یکی از نگرانی‌های اصلی افراد بعد از کاشت مو، ریزش موهای کاشته شده است. این ریزش طبیعی است و به دلیل فاز استراحت موهای کاشته شده رخ می‌دهد. در این مقاله، توضیح می‌دهیم که فاز استراحت موهای کاشته شده چیست و چرا بعد از کاشت مو موها می‌ریزند.

به باور پزشکان کاشت مو در شیراز، ریزش مو بعد از کاشت یک امر طبیعی است که معمولا 10 روز بعد از جراحی آغاز می‌شود و تا 3 ماه طول می‌کشد. این ریزش به دلیل شوک عمل است و جای نگرانی ندارد. در واقع، فولیکول‌های موی کاشته شده در این مدت به‌ طور موقت وارد فاز استراحت می‌شوند و سپس به رشد طبیعی خود باز می‌گردند. فاز استراحت موهای کاشته شده یکی از چهار مرحله چرخه رشد مو است که در آن موهای جدید رشد نمی‌کنند.

در طول فاز استراحت مو، لازم است که مراقبت‌های خاصی را انجام دهید تا فولیکول‌های مو به رشد طبیعی خود باز گردند. ما در این مقاله اقدامات لازم به همراه سایر اطلاعاتی که در این رابطه به آن نیاز دارید را برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

 

مدت زمان فاز استراحت موهای کاشته شده چقدر است؟

مرحله استراحت و ریزش مو عمدتا در حدود 10 روز پس از عمل کاشت مو آغاز می‌شود. در این مرحله، تقریبا 80 درصد از موهای کاشته شده ممکن است ریزش کنند. یعنی ساقه‌های مو به طور موقت از دست می‌روند، اما فولیکول‌های مو در محل خود باقی می‌مانند. دوره استراحت موهای کاشته شده ممکن است بیش از 3 ماه طول بکشد. این فرآیند ریزش مو به طور کاملا طبیعی رخ می‌دهد و نباید نگران این که ممکن است موهای کاشته شده را از دست داده بدهید، باشید.

فاز استراحت موهای کاشته شده چقدر طول میکشه

از ماه چهارم پس از عمل، موها شروع به رشد مجدد می‌کنند و نتایج کامل کاشت مو به طور قابل توجهی تا 12 ماه پس از عمل قابل مشاهده و تشخیص است.

 

چرا کمی بعد از کاشت وارد فاز استراحت موهای کاشته شده می‌شویم؟

ممکن است به دلیل عوامل مختلف، موهای شما پس از عمل کاشت مو وارد مرحله‌ی استراحت شوند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

  • جدا شدن فولیکول‌های مو از جریان خون
  • کاشت مجدد فولیکول مو در سر
  • تأثیر داروها و برش‌ها بر موهای اطراف محل کاشت مو

 

کال تو اکشن

 

فاز استراحت مو چیست؟

موهای سر دائما در حال رشد نیستند و هر مو در یک مرحله خاصی از چرخه رشد خود قرار دارد. در ادامه، با چرخه رشد مو آشنا خواهید شد:

 

1. مرحله فعالیت موها (فاز آناژن):

در این مرحله، موها در حال رشد هستند. در این دوره رشد مو به صورت فعال ادامه پیدا می‌کند. مهم است بدانید که مدت زمان فاز آناژن برای هر مو، متفاوت است و معمولا در بازه‌ای از 1.5 تا 7 سال قرار دارد. با این حال میانگین مدت زمان این دوره حدود 3 سال است.

فاز فعالیت مو

 

2. دوره توقف رشد و ریزش موها (فاز کاتاژن):

در فاز کاتاژن، رشد موها به توقف می‌رسد و تار مو از فولیکول جدا می‌شود. می‌توان این دوره را به عنوان دوره ریزش موها و رشد جدید آن‌ها توصیف کرد. تنها 1 درصد از موهای هر فرد در این دوره قرار دارند. این دوره کوتاهی است که معمولا بین 3 تا 6 هفته طول می‌کشد و به عنوان مقدمه‌ای برای ریزش موها شناخته می‌شود.

 

3. مرحله استراحت (فاز تلوژن):

در این مرحله، فاز استراحت موهای کاشته شده آغاز می‌شود و سلول‌های مویی فعالیت کمی دارند. این دوره معمولا بین 2 تا 3 هفته طول می‌کشد و پس از پایان آن، چرخه رشد مجدد موها آغاز می‌شود.

فاز استراحت مو

 

4. مرحله ریزش مو (فاز اکسوژن):

موها شروع به ریزش می‌کنند و تار موی جدید به جای آن‌ها رشد می‌کند. واقعیت این است که موهای جدید به طور آهسته و پایدار رشد می‌کنند و نرخ رشد آن‌ها در مناطق مختلف سر ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی، موهای کاشته شده به طور کامل و با توده نهایی خود در عرض 12 تا 18 ماه پس از عمل کاشت مو رشد می‌کنند.

