد. به صورت کلی عارضه سنکوپ خطرناک نیست و به سادگی قابل پیشگیری است. برای پیشگیری از سنکوپ، می‌توانید در طول عمل، به طور منظم آب بنوشید تا از کم‌ آبی بدن جلوگیری کنید. از بلند شدن ناگهانی از حالت نشسته یا خوابیده خودداری کنید و در صورت احساس سر گیجه یا سبکی سر، به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

 

4- درد در ناحیه کاشت مو:

درد در زمان جراحی ناشی از تزریق داروی بی‌ حسی است. با استفاده از تکنیک‌های صحیح جراحی و همچنین داروهای بی‌ حسی و ضد درد، می‌توان درد در زمان جراحی را به حداقل رساند. درد بعد از جراحی معمولا خفیف است و با استفاده از داروهای مسکن قابل کنترل است. عواملی که در کاشت مو باعث ایجاد درد می‌شوند، عبارتند از:  برداشت گسترده، خونریزی، فشار به زخم و عدم تزریق کافی داروی بی‌ حسی

 برای کاهش درد کاشت مو، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. روش استاندارد، تزریق داروی بی‌ حسی موضعی به همراه داروی آدرنالین است. داروی آدرنالین باعث گشادی عروق و پخش بهتر داروی بی‌ حسی می‌شود. علاوه بر این، گاهی از دستگاه‌های ویبراتور و کمپرس سرد نیز برای بی‌ حسی بهتر استفاده می‌شود. دستگاه‌های ویبراتور باعث کاهش درد و اضطراب می‌شوند. کمپرس سرد نیز باعث بی‌ حسی موضعی می‌شود. همچنین داروهای مسکن‌ خوراکی مانند ایبوپروفن و استامینوفن می‌توانند به کاهش درد کمک کنند.

درد کاشت مو

 

5- عارضه اِدِم یا خیز (ورم ناشی از تجمع مایعات در زیر پوست):

یکی از عوارض شایع کاشت مو، ورم ناحیه گیرنده است. ورم ناحیه گیرنده معمولا به طور خود به خودی و بعد از چند روز بهبود می‌یابد. با این حال، در برخی موارد ممکن است ورم شدیدتر باشد و نیاز به درمان داشته باشد. برای درمان ورم ناحیه گیرنده، می‌توان از داروهای استروئیدی خوراکی مانند کورتون‌ها استفاده کرد چرا که داروهای استروئیدی به کاهش التهاب و تورم کمک می‌کنند.

 

6- خارش در ناحیه کاشت مو:

یکی از عوارض شایع کاشت مو، خارش در ناحیه گیرنده و بانک مو است. خارش معمولا خفیف است و با رعایت نکات مراقبتی بعد از کاشت مو، قابل کنترل است. از جمله علل خارش بعد از کاشت مو می‌توان به خشک شدن و تشکیل دلمه‌های خون، اشاره کرد. دلمه‌های خون در ناحیه گیرنده و بانک مو، پوست را خشک می‌کنند و باعث ایجاد خارش می‌شوند.

برای درمان خارش بعد از کاشت مو، می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

  • استفاده از سرم شست‌ و شو: اسپری کردن سرم شست‌ و شو برای چند بار در روز می‌تواند خارش را کاهش دهد. سرم شست‌ و شو، پوست را مرطوب می‌کند و از خشک شدن آن جلوگیری می‌کند.
  • شستن سر: شستن سر با شامپوی ملایم، به کاهش خارش کمک می‌کند.
  • استفاده از داروهای آنتی‌ هیستامین: داروهای آنتی‌ هیستامین، با کاهش التهاب، موجب کاهش خارش می‌شوند.
  • استفاده از آلوئه‌ ورا: از آنجایی که آلوئه‌ ورا دارای خواص ضد التهابی و مرطوب‌ کنندگی است، در کاهش خارش موثر است.
  • استفاده از داروهای تجویزی: در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای تجویزی مانند سیتریزین را برای کاهش خارش تجویز کند.

خارش پوست سر

 

7- سرفه و سکسکه

به طور معمول، سرفه و سکسکه پس از کاشت مو، خفیف است و بعد از چند روز بهبودی حاصل می‌شود. علت سرفه و سکسکه بعد از کاشت مو هنوز به طور کامل مشخص نیست. برخی از متخصصان معتقدند که این عوارض ناشی از تحریک اعصاب پوست سر هستند. زیرا شاخه‌هایی از اعصاب پوست سر به عصب فرنیک می‌پیوندند که در ایجاد سکسکسه و سرفه نقش اصلی دارد.

