یکی از عوارض جانبی شایع کاشت مو، عرق کردن بیش از حد در ناحیه جراحی است. در این مقاله به بررسی این مسئله و ارائه 7 راهکار برای مقابله با آن می‌پردازیم.

با توجه به افزایش تمایل به انجام عمل کاشت مو، در فصل تابستان یا در شهرهای گرمسیری مانند شیراز، نگرانی‌هایی در مورد مسئله عرق کردن بعد از عمل کاشت مو ممکن است به وجود آید. اگر به شغلی مشغول هستید که به صورت مداوم در محیط گرم و داغ کار می‌کنید، حتما توصیه می‌شود که از قبل با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید تصمیمات مناسبی را اتخاذ نمایید. در ادامه، ما به بررسی این مسئله و ارائه تعدادی راهکار برای حفاظت بهتر از موهایتان خواهیم پرداخت.

 

چرا عرق کردن بعد از کاشت مو خوب نیست؟

پس از عمل کاشت مو، پوست سر و موها به مدت چند هفته حساس می‌شوند و نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارند. این مدت زمان ممکن است تا زمانی که گرافت‌های موی کاشته شده بهبود یابند و رشد کنند، طول بکشد. عوامل خارجی مانند تعریق پس از عمل ممکن است به این فرآیند تاثیرات مخربی را وارد کنند. بنابراین، توصیه می‌شود موها و فولیکول‌های آن‌ها را خشک نگه داشته و از تماس مستقیم با نور آفتاب خودداری کنید.

عرق کردن بعد از کاشت مو

یکی از روش‌های متداولی که پس از انجام جراحی کاشت مو، توسط متخصصان کلینیک زیبایی شیراز، به شما توصیه می‌شود، استفاده منظم از شامپوی مخصوص برای شستشوی موها در بازه‌های زمانی مشخص است. این اقدام به منظور کنترل و پیشگیری از رشد باکتری‌ها در پوست سر اهمیت زیادی دارد. چراکه جلوی هرگونه عفونت و آسیب به موها و گرافت‌ها را می‌گیرد.

 

چگونه عرق سر بعد از عمل کاشت مو ممکن است به موهای کاشته شده آسیب برساند؟

در ابتدا، ذرات مختلفی نظیر گرد و خاک و آلودگی‌های هوا ممکن است به وسیله تعریق به پوست سر شما چسبیده و عفونت را ایجاد کنند. در صورتی که یکی از گرافت‌ها به عفونت دچار شود، این عارضه ممکن است به سرعت به سایر گرافت‌ها نیز منتقل شود. به علاوه، تعریق عمدتا ناشی از فعالیت‌های ورزشی است، مانند ورزش در باشگاه یا پیاده‌ روی در هوای گرم. به طور کلی، فعالیت‌های زیر ممکن است برای رشد موهای کاشته شده مضر باشند:

  • تماس مستقیم پوست سر با اشیاء دیگر
  • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب
  • انجام فعالیت‌های سنگین
  • تحمل فشار بدنی

 

کال تو اکشن

 

7 راهکار ساده و موثر برای جلوگیری از عرق کردن بعد از کاشت مو:

برای پیشگیری از تعریق سر در هفته اول و دوم بعد از عمل کاشت مو، اقدامات مختلفی را می‌توانید انجام بدهید. توجه داشته باشید که در هفته‌های اول پس از کاشت مو، تنها اجتناب از فعالیت‌های ورزشی سنگین کافی نیست. هر نوع فعالیتی که باعث تعریق شدید شود، بهتر است که متوقف شود. در ادامه، به عنوان نمونه، 7 راهکار موثر برای پیشگیری از عرق کردن بعد از کاشت مو را برای شما جمع آوری کرده‌ایم:

 

1- به صورت موقت فعالیت‌هایی مانند استخر و شنا را به تعویق بیاندازید:

پس از عمل کاشت مو، شنا در استخر یا حتی دریا را به تاخیر بیاندازید. مواد شیمیایی موجود در آب استخرها و همچنین مواد نمکی و آلودگی‌های ممکن در آب دریا احتمال دارد که علاوه بر عرق کردن، باعث عفونت گرافت‌ها نیز بشوند.