ریزش مو می‌تواند در هر مرحله از چرخه رشد مو رخ بدهد. ریزش موی آندروژنیک، که شایع‌ترین نوع ریزش مو است، در مرحله آناژن رخ می‌دهد. در این نوع ریزش مو، فولیکول‌های مو به تدریج کوچک می‌شوند و موهای جدید نازک‌تر و کوتاه‌تر می‌شوند. در دوره استراحت موهای کاشته شده که همان مرحله تلوژن است، موها از فولیکول‌های خود جدا می‌شوند. معمولا می‌توان گفت که دوره استراحت مو تقریبا سه ماه طول می‌کشد.

در این مدت، موهای کاشته شده از فولیکول‌های خود جدا می‌شوند و موهای جدید از این فولیکول‌ها شروع به رشد می‌کنند تا جایگزین موهای قبلی شوند. ممکن است پس از ریزش موها کمی زمان ببرد تا موهای جدید به اندازه کافی رشد کنند تا قابل تشخیص باشند. با این حال، نگرانی نداشته باشید، زیرا موهای جدید به طور قطع در حال رشد هستند.

 

کال تو اکشن

 

7 نکته مهم در فاز استراحت موهای کاشته شده

بعد از کاشت مو، رعایت چند نکته‌ی مهم و مراقبت مناسب از موها می‌تواند به فاز استراحت موهای کاشت شده و رشد آن‌ها کمک کند. در ادامه، 7 راهکاری که به شما برای گذر از این دوره کمک می‌کند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1. صبر داشته باشید: اطلاع داشته باشید که تمامی افراد پس از عمل کاشت مو، در فاز استراحت موها نگرانی از موهای ریخته شده را تجربه می‌کنند. شما تنها نیستید. برای به‌ دست آوردن نتایج مطلوب، صبور باشید.

2. استرس‌تان را مدیریت کنید: مهم است که بدانید در دوره‌ی ریزش و استراحت موها پس از کاشت مو، تجربه استرس کاملا طبیعی است و باید بتوانید این استرس را مدیریت کنید. استرس و فشار زیاد می‌تواند منجر به آسیب، ریزش و طولانی شدن فاز استراحت موهای کاشت شده شود.

3. دوره نقاهت را با مراجعه به پزشک جدی بگیرید: از انجام روش‌های خانگی یا توصیه‌های غیر علمی توسط دوستان و آشنایان برای کاهش دوره فاز استراحت پرهیز کنید. همیشه بهتر است با پزشک کاشت مو شیراز در مورد نیازهای خاص و راهکارهای مراقبتی مناسب مشورت کنید.

4. مصرف مواد مخدر را متوقف کنید: سیگار و الکل ممکن است بر روی فرآیند بهبودی موهای کاشته شده تأثیر منفی بگذارند. بنابراین، توصیه می‌شود از مصرف این مواد خودداری کنید.

5. از محصولات مراقبتی استفاده کنید: به منظور مراقبت از رشد موهای کاشته شده، استفاده از شامپوها، محصولات مراقبتی و تقویت کننده‌هایی که توسط متخصصان کلینیک زیبایی شیراز توصیه شده‌اند، بسیار مفید است. پیروی از دستورالعمل‌های مراقبتی و استفاده منظم از این محصولات می‌تواند به نتایج بهتری منجر شود.

6.  از احتمال هر گونه آسیب پیشگیری نمایید: تماس مستقیم با پوست سر، به ویژه در دوره ابتدایی پس از کاشت مو، باید به حداقل برسد. از استفاده از ابزارهایی که ممکن است به موها آسیب برسانند، از جمله مواد شیمیایی قوی، ضربه به سر و کشیدن موها، به شدت اجتناب کنید.

7. تغذیه مناسب داشته باشید: تغذیه مناسب و متوازن، مواد غذایی مورد نیاز برای رشد و ورود به فاز استراحت موهای کاشته شده را تامین می‌کند. مطمئن شوید که در رژیم غذایی‌تان مقدار کافی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌ها وجود دارد.

یک نکته مهم در فاز استراحت موهای کاشته شده

 

آيا موهای کاشته نشده هم وارد فاز استراحت می‌شوند؟

ممکن است برخی از افرادی که عمل کاشت مو را انجام داده‌اند متوجه شوند که موهای طبیعی خودشان نیز وارد فاز استراحت شده‌اند و ریزش می‌کنند. این موها، همانند موهای کاشته شده، به علت تأثیر شوک عمل به مرحله استراحت و ریزش وارد می‌شوند. اغلب ریزش موهای طبیعی در اثر تأثیرات شوکی که از کاشت مو ناشی می‌شود، در مدت زمانی میان 2 تا 4 هفته پس از عمل آغاز می‌شود. این اتفاق برای همه‌ی موها اتفاق می‌افتد و از آنجایی که موهای ریخته شده دارای طبیعتی فیزیولوژیک هستند، دوباره رشد خواهند کرد.

 

کال تو اکشن

 

با توجه به نکاتی که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم؛ متوجه شدید که در فاز استراحت مو، که همان مرحله تلوژن در چرخه رشد مو است، موها از فولیکول‌های خود جدا می‌شوند و سرعت رشد آن‌ها کاهش می‌یابد. حدود دو هفته پس از عمل کاشت، به دلیل تأثیر شوک عمل، موهای کاشته شده وارد فاز استراحت می‌شوند و پس از مدتی، موهای کاشته شده دوباره شروع به رشد می‌کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!