زمان مراجعه به کافه احترام به یکسری آداب نه‌تنها نشان دهنده شخصیت اجتماعی هر فرد، بلکه نشانه احترام به جامعه و سایرین است. در این مقاله قصد داریم به بررسی 10 نکته اساسی از آداب و فرهنگ کافه گردی بپردازیم. خوشحال می‌شویم که با ما همراه باشید.

اصولا اکثر مردم در زندگی خود به دنبال مکانی برای فرار از چالش‌ها و ناملایمت‌ها هستند، جایی که بتوانند لحضاتی را در آرامش و خلوت سپری کنند. قاعدتا در این شرایط یکی از بهترین گزینه‌ها کافی شاپ‌ها هستند. بنابراین رعایت یک سری آداب برای هر فردی که به کافه مراجعه می‌کند، الزامی است. احترام به این آداب نه‌تنها نشان دهنده شخصیت اجتماعی هر فرد، بلکه نشانه احترام به جامعه و سایرین است. در این مقاله قصد داریم به بررسی 10 نکته اساسی از آداب و فرهنگ کافه گردی بپردازیم. خوشحال می‌شویم که با ما همراه باشید.

 

استفاده نکردن از اصطلاح گارسون

مهم است بدانید که وظایف گارسون و ویتر در محیط رستوران و کافه با یکدیگر متفاوت است. به صورت کلی گارسون در رستوران، مسئول ثبت سفارشات مشتریان می‌شود و به میزهای مختلف مراجعه کرده تا سفارشات را دریافت کند. اما در کافه، ویتر برای انتخاب بهترین گزینه به مشتریان مشاوره می‌دهد و در نهایت سفارش را دریافت می‌کند. بنابراین مهم است که هنگام تعامل با ویتر در کافه، احترام و ادب رعایت شود. حتی بهتر است به جای صدا زدن با صدای بلند، با حرکت دست به ویتر اشاره کنید تا متوجه شود که شما به کمک نیاز دارید. حتی به ‌یاد داشته باشید که هرگونه رفتار نامناسب مانند سرزنش کردن ویتر با صدای بلند در کافه جالب نیست.

نحوه صدا زدن ویتر در فرهنگ کافه گردی

 

با صدای آهسته صحبت کردن

وقتی در محیط کافه با دوستان خود صحبت می‌کنید و به میزهای کناری نزدیک هستید، حتماً به این نکته توجه کنید که صدای شما برای دیگران مزاحمت ایجاد نکند. بنابراین برای رعایت فرهنگ کافه گردی، همیشه سعی کنید با صدای آرام و محترمانه حرف بزنید. اصولا برخی از مردم در کافه برای خلوت کردن، تمرکز کردن بر روی اهداف و برنامه‌های کاری یا حتی گوش دادن به موزیک، مطالعه کتاب و ... به آرامش فضای کافه نیاز دارند. بنابراین احترام به آرامش و سکوت حاکم بر کافه یک امر بسیار مهم است.  حتی اگر تصمیم دارید به موزیک گوش دهید یا فیلم‌های اینستاگرام را مشاهده کنید، سعی کنید یک هدفون به همراه خود داشته باشید. تصور کنید که هر فرد درون کافه بخواهد به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهد، چه اتفاقی می‌افتد؟

 

کال تو اکشن

 

درست و بی صدا نوشیدن نوشیدنی‌های داغ

همانطور که در بالا گفته شد، کافه به عنوان یک مکان آرام شناخته می‌شود. به همین دلیل ممکن است صداهای اضافی به راحتی به گوش افرادی که در اطراف میز شما نشسته‌اند برسد. از این رو، به منظور رعایت ادب، بهتر است نوشیدنی‌های داغ را هورت نکشید، یا حتی کمی صبر کنید تا خنک شود و سپس نوش جان کنید.

هورت نکشین

 

توجه به مدت زمان نشستن

بعضی از کافه های شیراز برای استفاده از پریز برق یا حتی وای فای محدویت‌هایی را اعمال می‌کنند. البته چنین محدودیت‌هایی بی دلیل نیست و اغلب به دلیل استفاده بی‌رویه برخی از مشتریان است. اصولا برای ماندن در کافه قاعده مشخصی وجود ندارد اما برای رعایت این نکته در فرهنگ کافه گردی اگر قصد دارید بیشتر از 2 ساعت را در کافه سپری کنید بهتر است یک سفارش جدید بدهید. به عنوان مثال، یک فنجان قهوه یا یک خوراکی دیگر می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

در فرهنگ کافه گردی بهتره حدودا 2 ساعت از کافه استفاده کنین

 

حفظ نظافت محیط کافه

یکی از اصولی که حتماً باید در کافه به آن پایبند باشید، حفظ نظافت و عدم تغییر چیدمان میز و صندلی‌های کافه است. البته عدم رعایت نظافت توسط پرسنل کافه، کاملا غیر منطقی است. 
همچنین بهتر است زمان ترک کافه کمی میز خود را تمیز کنید (البته تا آنجایی که ممکن است). این کار نه تنها نشان دهنده شخصیت و توجه شما به پاکیزگی است، بلکه باعث می‌شود کمی از فشار کاری پرسنل کافه کاسته شود.

