در این مقاله قصد داریم 9 روش جذاب و کاربردی را برای تبلیغ کافه‌ها به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آن بتوانید مشتریان خود را چند برابر کنید پس با ما همراه باشید تا این 9 ایده را بررسی کنیم

اصولاً رقابت کافه‌های شیراز برای جذب مشتری یک رقابت تنگاتنگ و همیشگی است فرقی هم نمی‌کند که کافه شما تازه تاسیس باشد یا یک کافه معروف در بهترین نقطه از شهر شیراز. در این مقاله قصد داریم روش‌های مختلفی را برای تبلیغ کافه‌ها به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آن بتوانید مشتریان خود را چند برابر کنید همچنین به شما می‌گوییم که چطور به شکل بهینه‌ای از تبلیغات استفاده کنید که بهترین نتایج را بگیرید.  بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ایده های تبلیغ کافه

اصولاً روش‌های زیادی برای تبلیغات وجود دارد اما هر کدام از آنها برای کاری ساخته شده‌اند به عنوان مثال تبلیغات پیامکی به شما کمک می‌کند که به مخاطبان خود اعلام کنید که کافه شما هم وجود دارد. اما قاعدتاً برای ترغیب کردن مردم به حضور در کافه خودتان نمی‌توانید روی تبلیغات پیامکی حساب کنید چرا که تبلیغات پیامکی صرفاً جنبه ا طلاع رسانی دارد، به همین دلیل در این مقاله 9 روش کاملاً کاربردی و اثبات شده را برای تبلیغات کافه به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید با استفاده از هر کدام از آنها به هدف نهایی خود یعنی جذب مشتری بیشتر برای کافه برسید لازم به ذکر است که تمام این روش‌ها در بازار ایران قابل اجرا هستند. 

 

کال تو اکشن

 

ایده شماره 1: تولید محتوای خوب در اینستاگرام

قاعدتاً می‌دانید که اینستاگرام یک مکان بسیار مناسب برای تبلیغ کافه به حساب می‌آید به دو شکل مختلف می‌توانید از ظرفیت‌های اینستاگرام استفاده کنید. روش اول همان کاری است که اکثر کافه‌های شیراز به صورت روزانه انجام می‌دهند. شما در صفحه اینستاگرام خودتان می‌توانید با تولید محتوای مرتبط، سرگرم کننده و یا حتی آموزشی افراد مختلفی را جذب کنید و تلاش کنید که تعداد دنبال کنندگان پیج شما رفته رفته افزایش پیدا کند. زمانی که تعداد دنبال کننده‌های پیجتان به حد قابل قبولی رسید، از آن پیج به عنوان یک کانال تبلیغاتی استفاده کنید. به عنوان مثال در رویدادهای مختلف مانند شب یلدا، پخش زنده فوتبال و غیره می‌توانید از طریق پیج اینستاگرامتان مردم را برای حضور در کافه خود دعوت کنید.

تولید محتوا برای اینستاگرام

علاوه بر تولید محتوای خوب می‌توانید با برگزاری مسابقه‌های مختلف در شبکه‌های مجازی سر زبان‌ها بیفتید و افراد بیشتری را جذب کنید به عنوان مثال:

 • می‌توانید از مشتریان خود بخواهید که تصاویر حضورشان در کافه را به همراه یک هشتگ مشخص منتشر کنند تا شما به محبوب‌ترین و جذاب‌ترین پست هدیه بدهید.
 • می‌توانید در یک بازه زمانی مشخص (مثلا یک هفته و نه بیشتر ) اعلام کنید کسانی که پیج شما را فالو کنند در قرعه کشی شرکت داده می‌شوند.
 • می‌توانید از تمام مردم بخواهید که کافه شما را به سبک جذابی به دنبال کننده‌های شما معرفی کنند و آن ریل را به همراه یک هشتگ مشخص منتشر کنند تا شما به جذاب‌ترین و خلاقانه‌ترین ویدئو هدیه بدهید.در این حالت لازم است که در آن پست پیج کافه شما منشن شود.

به عنوان یک نکته مهم توجه داشته باشید که بین پست‌های تبلیغاتی و پست‌های تعاملی که جنبه آموزشی و سرگرمی دارند یک نسبت رعایت شود به عنوان مثال سعی کنید ۷۰ تا ۸۰ درصد پست‌های شما تعاملی آموزشی و سرگرم کننده باشد  و حدوداً ۲۰ تا ۳۰ درصد پست‌های شما جنبه تبلیغاتی و پروموت کردن کافه را داشته باشد.

