کاشت مو به روش FUT یک روش موثر و کم‌ هزینه برای درمان طاسی است. این روش نتایج طبیعی و ماندگاری را به همراه دارد. در این مقاله، به بررسی این روش کاشت مو می‌پردازیم و به شما کمک می‌کنیم تا تصمیم بگیرید که آیا کاشت مو به روش FUT برای شما مناسب است یا خیر.

کاشت مو به روش FUT یکی از روش‌های متداول کاشت مو است که در آن نواری از پوست پشت سر برداشته شده و فولیکول‌های مو به صورت تکی یا چندتایی از این نوار جدا شده و در ناحیه طاسی سر کاشته می‌شوند. این روش برای درمان طاسی با الگوی مردانه و زنانه بسیار موثر است و نتایج طبیعی و ماندگاری را به همراه دارد.

در مقایسه با دیگر روش‌های کاشت مو، کاشت مو به روش FUT برای افرادی که دارای بانک موی کافی در پشت سر هستند، مناسب‌تر است. همچنین، این روش برای درمان طاسی شدید نیز گزینه مناسبی است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در خصوص کاشت مو به روش fut در اختیارتان قرار بدهیم.

 

کاشت مو به روش fut چگونه است؟

کاشت مو، یکی از روش‌های جذاب برای بهبود زیبایی فردی در میان زنان و مردان است. حدود ۸۵٪ از مردان و ۴۰٪ از خانم‌ها با مسائل مربوط به ریزش مو مواجه می‌شوند. در صورتی که ریزش مو به طور نسبتا وسیعی اتفاق بیافتد، از راه‌ حل‌های متعدد کاشت مو می‌توان استفاده کرد. این روش جراحی کم تهاجمی است و با استقبال فراوانی همراه است.

یکی از روش‌های پرطرفدار برای درمان مشکلات مرتبط با فرایند ریزش مو، استفاده از روش FUT (Follicular Unit Transplantation) می‌باشد. این تکنیک از پیوند واحد فولیکولی بهره می‌برد. پیشتر از این، روش‌هایی مانند پانچ گرافت یا مینی گرافت برای کاشت مو مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما با توسعه تکنولوژی در زمینه کاشت مو، امروزه از روش FUT استفاده می‌شود.

موها به صورت گروهی از چند رشته در مناطق مختلف بدن رشد می‌کنند و این گروه‌ها به عنوان پیوند واحد فولیکولات شناخته می‌شوند. این واحدهای فولیکولی از نواحی مربوط به اهدا کننده جدا شده و سپس در نواحی بدون مو پیوند می‌شوند. در این روش جراحی، یک ناحیه از پوست سر به‌ صورت نواری جدا می‌شود و تمام واحدهای فولیکول مو از آن استخراج می‌شوند. این واحدهای فولیکول سپس به نواحی خاصی در منطقه طاسی سر منتقل می‌شوند و به آنجا پیوند می‌خورند.

کاشت مو به روش fut

 

کاربرد کاشت مو به روش fut

استفاده از روش FUT به عنوان یکی از راهکارهای رفع مسائل مربوط به طاسی سر بسیار متداول است. این روش به افرادی با الگوهای مختلف طاسی می‌تواند کمک کند تا زیبایی‌شان را بهبود بخشند. این افراد شامل مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنیک (مشخصه طاسی با الگوی مردانه)، طاسی با الگوی نوروود یا خط موی شکل M، که با ریزش مو در ناحیه شقیقه قابل مشاهده است، می‌باشند.

افرادی که به این دسته تعلق دارند، به نظر می‌آید که نتیجه‌ی بهتری از روش کاشت مو FUT خواهند گرفت. همچنین زنان با الگوی طاسی لودویگ که موهای جلویی سر آن‌ها کم شده باشد، نیز از این روش بهره‌مند می‌شوند.

