قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب در سراسر جهان است. اما آیا می‌توان بعد از کاشت مو قهوه نوشید؟ در این مقاله به بررسی این سوال و ارائه نکات مهم برای نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو می‌پردازیم.

آیا نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو ایرادی ندارد؟

قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های دنیا است که طرفداران زیادی دارد. اما اگر قصد کاشت مو دارید، باید بدانید که مصرف قهوه قبل و بعد از این عمل می‌تواند تاثیراتی بر نتایج آن داشته باشد. چراکه قهوه حاوی کافئین است و باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود. افزایش فشار خون می‌تواند منجر به خونریزی بیشتر در ناحیه کاشت و در نتیجه کاهش روند بهبودی و افزایش خطر عفونت شود. بنابراین این تغییرات در روزهای اولیه پس از کاشت مو، که گرافت‌های مو تازه کاشته شده‌اند، می‌توانند مضر باشند.

علاوه بر افزایش خونریزی؛ ممکن است بعد از نوشیدن قهوه عرق کنید. این عرق کردن در روزهای اول پس از کاشت مو باعث تحریک گرافت‌های مو و جدا شدن آن‌ها از پوست سر می‌شود و در نتیجه به فولیکول‌های مو آسیب می‌رسد و کیفیت عمل کاهش می‌یابد.

همان طور که می‌دانید؛ در ایام اولیه پس از کاشت مو، گرافت‌های موی تازه کاشته شده بسیار حساس هستند. بنابراین محافظت کامل از فولیکول‌های موی تازه کاشته شده، جزء مراحل حیاتی فرآیند کاشت مو محسوب می‌شود. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند حداقل یک روز قبل از کاشت مو و به مدت دو هفته بعد از کاشت مو از نوشیدن قهوه خودداری کنید. این اقدام به حفظ و بهبود وضعیت موهای تازه کاشته شده شما کمک می‌کند و از وقوع آسیب به آن‌ها جلوگیری می‌شود. اگر به قهوه عادت دارید، ممکن است ترک آن در دوران کاشت مو برایتان دشوار باشد. در این صورت می‌توانید از جایگزین‌های قهوه و نکات مهم برای نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو که در ادامه این مقاله برایتان آورده‌ایم، استفاده کنید.

نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو

 

تست افزایش فشار خون کافئینی

در صورتی که به نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو اصرار دارید، چند روز قبل از انجام این عمل فشار خون خود را قبل و بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین دار بررسی کنید. این آزمایش ساده می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا مستعد افزایش فشار خون کافئینی هستید یا خیر.

 

کال تو اکشن

 

نحوه انجام آزمایش:

  • در روزی که فشار روحی نداشته‌اید و آرام هستید، قبل از مصرف کافئین، فشار خون خود را اندازه گیری کنید.
  • حالا یک فنجان قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین دار بنوشید.
  • 30 دقیقه بعد، مجددا فشار خون خود را اندازه گیری کنید.

بعد از انجام این فرآیند، اگر فشار خون شما بین 5 تا 10 واحد بر حسب میلیمتر جیوه (0.5 تا 1 واحد در سانتیمتر جیوه) افزایش یافت، شما مستعد افزایش فشار خون کافئینی هستید. این بدان معناست که مصرف کافئین می تواند باعث افزایش فشار خون شما شود و بهتر است قبل و بعد از کاشت مو از مصرف آن‌ها خودداری کنید. این امر می تواند به بهبود نتایج کاشت مو و کاهش بروز عوارض آن کمک کند.

 

نوشیدن قهوه قبل از کاشت مو و در روز جراحی

مصرف قهوه در روز جراحی کاشت مو می‌تواند خطر بروز عوارضی از جمله افزایش فشار خون را افزایش دهد. افزایش فشار خون باعث خونریزی بیش از حد در حین عمل جراحی می‌شود که این امر می‌تواند باعث کند شدن روند عمل و افزایش خطر عفونت شود. علاوه بر این، خونریزی بیش از حد می‌تواند سطح پوست سر را با خون بپوشاند که این امر نیز دقت و سرعت تکنسین‌های کاشت مو را به شدت کاهش می‌دهد.