 

ثبت اطلاعات کافه های شیراز

 

 

ایده شماره 2: تبلیغ در اینستاگرام توسط اینفلوئنسرها

برای تبلیغ کافه در اینستاگرام کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که از اینفلوئنسرها بخواهید به کافه شما بیایند و نوشیدنی‌ها و غذاهای کافه شما را امتحان کنند.  البته بهتر است اینفلوئنسرهایی را انتخاب کنید که در حوزه غذا فعالیت می‌کنند و اصطلاحا تستر غذا هستند. 

قاعدتاً زمانی که اینفلوئنسرها محتوای تولید شده در کافه شما را در پیج خودشان قرار دهند افراد بسیار زیادی با مجموعه شما آشنا خواهند شد و شما شاهد افزایش تعداد مشتریانتان می‌شوید. البته بهتر از محتوایی که اینفلوئنسر منتشر می‌کند به صورت اغراق آمیز نباشد.  برای تاثیر بیشتر می‌توانید از اینفلوئنسر بخواهید در محتوای خود اعلام کند که زمان مراجعه به کافه بگویند از پیج شما با کافه آشنا شده‌اند تا شامل تخفیف شوند.

تبلیغات اینفلوئنسری برای کافه

البته علاوه بر تبلیغات اینفلوئنسری برای تبلیغ در اینستاگرام می‌توانید از تبلیغات انبوه استفاده کنید. روال کار به این صورت است که یک محتوای جذاب از کافه خود ایجاد می‌کنید و در یک زمان مشخص در چندین پیج پرمخاطب محتوای شما منتشر می‌شود. البته از زمانی که ریلزها به اینستاگرام اضافه شدند تبلیغات انبوه جذابیت خود را از دست دادند، اما همچنان استفاده می‌شوند.

در رابطه با تبلیغات اینفلوئنسری بسیار مهم است که بدانید در کدام پیج تبلیغ می‌کنید. برای بررسی این موضوع می‌توانید از نرخ اینگیجمنت استفاده کنید. منظور از نرخ اینگیجمنت میزان تعامل پیج است و هرچه این عدد بالاتر باشد برای شما بهتر است.

برای بررسی نرخ اینگیجمنت می‌توانید از وب سایت‌های آنالیز پیج اینستاگرام مانند socialblade استفاده کنید. علاوه بر آن برای پیدا کردن اینفلوئنسرهایی که در این حوزه فعالیت می‌کند بهترین کار این است که از وب سایت‌هایی مانند سایت جریان استفاده کنید. در این وب سایت تمام اینفلوئنسرها در حوزه‌های مختلف معرفی شده‌اند و شما به راحتی می‌توانید اینفلوئنسرهای مورد نظر خودتان را پیدا کنید. جالب است بدانید که نرخ اینگیجمنت هر کدام از اینفلوئنسرها در این وب سایت مشخص شده و این مساله کار شما را برای پیدا کردن مناسب‌ترین اینفلوئنسر بسیار راحت می‌کند.

 

ثبت اطلاعات کافه های شیراز

 

ایده شماره 3: تبلیغات پیامکی

زمانی که صحبت از تبلیغات انبوه می‌شود شاید اولین گزینه‌ای که به ذهنمان برسد تبلیغات پیامکی باشد البته بسیاری از مردم تصور می‌کنند که دوران تبلیغات پیامکی به پایان رسیده است اما این اشتباه است با توجه به آماری که وب سایت SMSG lobal همچنان نزدیک به ۴۵ درصد مشتریان بالقوه بعد از دریافت پیامک، برای خرید محصول یا خدمات  ترغیب می‌شوند. پس مهم است که تبلیغات پیامکی را در برنامه‌های تبلیغاتی کافه خودتان داشته باشید.  البته ارسال پیامک تبلیغاتی برای کافه با سه روش مختلف انجام می‌شود.

 

1- ارسال انبوه

اولین و ساده‌ترین کار این است که یک پیامک مشخص را برای تعداد زیادی از شماره‌ها ارسال کنید. در این حالت اصلاً مهم نیست که گیرنده چه خصوصیاتی داشته باشد و در کدام منطقه از شهرتان قرار گرفته شده باشد. هدف از این روش صرفاً آگاهسازی و اطلاع رسانی گسترده است. مثلاً اگر کافه شما تازه تاسیس باشد و بخواهید برای افتتاحیه از مردم دعوت کنید که به کافه شما مراجعه کنند، این حالت می‌تواند برای شما مناسب باشد.