 

کال تو اکشن

 

کاشت مو به روش fut برای چه افرادی مناسب است؟

در جلسه مشاوره با پزشک کاشت مو شیراز، با بررسی موی سر و تاریخچه پزشکی، تعیین می‌شود که آیا شما برای اجرای کاشت مو با روش FUT مناسب هستید یا خیر. با این حال، این روش برای افراد زیر مناسب است:

 • افرادی که در منطقه بانک مو، مقدار کافی مو برای اهدا دارند.
 • افرادی که ریزش مو در قسمت جلویی سرشان رخ داده است.
 • افراد بالای ۲۵ سال، زیرا پیش‌ بینی الگوی ریزش مو در افراد جوان‌تر دشوارتر است.

 

کاشت مو به روش FUT برای چه افرادی مناسب نیست؟

این روش از کاشت مو برای برخی افراد مناسب نیست، از جمله:

 • افرادی که مشکوک به وجود DUPA (مرتبط با هلیکوباکتر پیلوری) هستند.
 • افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا.
 • افراد مبتلا به بیماری تریکوتیلومانیا.
 • افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند اختلال تیروئید که منجر به ریزش مو می‌شوند.

 

 

مزایای کاشت مو به روش fut:

موهای جدید ظاهری کاملا طبیعی دارند: فولیکول‌های مو از ناحیه پشت سر که موهای آن معمولا به طور طبیعی رشد می‌کنند برداشته می‌شوند. بنابراین، موهای کاشته شده نیز ظاهر طبیعی خواهند داشت.

جراحی کم تهاجمی است: در این روش، برشی در پشت سر ایجاد می‌شود که نسبتا کوچک است. بنابراین، دوره بهبودی کوتاه‌تر است و درد کمتری دارد.

فولیکول‌ها را می‌توان در یک جلسه پیوند زد: در این روش، تمام فولیکول‌های مو در یک جلسه برداشته و پیوند زده می‌شوند. بنابراین، بیمار نیازی به چندین جلسه جراحی ندارد.

مقرون‌ به‌ صرفه‌تر از روش‌های دیگر است: کاشت مو به روش FUT نسبت به روش‌های دیگر کاشت مو، هزینه کمتری دارد.

یک مزیت مهم کاشت مو به روش fut

 

معایب کاشت مو به روش fut:

محل اهدای مو محدود به پوست سر است: فولیکول‌های مو فقط از پوست سر برداشته می‌شوند. بنابراین، افرادی که بانک موی کافی در پشت سر ندارند، کاندید مناسبی برای این روش نیستند.

اطراف ناحیه بانک مو بی‌ حس می‌شود: بی‌ حسی موضعی در ناحیه پشت سر انجام می‌شود. بنابراین، اطراف ناحیه بانک مو بی‌ حس می‌شود و ممکن است بیمار احساس ناراحتی کند.

اسکار خطی در ناحیه پشت سر باقی می‌ماند: برشی در پشت سر ایجاد می‌شود که ممکن است باعث ایجاد اسکار خطی شود.

بهبودی در این روش کند است: ممکن است حدود یک سال طول بکشد تا موهای کاشته شده کاملا رشد کنند.

موهای کاشته شده بعد از ۲ تا ۳ هفته به طور موقت می‌ریزند: موهای کاشته شده بعد از ۲ تا ۳ هفته به طور موقت می‌ریزند. سپس، موهای جدید شروع به رشد می‌کنند.

یکی از عیوب کاشت مو به روش fut

 

روش انجام کاشت مو به روش futچگونه است؟

برای انجام کاشت مو به روش FUT، جراح باید مراحل زیر را دنبال کند:

1- بررسی و مشاوره اولیه: در این مرحله، جراح با بررسی وضعیت طاسی بیمار، بهترین روش کاشت مو را برای او تعیین می‌کند.

2- تراشیدن ناحیه اهدا کننده: در این مرحله، پوست سر در ناحیه اهدا کننده، که معمولا پشت سر است، تراشیده می‌شود.

3- ایجاد خط موی طبیعی: خط موی طبیعی با توجه به مدل موی مورد نظر بیمار ایجاد می‌شود.

4- بی‌ حسی موضعی: پوست سر در ناحیه اهدا کننده و گیرنده بی‌ حس می‌شود.