پزشکان متخصص کاشت مو در شیراز می‌گویند که یک روز قبل از عمل کاشت مو مصرف قهوه را به طور کامل قطع نمایید و در صورتی که روزانه بیش از 3 فنجان قهوه می‌نوشید، مصرف آن را چند روز مانده به عمل کاشت مو، به یک فنجان برسانید. فراموش نکنید که در هر دو صورت، یک روز قبل از عمل و در روز عمل، به هیچ وقت نباید قهوه مصرف کنید. عمل نکردن به این توصیه‌ها موجب افزایش خون ریزی در هنگام عمل خواهد شد. همچنین روند بهبود شما نیز با سرعت کمتری پیش خواهد رفت و یا به نتیجه دلخواهتان نخواهید رسید.

نوشیدن قهوه قبل از کاشت مو

 

عوارض نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو:

1- تأثیر بر روند جذب دارو: کافئین ممکن است بر روند جذب داروهای تجویز شده بعد از کاشت مو تأثیر بگذارد و حساسیت دارویی را افزایش بدهد. این داروها معمولا برای کاهش التهاب و درد بعد از عمل تجویز می‌شوند. اگر کافئین باعث کاهش جذب این داروها شود، ممکن است نتیجه دلخواه حاصل نگردد و در نتیجه عمل کاشت مو را تحت تاثیر قرار بدهد.

2- افزایش فشار خون: کافئین یک محرک است که می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. افزایش فشار خون نیز منجر به خونریزی بیشتر در ناحیه کاشت مو می‌شود و خطر عفونت را افزایش می‌دهد.

3- کند شدن روند بهبود زخم‌ها: کافئین می‌تواند روند اکسیژن رسانی به پوست سر و فولیکول‌ها را مختل کند که این امر سبب کند شدن روند بهبود زخم‌ها می‌شود.

4- طولانی شدن دوران نقاهت: یکی دیگر از عوارض نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو، این است که روند ثابت شدن گرافت‌ها در جای جدید را کند می‌کند که این امر منجر به طولانی‌تر شدن دوره نقاهت می‌شود.

بنابراین، توصیه می‌شود حداقل تا دو هفته بعد از کاشت مو از مصرف کافئین خودداری کنید. در این مدت، می‌توانید از نوشیدنی‌های بدون کافئین مانند آب، آبمیوه و یا شیر استفاده کنید.

 

کال تو اکشن

 

گزینه‌های مناسب برای جایگزینی قهوه در دوره درمانی کاشت مو

یکی از پرسش‌های متداولی که پس از کاشت مو مطرح می‌شود، این است که اگر قهوه ننوشیم پس چه چیزی را جایگزین آن قرار بدهیم؟ خوب است بدانید که نوعی قهوه بدون کافئین وجود دارد که در آن 97 درصد کافئین به وسیله فرآیندهای شیمیایی استخراج می‌شود و برای افرادی که نمی‌توانند قهوه را در بازه‌های زمانی خاصی مانند قبل یا بعد از کاشت مو مصرف کنند، می‌تواند به عنوان یک جایگزین موقت شناخته شود. که اصطلاحا به این قهوه‌ها، قهوه دیکف گفته می‌شود.

در صورتی که تمایلی به استفاده از قهوه‌های بدون کافئین ندارید، می‌توانید در این بازه زمانی از آب میوه‌های طبیعی و سایر نوشیدنی‌های سالم نیز استفاده کنید.