 

چند نمونه متن پیامک برای دعوت به حضور در افتتاحیه:

محلۀ فردوسی یه کافه‌ی خوب کم داشت که ما آوردیم. روزهای ۱۷ و ۱۸ مهر به مناسبت افتتاحیه، با ۳۵% تخفیف قهوه خود را در کافه ............. نوش جان کنید
[آدرس]

 

صبح جمعه این هفته را با صرف صبحانه در کافه ............ آغاز کنید و هدیه ویژه ما به مناسبت افتتاحیه را نیز پذیرا باشید. نشانی محل: [آدرس]

 

شما بعنوان مشتری قدیمی ما همراه با یک نفر همراه دعوت هستید به افتتاحیه باشکوه دهمین شعبه کافه .............. در تاریخ .............. 
[آدرس]

 

به زودی یک کافه خیلی خوب در همسایگی شما افتتاح می‌شود. جهت اطلاع از زمان افتتاحیه، عدد 2 را ارسال فرمایید.

 

قدردان حضور شما در افتتاحیه  کافه ..............  هستیم. یک فنجان قهوه به انتخاب خودتان مهمان ما باشید. زمان و مکان مراسم: .............. 

 
 

ثبت اطلاعات کافه های شیراز

 

 

2- ارسال پیامک منطقه‌ای:

در ارسال پیامک منطقه‌ای کار شما راحت‌تر است چرا که می‌توانید به تفکیک منطقه و یا حتی کد پستی افراد مختلفی را هدف قرار بگیرید. در این حالت احتمال جذب مشتری بیشتر است چرا که تمام افراد دوست دارند از خدمات مکانی استفاده کنند که به آنها نزدیک باشد. به عنوان مثال اگر کارمندی عادت داشته باشد قبل از شروع به کار یک فنجان قهوه بخورد، ترجیح می‌دهد کافه‌ای را انتخاب کند که به محل کارش نزدیک باشد. در این حالت کافیست یک پیامک تبلیغاتی جذاب به همراه یک کد تخفیف برای خیابان‌های اطراف کافه خود ارسال کنید.

 

3- ارسال پیامک هدفمند:

در ارسال هدفمند می‌توانید افراد خاصی را هدف قرار بگیرید. به عنوان مثال اگر فضای کافه شما برای کار کردن مناسب است، می‌توانید افراد ۲۰ تا ۳۰ سالی که فریلنسر هستند وترجیح می‌دهدند برخی از کارهای خودشان را در کافه انجام دهند را را انتخاب کرده و برای آنها یک پیامک جذاب ارسال کنید.

یک نمونه پیامک هدفمند:

گوشه‌ای دنج و آرام در کافه ما منتظر حضور شماست. بدون محدودیت زمانی، کار خود را در کمال ارامش در کافه ما انجام دهید.
[آدرس]

 

 

ایده شماره 4: تبلیغات محیطی کافه

یکی دیگر از روش‌هایی که برای تبلیغ کافه می‌توانید از آن استفاده کنید استفاده از تبلیغات محیطی است. البته منظور از تبلیغات محیطی در این قسمت از مقاله تبلیغات بیلبوردی و تبلیغات بنری در سطح شهر است. اصولاً تبلیغات بنری برای افزایش آگاهی مردم نسبت به برند استفاده می‌شود که مردم کافه شما را بشناسند و بدانند که چنین کافه‌ای در شهرشان وجود دارد.

اگر برای این نوع تبلیغات به اجاره بیلبورد فکر می‌کنید، لازم است بدانید که بیلبورد برای زمانی مناسب است که کافه شما خدمات خاصی را ارائه دهد. به عنوان مثال شاید کافه شما بر روی محصولات گیاهی یا وگان تمرکز دارد وع خاصی از قهوه را سرو می‌کنید که این نوع از قهوه به راحتی در کافه‌های دیگر یافت نمی‌شود. در غیر این صورت اگر خدمات کافه شما بسیار شبیه به سایر کافه‌های شهرتان باشد اجاره کردن بیلبورد منطقی نیست.