5- برداشت نوار پوست: در این مرحله، جراح با استفاده از ابزارهای مخصوص، نوار پوستی به عرض ۱ تا ۱٫۵ سانتی‌ متر از ناحیه اهدا کننده را برمیدارد.

6- جدا سازی فولیکول‌های مو: فولیکول‌های مو از نوار پوست جدا شده و آماده کاشت می‌شوند.

7- کاشت فولیکول‌های مو: فولیکول‌های مو به صورت تکی یا چندتایی در ناحیه گیرنده کاشته می‌شوند.

جراحی کاشت مو به روش FUT معمولا ۴ تا ۸ ساعت طول می‌کشد و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. همچنین دوره بهبودی این روش معمولا چند هفته طول می‌کشد.

 

کال تو اکشن

 

آمادگی قبل از کاشت مو به روش fut

قبل از انجام کاشت مو به روش FUT، بیمار باید با یک پزشک متخصص کاشت مو در شیراز مشاوره داشته باشد. در این جلسه، پزشک وضعیت طاسی بیمار را بررسی کرده و شرایط و محدودیت‌های او را ارزیابی می‌کند. همچنین، پزشک به بیمار در مورد مزایا و معایب این روش توضیح می‌دهد.

پزشک در جلسه مشاوره؛ منطقه اهدا کننده، تراکم، پایداری مو و هرگونه بیماری یا مشکل پوستی را به طور کامل بررسی می‌کند. همچنین با استفاده از روش‌های مختلف، وضعیت فولیکول‌های مو در ناحیه اهدا کننده را تجزیه‌ و تحلیل می‌کند. این کار برای تعیین تعداد فولیکول‌های موی مورد نیاز برای کاشت انجام می‌شود.

با توجه به نکات گفته شده؛ قبل از انجام این روش، حتما با یک پزشک متخصص کاشت مو مشورت کنید تا مطمئن شوید که این روش برای شما مناسب است.

قبل از کاشت مو به روش fut

 

مراقبت های بعد از کاشت مو به روش fut

پس از کاشت مو با روش FUT، توصیه می‌شود تعدادی نکته مراقبتی را رعایت کنید تا عارضه‌های جراحی به حداقل برسند. این نکات مراقبتی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • در ناحیه پیشانی و بین ابروها ممکن است تورمی ایجاد شود. برای کاهش تورم، می‌توانید این قسمت را ماساژ دهید و ۳ تا ۴ بار در روز از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 •  توصیه می‌شود که به هیچ عنوان خم نشوید.
 • تا ۶ روز بعد از جراحی، از لمس محل کاشت مو خودداری کنید.
 • بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز از جراحی، به پزشک مراجعه کنید تا بخیه‌ها برداشته شوند.
 • در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی، موهای خود را نشویید.
 • به مدت یک هفته از انجام ورزش خودداری کنید.
 • در اوایل ۲ روز اول پس از جراحی، از مصرف کافئین، الکل، مولتی‌ ویتامین، غذاهای تند و سیر خودداری کنید، زیرا این موارد احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند.
 • در سه ماه اول، پوست سر خود را از نور خورشید محافظت کنید.
 • داروهایی که توسط پزشک تجویز شده را به صورت منظم مصرف کنید.
 • در ۳ شب اول پس از جراحی، هنگام خواب، سر را به زاویه ۴۵ درجه قرار بدهید.
 • در سه ماه اول، پوست سر خود را از تماس مستقیم با نور خورشید محافظت کنید.

بعد از کاشت مو به روش fut

 

عوارض و خطرات کاشت مو به روش fut

عوارض کاشت مو به روش FUT موقتی هستند و پس از گذشت مدتی از بین می‌روند. احتمال ایجاد عوارض بعد از کاشت مو به روش FUT کم است. با این حال، برخی از عوارض احتمالی شامل موارد زیر می‌شوند:

موهای غیر طبیعی: در برخی موارد، موهای کاشته شده ممکن است غیر طبیعی باشند. این مشکل معمولا با گذشت زمان برطرف می‌شود.

برآمدگی روی پوست سر یا جای زخم: در محل برداشت نوار پوست، ممکن است برآمدگی یا جای زخم ایجاد شود که با گذشت زمان کمتر دیده می‌شود.