 

کال تو اکشن

 

8- بروز عفونت در ناحیه برداشت گرافت‌ها

احتمال عفونت در کاشت مو بسیار کم است. عفونت‌های جدی نیز نادرند و کمتر از ۱٪ موارد را تشکیل می‌دهند. با این حال، عفونت می‌تواند در ناحیه گیرنده و همچنین در ناحیه برداشت گرافت‌ها رخ دهد. علائم عفونت در کاشت مو شامل تورم، قرمزی، درد و ایجاد جوش است. برای پیشگیری از این عارضه، باید داروهای آنتی‌ بیوتیکی که برای شما تجویز شده‌اند را مصرف کنید و طبق دستورالعمل پزشک سر خود را بشویید. عوض کردن پانسمان و همچنین باز نکردن زود هنگام آن در پیشگیری از ابتلا به عفونت‌ها حائز اهمیت‌ هستند.

عدم رعایت مسائل بهداشتی، نشستن پوست سر و بیماری‌های زمینه‌ای (مثل نقص سیستم ایمنی) از علل ایجاد عفونت در کاشت مو هستند.

عفونت پوست سر

 

عوارض کاشت مو به روش FUT

تا این قسمت از مقاله عوارض عمومی کاشت مو که شامل 8 عارضه بودند را توضیح دادیم و در ادامه به بررسی عوارض کاشت مو به روش FUT میپرداریم که شامل 4 عارضه میشود.

 

1- نکروز:

یکی از عوارض بسیار نادر کاشت مو، نکروز است. نکروز به معنای مرگ بافت است و در ناحیه بانک مو می‌تواند باعث ریزش دائمی موهای آن ناحیه شود. این عارضه ناشی از خطای جراحی است. اگر برش ایجاد شده در ناحیه بانک مو به شکلی بخیه بخورد که روی زخم فشار وارد شود، می‌تواند باعث کاهش یا قطع خون رسانی به آن قسمت شود.

 

2- اِسکار:

اِسکار (جای زخم، جوشگاه یا بافت زخمگاه)، که در ناحیه برداشت گرافت‌ها ایجاد می‌شود، در صورتی که آسیب ایجاد شده در پوست به خوبی ترمیم نشود به وجود می‌آید. برای پیشگیری از این عارضه کلینیک زیبایی شیراز باید ۲ نکته را مد نظر داشته باشد:

  1. نحوه برداشت گرافت‌ها: در روش FUT، یک نوار از پوست سر برداشت می‌شود. این روش احتمال ایجاد اسکار را بیشتر می‌کند.
  2. سابقه تشکیل اسکار: افرادی که سابقه تشکیل اسکار و زخم‌های کلوئیدی را دارند، بیشتر مستعد ابتلا به اسکار در کاشت مو هستند.

اسکار پوست سر

 

3- درد:

درد ماندگار و بی‌ حسی طولانی مدت نیز از جمله عوارض کاشت مو به روش FUT هستند. درد و بی‌ حسی در کاشت مو به روش FUT معمولا ناشی از آسیب به اعصاب حسی ناحیه بانک مو است. این آسیب می‌تواند در اثر برشی که برای برداشت نواری از پوست سر ایجاد می‌شود، یا در اثر بافت اسکار ایجاد شده در ناحیه برداشت گرافت‌ها ایجاد شود.

 

4- ریزش موی شوکی:

ریزش موی شوکی که در علم پزشکی به آن افلوویوم می‌گویند، به شکل ریزش ناگهانی و قابل توجه موها در ناحیه گیرنده کاشت مو ظاهر می‌شود. این ریزش معمولا بین 2 تا 4 ماه بعد از کاشت مو رخ می‌دهد و معمولا طی 6 تا 12 ماه بعد از ریزش، رشد موها از سر گرفته می‌شود. خونریزی، باز شدن بخیه‌ها و التهاب فولیکول‌ها سایر عوارض کاشت مو به روش FUT هستند که به ندرت مشاهده می‌شوند.

 

 

عوارض کاشت مو به روش SUT  و FIT

در ادامه این مقاله در مورد عوارض کاشت مو به روش SUT و FIT صحبت خواهیم کرد.

 

1- تُنُک شدن بانک مو:

تُنُک شدن بانک مو یکی از عوارض کاشت مو به روش FIT و SUT است که به دلیل برداشت نا متوازن یا بیش از حد فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. در این حالت بخش‌هایی از ناحیه‌ی بانک مو خالی و بخش‌هایی پر هستند.

 

2- اسکار نقطه‌ای:

اسکارهای نقطه‌ای به اندازه‌ی سر یک سوزن هستند و اگر جراح شما مهارت کافی نداشته باشد، یکی از عوارض کاشت مو به روش FIT و SUT، ایجاد اسکار نقطه‌ای است. اسکار نقطه‌ای به شکل جای زخم‌های ریزی در ناحیه برداشت گرافت‌ها ظاهر می‌شود. این اسکارها معمولا با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، اما در صورت کوتاه کردن موها ممکن است قابل مشاهده باشند.

 

3- دفن شدن فولیکول‌ها:

دفن شدن فولیکول‌ها به این معنا است که فولیکول‌های مو به طور کامل در پوست سر کاشته نمی‌شوند و بخشی از آن‌ها در زیر پوست باقی می‌ماند. این امر می‌تواند باعث ریزش موهای کاشته شده شود.