تبلیغات محیطی کافه

گاهی اوقات تبلیغات بر روی یک بنر کوچک هم می‌تواند کار شما را راه بیندازد. به عنوان مثال اگر کافه شما در طبقه پنجم یک ساختمان واقع شده باشد می توانید در ورودی ساختمان یک بنر تبلیغاتی ایستاده نصب کنید تا توجه مشتریان را به خود جلب کند. یا حتی اگر کافه شما در یک مرکز خرید واقع شده باشد می‌توانید یک میز کوچک برای ارائه سمپل قرار دهید و آنها را تشویق کنید تا سری به کافه شما بزنند. حتی می‌توانید از یک تخته سیاه برای تبلیغ کافه خودتان استفاده کنیدبه این صورت که آیتم‌های بسیار جذاب و خوشمزه روز خودتان را روی تخته سیاه با یک جمله جذاب بنویسید و آن را مقابل در ورودی کافه قرار دهید. علاوه بر بیلبورد، بنر، استند و تخته سیاه می‌توانید روی پرچم‌های ساحلی که به تازگی در سطح شهر به وفور دیده می‌شوند برای تبلیغ کافه خودتان استفاده کنید.

 

کال تو اکشن

 

ایده شماره 5: چاپ تراکت و بروشور

هر چند که برخی از مردم تصور می‌کنند دوران تبلیغات تراکتی تمام شده است و مردم تمایلی به دریافت تراکت ندارند، اما اگر به شیوه صحیح و اصولی انجام شود، می‌توانند به عنوان وسیله‌ای مؤثر برای جلب توجه افراد در یک منطقه خاص مورد استفاده قرار گیرند. این روش سنتی تبلیغات، برای انتقال مفاهیم زیر می‌تواند مفید باشد:

1- معرفی معرفی منو: می‌توان با استفاده از تراکت، منوی کافه را به شیوه‌ای جذاب معرفی کرد.

2- اطلاع‌رسانی از تخفیف‌ها: گاهی اوقات لازم است افراد یک منطقه خاص را از تخفیفات کافه خود مطلع کنید. به عنوان مثال اگر قهوه را به صورت بیرون بر سرو می‌کنید، پخش تراکت در شرکت‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی اطراف کافه می‌تواند موثر باشد. فراموش نکنید که مردم از تراکت‌های تکراری گریزانند. خلاقیت به‌خرج دهید و تراکت را طوری طراحی کنید که نوآورانه باشد.

برای اینکه تبلیغات تراکتی برای کافه تاثیر بیشتری داشته باشند، لازم است به این نکات توجه کنید:

 • در طراحی تراکت از رنگ‌های گرم استفاده کنید تا جذاب‌تر باشند.
 • طراحی تراکت را به یک گرافیست کاربلد بسپارید و نه یک شخصی که با فتوشاپ آشناست و به صورت ساعتی دستمزد می‌گیرد.
 • تصویر غذا و نوشیدنی را در تراکت اضافه کنید و حتی بر روی تازگی مواد اولیه تأکید کنید.
 • در طراحی تراکت، فضای خالی را لحاظ کنید تا ظاهر آشفته‌ای ایجاد نشود.
 • متن‌هایی که در تراکت استفاده می‌کنید باید کوتاه و جذاب باشند (بر روی مزایا و ویژگی‌های کافه خود تمرکز کنید)
 • ایده‌هایی مانند QR کد برای مشاهده منوی کامل یا استفاده از منوسازهای آنلاین می‌توانند تراکت را جذاب‌تر کنند.
 • از فونت‌های منحصربه‌فرد برای نام کافه استفاده کنید تا آن را از سایر متن‌ها متمایز کند.

 

ثبت اطلاعات کافه های شیراز

 

ایده شماره 6: برگزاری رویداد در کافه

برخی از رویدادها در فضای کافه برگزار می‌شوند. بنابراین اگر کافه شما میزبان این رویدادها باشد با ارائه خدمات مناسب می‌توانید کاری کنید که برخی از حاضران تبدیل به مشتریان دائمی شما بشوند.

به عنوان مثال گاهی اوقات لازم است افرادی که در یک حوزه خاص مثلاً تبلیغات دیجیتال فعالیت می‌کنند، دور یکدیگر جمع شوند و به بحث و تبادل نظر بپردازند یا حتی گاهی اوقات بعضی از اساتیدی که در حوزه موسیقی فعالیت می‌کنند، نیاز دارند که کارگاه‌های آموزشی برگزار کنند. که هر کدام از این موارد می‌تواند برای کافه شما یک فرصت باشد. بنابراین لازم است که افراد تاثیر گذار شهر خودتان را بشناسید و پیج آنها را دنبال کنید تا بتوانید فعالیت‌های آنها را زیر نظر داشته باشید و در اولین فرصت مناسب به آنها پیشنهاد همکاری دهید.