فولیکولیت (التهاب فولیکول‌های مو): فولیکولیت یک عفونت پوستی است که می‌تواند فولیکول‌های مو را درگیر کند و با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شود.

خونریزی: خونریزی یک عارضه شایع بعد از کاشت مو است. این مشکل معمولا با استفاده از پانسمان یا کمپرس سرد کنترل می‌شود.

تورم: تورم نیز یک عارضه شایع بعد از کاشت مو است که با گذشت زمان از بین می‌رود.

درد: درد را با استفاده از داروهای مسکن می‌توانید از بین ببرید.

بی‌ حسی: بی‌ حسی یک عارضه نادر بعد از کاشت مو است و معمولا با گذشت زمان برطرف می‌شود.

ایجاد کیست: کیست یک توده غیرسرطانی است که در پوست سر ایجاد می‌شود.

عفونت: عفونت بعد از کاشت مو، با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شود.

شوک ریزش مو: در این عارضه، موهای کاشته شده بعد از جراحی می‌ریزند. این مشکل معمولا در عرض چند ماه برطرف می‌شود.

به گفته healthline، احتمال ایجاد اسکار در محل بانک مو وجود دارد. با این حال، با گذشت زمان کمتر دیده می‌شود و در صورتی که موهای خود را کوتاه نگه دارید، قابل‌ مشاهده است.

یک عارضه کاشت مو به روش fut

 

هزینه کاشت مو به روش FUT

قیمت کاشت مو به روش FUT به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • تجربه پزشک
 • محل کلینیک
 • میزان طاسی سر

البته ما در مقاله "هزینه کاشت مو شیراز" قیمت کاشت مو به روش FUT در ایران، را به صورت کامل بررسی کرده‌ایم. با این حال، قیمت کاشت مو به این روش به طور تقریبی بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان است. البته فراموش نکنید که این قیمت ممکن است در هر کلینیک‌، متفاوت باشد.

 

کال تو اکشن

 

تفاوت کاشت مو به روش fut و fit

هر دو این روش‌ها از روش‌های پرکاربرد در کاشت مو هستند. تفاوت آن‌ها را در جدول زیر مشاهده کنید:

کاشت مو به روش fut کاشت مو به روش fit
گرافت‌ها به وسیله نوار جدا شده از بانک مو برداشته می‌شوند. گرافت‌ها با استفاده از دستگاه پانچ گرد و به صورت تصادفی برداشته می‌شوند.
دوره نقاهت طولانی‌تر است. پوست سر به سرعت بهبود می‌یابد.
کاشت مو تنها در یک جلسه انجام می‌شود. ممکن است کاشت مو بیش از یک جلسه طول بکشد.
تعداد گرافت‌ها 3 تا 4 برابر بیشتر است. تعداد گرافت‌های برداشت شده، کم است.

 

نتیجه گیری

کاشت مو با استفاده از روش FUT یکی از تکنیک‌های کاشت مو معتبر و قدیمی می‌باشد. در این روش، یک ناحیه از پوست پشت سر به‌ صورت نواری برداشته می‌شود. سپس جراح فولیکول‌های مو را از این نوار جدا کرده و در ناحیه مورد نظر کاشت می‌کند. اگر نیاز به پوشش مناطق گسترده‌ای از سر وجود داشته باشد، این روش نسبت به سایر روش‌های کاشت مو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

عوارض جراحی به واسطه برش پشت سر، می‌تواند باقی بماند و در صورتی که موها بلند شود، پوشیده خواهد شد. از دیگر عوارض ممکن می‌توان به فولیکولیت، درد، بی‌حسی، و خونریزی اشاره کرد. پس از جراحی، توصیه می‌شود که حداقل یک هفته فعالیت‌های شدید را متوقف کنید و به گرافت‌ها دست نزنید. همچنین، در سه ماه اول از حضور مستقیم در مقابل آفتاب پرهیز کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشت مو به روش FUT، بهتر است از لیست پزشکان کاشت مو شیراز در وب سایت بوجور استفاده کنید تا نتیجه دلخواهتان را مشاهده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!