دفن شدن فولیکول های مو

 

4- کیست زیر پوستی:

کیست‌های زیر پوستی به شکل توده‌های کوچک و سفت زیر پوست ظاهر می‌شوند. این کیست‌ها معمولا بی‌ خطر هستند، اما ممکن است باعث ناراحتی و درد شوند. کیست‌های زیر پوستی بعد از کاشت مو طی چند ماه از بین می‌روند. فراموش نکنید که در صورت بروز درد یا ناراحتی شدید، باید به پزشک یا کلینیک زیبایی در شیراز مراجعه کنید.

 

5- برداشت بیش از حد گرافت‌ها:

در برداشت بیش از حد گرافت‌ها، تعداد گرافت‌های برداشت شده از بانک مو بیش از حد مجاز می‌باشد. این عارضه هم از جمله عوارض کاشت مو در مراکز غیر معتبر است. به طور کلی، توصیه می‌شود که هیچگاه بیشتر از یک‌ چهارم فولیکول‌های موجود در بانک مو برداشت نشود. این میزان برداشت گرافت‌ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب کافی است.

 

 

عوارض کاشت مو به روش FUE:

یپرپیگمانتاسیون: این عارضه به این معناست که ناحیه اهدای موها کمی تیره‌تر از قبل می‌شود.

افلوویوم حاد: در واقع در این عارضه، چند هفته پس از کاشت مو، موهای کاشته شده شروع به ریزش می‌کنند.

پیوندهای مدفون: فولیکول‌های مو به طور کامل در پوست سر کاشته نمی‌شوند و بخشی از آن‌ها در زیر پوست باقی می‌ماند.

اسکار کلوئید و هیپرتروفیک: این عوارض به شکل زخم‌های برجسته و بزرگ در ناحیه اهدای موها ظاهر می‌شوند.

کیست اپیتلیال: به شکل توده‌های کوچک و سفت در ناحیه اهدای موها ایجاد می‌شود.

نکروز: بافت‌های ناحیه اهدای موها می‌میرند.

برداشت بیش‌ از‌ حد: در صورتی که تعداد گرافت‌های برداشت شده از ناحیه اهدای موها بیش از حد مجاز باشد، این عارضه می‌تواند باعث کم‌ پشت شدن ناحیه اهدای موها شود.

بی‌ حسی و درد مداوم: این عارضه بسیار نادر است و معمولا در افرادی که از داروهای بی‌حسی موضعی بیش از حد استفاده می‌شود، بروز می‌کند.

برداشت پیوند در خارج از منطقه امن: فولیکول‌های مو در ناحیه‌ای از پوست سر برداشت می‌شوند که رشد مو در آن ناحیه با مشکل مواجه است. این عارضه می‌تواند باعث ریزش موهای کاشته شده شود.

عوارض کاشت مو به روش FUE

 

عوارض کاشت مو به روش‌های SUT، Micro FIT و Super FUE:

عوارض کاشت مو به روش‌های SUT، Micro FIT و Super FUE، تقریبا با روش FUE یکسان است. این تفاوت به دلیل مشابه بودن روش برداشت گرافت‌ها در این روش‌ها است. در هر سه روش، گرافت‌ها به صورت تکی از ناحیه‌ی اهدا کننده برداشت می‌شوند. اما تفاوت این روش‌ها در ابزارها، تکنیک‌ها و دستگاه‌هایی است که در روند کاشت مو به کار می‌روند.

 

کال تو اکشن

 

آیا عوارض کاشت مو در زنان و مردان مشابه است؟

عوارض کاشت مو در مردان و زنان مشابه است و چندان ربطی به جنسیت ندارد اما در مردان بیشتر دیده می‌شود. این به این دلیل است که مردان بیشتر از زنان با مشکل طاسی مواجه می‌شوند و به کاشت مو نیاز پیدا می‌کنند.

معاینه دقیق ناحیه اهدا کننده و ناحیه گیرنده، گرفتن شرح حال دقیق از بیمار و البته انتخاب بهترین جراح می‌تواند عوارض کاشت مو را تا حد زیادی کاهش دهد. در مجموع، کاشت مو یک روش نسبتا ایمن است که بیشتر عوارض جانبی آن موقتی است که در یک دوره زمانی از بین می‌رود. اگرچه احتمال بروز عوارض طولانی مدت وجود دارد، اما درصد بروز آن کمتر است.

ناگفته نماند، انتخاب یک متخصص پوست، مو و زیبایی مناسب، خطر بروز عوارض بعد از کاشت مو را به شدت کاهش می‌دهد. شما می‌توانید در وب سایت بوجور بهترین کلینیک کاشت مو شیراز و کلینیک زیبایی شیراز را جست و جو کنید و اطلاعات موجود هر یک از آن‌ها را مشاهده نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!