برگزرای رویداد در کافه

 

 

ایده شماره 7: حضور در اپلیکیشن اسنپ فود

از آنجایی که اسنپ فود این روزها مخاطبان بسیار زیادی پیدا کرده است، صرفاً حضور شما در این اپلیکیشن باعث می‌شود افراد زیادی با کافه شما آشنا شوند، اما جالب است بدانید که یک راه دیگر برای استفاده حداکثری از این اپلیکیشن وجود دارد. تبلیغات کلیکی

منظور از تبلیغات کلیکی در این پلتفرم این است که کافه شما در اپلیکیشن اسنپ فود به طرق مختلفی بیشتر در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و زمانی که یک نفر بر روی عنوان کافه شما کلیک کند که منوی کافه را ببیند و یا سفارش دهد اسنپ فود مبلغ ثابتی را  به ازای هر کلیک از شما دریافت می‌کند (مثلا هر کلیک 200 تا تک تومن)

اگر با این نوع تبلیغات آشنایی ندارید، خوب است بدانید:

 • فقط زمانی پول می‌دهید که کسی روی تبلیغ کافه شما کلیک کند
 • چون به افراد نزدیک به شما نمایش داده می‌شود، شانس زیادی برای افزایش فروش دارید
 • زمان و بودجهٔ کمپین را خودتان مشخص می‌کنید
 • گزارش کاملی از کمپین حین و پس از اجرای آن در اختیارتان است

اگر تصمیم دارید برای تبلیغ کافه خودتان در اپلیکیشن اسنپ فود حضور داشته باشید سعی کنید که به نظرات مشتریان اهمیت دهید و آنها را با جملات مشتری پسند پاسخ دهید.  اشتباهی که اکثر کافه ها در این پلتفرم انجام می‌دهند این است که فقط به نظرات مثبت پاسخ می‌دهند. شما سعی کنید نظرات منفی را هم با جملات دلنشین پاسخ دهید .

 

کال تو اکشن

 

ایده شماره 8: اضافه‌کردن لوکیشن کافه در گوگل مپ، نشان و بلد

ثبت موقعیت مکانی کافه در اپلیکیشن‌های مسیریابی از چند جهت حائز اهمیت است اول اینکه افرادی که در محل کارشان به دنبال کافه هستند می‌توانند راحت‌تر با کافه شما آشنا شوند و دوم اینکه در تمام اپلیکیشن‌های مسیریابی مردم می‌توانند نظرات خودشان را در رابطه با کافه شما ثبت کنند و این مسئله در جذب مشتری جدید به شدت به شما کمک می‌کند بنابراین سعی کنید از مشتریان خود بخواهید که نظرات خودشان را در رابطه با کافه شما در اپلیکیشن‌های مسیریابی ثبت کنند

لوکیشن کافه در مسیریاب ها

نشان و بلد توانسته‌اند با توجه به مشکلات اپلیکیشن‌های مسیریاب خارجی، افراد زیادی جذب کنند. حتماً لوکیشن کافه را در این ۲ اپلیکیشن همراه با اطلاعات کامل کافه و تصاویر آن را ثبت کنید.

 

 

ایده شماره 9: حضور در وب سایت‌های بانک مشاغل

بانک مشاغل به وب سایت‌هایی گفته می‌شود که اطلاعات تمام کسب و کارهای یک شهر را نمایش می‌دهند. شاید بتوان گفت بزرگترین مزیت بانک‌های مشاغل این است که اصولا با کلمات کلیدی مختلف در گوگل رتبه خوبی دارند. به عنوان مثال اگر یک شخص در گوگل عبارت "کافه های شیراز" را سرچ کند، اولین نتایج مربوط به بانک‌های مشاغل است و قاعدتا حضور شما در این وب سایت‌ها کمک می‌کند که بیشتر دیده شوید. 

به عنوان مثال بانک مشاغل بوجور در عبارت‌های زیر در گوگل دارای رتبه است و می‌تواند به جذب مشتری برای شما به شدت کمک کند:

 • کافه های شیراز
 • کافه های شیراز برای تولد
 • کافه های شیراز برای قرار عاشقانه
 • کافه های شیراز برای عکاسی
 • کافه های شیراز برای تماشای فوتبال
 • کافه های شیراز برای صبحانه
 • کافه های روباز شیراز
 • کافه های شیراز برای بازی مافیا
 • کافه های شیراز که قلیان دارند
 • کافه های شیراز برای جلسات کاری

ثبت اطلاعات کافه های شیراز

جالب است بدانید که بانک مشاغل بوجور امکان نمایش تور مجازی کافه های شیراز را فراهم کرده است. یعنی اگر کسی بخواهد فضای کافه شما را مشاهده کند، میتواند به صورت مجازی از تمام قسمت‌های کافه دیدن کند. 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!