متوقف کردن شنا و استخر

 

2- تمرینات و ورزش‌ها را برای مدت معینی متوقف کنید:

بهتر است هر فعالیتی که منجر به افزایش ضربان قلب شما به میزان 50-60 درصد بیشتر شود و ممکن است تعریق ایجاد کند را به طور موقت متوقف کنید.

 

3- سونا و حمام بخار نروید:

باید مکان‌هایی که دارای حرارت و بخار هستند، مثل سونا و حمام بخار، را برای مدت معینی کنار بگذارید. این مکان‌ها، مانند ورزش و فعالیت‌های بدنی، ممکن است به موهای کاشته شده‌ی شما آسیب برسانند. با توجه به اینکه سونا و حمام بخار تعریق شدیدی ایجاد می‌کنند، بهتر است تا چند هفته از مراجعه به این مکان‌ها اجتناب کنید.

 

کال تو اکشن

 

4- کلاه سبک بپوشید:

یک کلاه ماهیگیری یا باکت هت مناسب ترجیحا از جنس کتان را خریداری کنید. یک کلاه راحت می‌تواند پوست سر شما را در مقابل تاثیرات مستقیم آفتاب محافظت کرده و تعریق سر پس از عمل کاشت مو را به حداقل برساند. البته حتما مطمئن شوید که کلاه به اندازه کافی آزاد بوده و از جنس مناسبی می‌باشد. در نهایت بهتر است که با پزشک کاشت مو در شیراز راجع به این مسئله مشورت کنید.

پوشیدن کلاه سبک

 

5- از تابش مستقیم خورشید دوری کنید:

در طول روز، تا زمانی که ضرورت ندارد، بیرون نرید. همچنین در محیط کار، تا حد امکان از تماس مستقیم با نور خورشید پرهیز کنید.

 

6- به صورت ناگهانی خم نشوید:

تمایل به خم کردن و آوردن سر به طرف پایین و انجام اینگونه فعالیت‌ها ممکن است مضر باشد. خم کردن سر به سمت زمین می‌تواند به نفوذ ناگهانی خون به سر منجر شود و به دلیل اینکه هنوز در مرحله بهبود هستید، این عمل باعث خونریزی یا التهاب می‌شود.

 

7- عرق سرتان را با دست پاک نکنید:

اغلب ما عرق را به طور ناخودآگاه با دست از بین می‌بریم، اما تلاش کنید این کار را انجام ندهید. بهتر است به جای آن، هنگام عرق کردن بعد از کاشت مو، از یک دستمال استفاده کنید و آن را با دقت و به آرامی روی سرتان بزنید تا عرق جذب و خشک شود.

پاک کردن عرق سر

 

از چه زمان بعد از کاشت مو دیگر عرق کردن سر ایرادی ندارد؟

همان طور که اشاره کردیم؛ در کل، در هفته اول پس از عمل کاشت مو، بهتر است از هر نوع فعالیتی که ممکن است منجر به تعریق سر شود خودداری کنید. در هفته‌های بعد، می‌توانید با مشورت پزشک خود، به فعالیت‌های سبکی مانند پیاده‌ روی، کارهای خانه و ورزش‌های کششی بازگردید.

پس از چند هفته نیز می‌توانید به فعالیت‌های ورزشی معمول خود در باشگاه ادامه دهید یا فعالیت‌هایی مثل دوچرخه‌ سواری را انجام دهید. البته اگر ورزشی که انجام می‌دهید، مثل بوکس یا کشتی، تماس فیزیکی زیادی با سر دارد بهتر است مدت زمان بیشتری صبر کنید و برای شروع مجدد آن نظر پزشک کاشت مو شیراز را جویا شوید.

 

کال تو اکشن

 

به طور کلی، تعریق پس از عمل کاشت مضر است. اما می‌توانید از راهکارهای متعددی استفاده کنید تا این مسئله را به حداقل برسانید. با رعایت دستورالعمل‌های پزشک، از موها و پوست سرتان مراقبت کنید و همیشه آن‌ها را تمیز نگه دارید تا مشکلی به وجود نیاید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!