جایگزین قهوه بعد از کاشت مو

 

آیا مصرف نوشیدنی‌های مشابه مانند چای سبز، بعد از کاشت مو مجاز است؟

تا این قسمت از مقاله به صورت دقیق توضیح دادیم که نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو به چه دلایلی برای شما مناسب نیست. در این قسمت باید اضافه کنیم که بهتر است قبل از عمل جراحی کاشت مو از آسپرین، الکل، ویتامین، استروئید، خامه، چای سبز و دخانیات نیز استفاده نکنید. زیرا همه‌ی آن‌ها باعث رقیق شدن خون می‌شوند.

در صورتی که از قهوه یا سیگار به منظور آرام شدن استفاده می‌کنید؛ پس از عمل جراحی، پزشک کاشت مو شیراز به شما مسکن داده و تا زمان کاهش درد پس از عمل، همراه شما است. بنابراین، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و تنها نیاز است که در چند روز اولیه پس از عمل، از تغذیه خود مراقبت کنید.

 

در نهایت نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو، برای مو خوب است یا بد؟

شاید تا به حال به مقالاتی درباره فواید کافئین برای بهبود وضعیت مو، از جمله تغذیه مو و کاهش ریزش آن‌ها، برخورده باشید. در نتیجه، ممکن است فکر کنید که نوشیدن قهوه نمی‌تواند تاثیر منفی بر کاشت مو داشته باشد. اما همان‌ طور که تاکنون توضیح دادیم، مصرف قهوه پس از کاشت مو دارای ملاحظات خاص خودش است. حالا باید بررسی کنیم که آیا قهوه در زمان‌های عادی خود، جدا از تاثیرات قبل و بعد از کاشت مو، برای رشد موها مفید است یا ممکن است باعث ریزش آن‌ها شود؟

خوب است بدانید که قهوه از مواد مغذی و ویتامین‌های مفیدی غنی شده است که به رشد موهای شما به نحوی کمک می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که کافئین دارای توانایی تحریک و تقویت رشد موها است. همچنین می‌تواند ریزش موها را کاهش دهد و باعث ضخیم‌تر و بلندتر شدن موها گردد. علاوه بر این‌ها؛ کافئین می‌تواند جریان خون در پوست سر را افزایش داده و به این ترتیب کمک نماید تا مواد مغذی به پوست سر شما برسند. در افزایش رشد مو، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در فلاونوئیدهای قهوه نه تنها به عنوان یک مرطوب‌ کننده طبیعی برای موها عمل می‌کنند، بلکه به موها نرمی و لطافت نیز می‌بخشند.

فواید نوشیدن قهوه

 

در پایان لازم به ذکر است که انجام کاشت مو روشی دائمی، ماندگار و قابل اعتماد است که تقاضا برای آن روز به روز در بین مردم در حال افزایش است. از این رو برای گرفتن بهترین نتیجه از جراحی کاشت مو، ممکن است لازم باشد مدتی برخی عادات روتین خود، که توسط کلینیک زیبایی شیراز به شما گفته خواهد شد را تغییر دهید. مثلا از انجام هر عمل فیزیکی یا خوردن و نوشیدن آنچه که باعث تغییر در علائم حیاتی از جمله فشار خون شود، پرهیزید کنید. از جمله این موارد نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو بود که به طور کامل آن را بررسی کردیم.  

 

کال تو اکشن

 

برخی از افراد تصور می‌کنند که همه روش‌های کاشت مو مشابه یکدیگر نیستند و نیازی نیست که دستورالعمل‌های گفته شده در این مقاله را رعایت کنند. اما باید بدانید که هر روشی را که برای کاشت مو انتخاب کنید، بهتر است مصرف قهوه را کنار بگذارید تا از این دوران به سلامت عبور کنید.

به عبارت دیگر در این برحه زمانی باید از رساندن کافئین به بدن خود اجتناب کنید. چرا که برخی بر این باورند که کافئین علاوه بر افزایش فشار خون و ضربان قلب، باعث می‌شود غدد فوق کلیوی نیز آدرنالین بیشتری را ترشح کنند. بنابراین برای دستیابی به بهترین نتیجه از کاشت مو، لازم است نکات گفته شده را رعایت کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!