 

کال تو اکشن

 

انتقاد به جا و مودبانه

برای رعایت فرهنگ کافه گردی اگر صورتی که از نوشیدنی یا غذای خود راضی نبودید، بدون شک حق دارید از پرسنل کافه انتقاد کنید. اما توجه داشته باشید که بهتر است انتقاد را با لحنی آرام و دوستانه به پرسنل کافه اعلام کنید و نه با یک لحن طلبکارانه. شاید این نارضایتی شما به دلیل عدم آگاهی باشد. در بدترین شرایط حتی اگر پس از انتقاد، پاسخ قانع کننده‌ای را دریافت نکردید، دیگر به آن کافه مراجعه نکنید. 

نحوه انتقاد در فرهنگ کافه گردی

 

 

توجه به باریستا یا ویتر زمان سفارش

سعی کنید برای باریستا ارزش قائل شوید تا او بداند که وظیفه مهمی را در قبال شما انجام می‌دهد. همین کار ساده باعث می‌شود که او بتواند بهترین نوشیدنی را برای شما تهیه کند. گاهی اوقات به دلیل شلوغی بیش از حد کافه، ممکن است پرسنل فراموش کنند که سفارش شما را به موقع تحویل دهند و نوشیدنی گرم شما کمی سرد شود. در چنین شرایطی بهتر است به جای سرزنش، با لحن ملایمی وضعیت سفارش خود را پیگیری کنید. فراموش نکنید که به چه دلیل به کافه مراجعه کرده‌اید. بنابراین با یک ری اکشن تند و نابجا آرامش خود را بر هم نزنید.

 

صبور بودن

پس از سفارش غذا یا نوشیدنی سعی کنید کمی صبور باشید. گاهی اوقات ممکن است تهیه سفارش شما کمی بیشتر از آنچه انتظار داشته‌اید، طول بکشد. گاهی اوقات به دلایل مختلفی شاید ساده‌ترین سفارش‌ها کمی دیرتر از بقیه آماده شوند. بنابراین بهتر است صبور باشید. اگر هم فکر می‌کنید که مدت زمان زیادی را منتظر مانده‌اید، کافی است وضعیت سفارش خود را از ویتر پیگیری کنید. آن هم با یک لحن آرام و نه با یک لحن طلبکارانه.

پیگیری سفارش در فرهنگ کافه گردی

 

عدم اتصال میزها به یکدیگر

اگر به صورت گروهی به کافه‌ای مراجعه کردید و متوجه شدید که میزی با ظرفیت کافی برای تمام اعضای گروهتان وجود ندارد، لازم است مساله را با مسئول کافه در میان بگذارید و از آنها برای جابجایی میزها اجازه بگیرید. نه اینکه خودتان میزها را به یکدیگر بچسبانید. این کار علاوه بر رعایت فرهنگ کافه گردی، به حفظ آرامش و محیط دوستانه کافه کمک می‌کند و از ایجاد تنش و ناراحتی در کافه جلوگیری می‌کند. حتی در چنین شرایطی بهتر است قبل از مراجعه به کافه تعداد میهمانان را اطلاع دهید تا در صورت نیاز، پیش از ورود شما، مسئولین کافه میزها را برایتان کنار یکدیگر بچینند.

 

کال تو اکشن

 

عدم ایجاد مزاحمت با کابل شارژ موبایل یا لپ تاپ

در صورتی که لازم است گوشی موبایل یا لپ تاپ خودتان را به پریز برق متصل کنید، لازم است کابل شارژ را از جایی رد کنید که مزاحمتی برای افرادی که در نزدیکی شما نشسته‌اند ایجاد نشود. این مساله که کابل شارژ شما بلد باشد، دلیل نمی‌شود که می توانید آن را به هر نقطه ای که افراد از آنجا عبور می کنند، وصل کنید. علاوه بر این، در صورت افتادن لپ تاپ یا گوشی موبای، ان روز برایتان تبدیل به یک خاطره تلخ می‌شود.

 

نحوه استفاده از پریز برق در فرهنگ کافه

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!