در صورتی که قصد راه اندازی کافه دارید و می‌خواهید بدانید میزان درامد کافه چقدر است، خواندن این مقاله را به شما توصیه میکنیم

درآمد حدودی کافه:

قهوه یک نوشیدنی‌ محبوب در سراسر جهان است. این نوشیدنی انرژی لازم را برای شروع یک روز مناسب فراهم می‌کند. به همین دلیل، فروش و ارائه قهوه به عنوان یک منبع درآمد پر سود تلقی می‌شود. اگر به دنبال جواب کاملی به سوال درآمد کافه چقدر است؟ می‌گردید و مایلید تمام جزئیات مرتبط با آن را بدانید، بهتر است این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

کافه‌ها به ازای هر فنجان قهوه‌ای که به مشتریان می‌فروشند، 12 درصد از مبلغ فروش را به عنوان درآمد خود ثبت می‌کنند. به طور واضح، این درآمد پس از اختصاص هزینه‌های مختلفی که برای تهیه و سرویس دهی قهوه به مشتریان صورت می‌گیرد، به دست می‌آید. علاوه بر این، مدیران کافه‌ها می‌توانند برای افزایش درآمد خود، به نوشیدنی‌های بر پایه قهوه، انواع نوشیدنی‌های دلچسب و غذاهای جذاب دیگری نظیر نوشیدنی‌های فصلی مانند آب انار را نیز ارائه دهند.

در کافه‌های بزرگ، ماهانه معمولاً درآمدی بین چهل تا شصت میلیون تومان پس از کم کردن هزینه‌های روزمره به دست می‌آید. در مقابل، کافه‌های کوچکتر معمولاً در ماه به درآمدی نزدیک به 20 میلیون تومان دست پیدا می‌کنند. با این حال، باید در نظر گرفت که در روزهای تعطیل و مناسبت‌های مختلف، به دلیل افزایش تعداد مشتریان، درآمد کافه‌ها به شدت افزایش می‌یابد.

درآمد اصلی کافه از قهوه‌ است، اما برخی از کافه‌ها یا به عبارت بهتر، قهوه‌ فروشی‌ها، قهوه خشک و لوازم قهوه نیز ارائه می‌دهند. بنابراین، می‌توانیم درآمد کافه را به سه حالت مختلف تقسیم کنیم: درآمد از سرو قهوه‌، قهوه خشک و لوازم قهوه.

درآمد کافه

 

1- درآمد کافه از سرو قهوه

میزان درآمد حاصل از سرو قهوه؛ وابسته به مکان قرار گیری آن، ساکنان منطقه و شهری که در آن واقع شده است، می‌باشد. اگر کافه در یک شهر بزرگ یا کوچک قرار داشته باشد یا در منطقه‌ای شلوغ یا خلوت قرار گرفته باشد، می‌تواند درآمد کافه را تحت تاثیر قرار دهد.

یک کافه موفق حداقل باید روزانه 100 مشتری داشته باشد و کمتر از این تعداد ممکن است سود دهی لازم را نداشته باشد، مگر آنکه کافه فروش قهوه و لوازم جانبی را نیز داشته باشد. همچنین، قیمت هر شات اسپرسو در کشور حداقل 30 هزار تومان است. اگر شما 100 شات قهوه بفروشید، درآمد ناخالص روزانه شما به میزان سه میلیون تومان می‌رسد. اما این مبلغ هنوز محاسبه درآمد نهایی نیست. ما باید درآمد خالص را محاسبه کنیم.

 

کال تو اکشن

 

به صورت میانگین حداقل نصف قیمت هر شات قهوه سود می‌باشد. به عبارت دیگر، اگر هر شات اسپرسو را با قیمت 30 هزار تومان بفروشید، نصف این مبلغ به عنوان سود باقی می‌ماند و نصف دیگر به هزینه‌هایی مانند قهوه، شکلات، کاپ یک‌ بار مصرف، اجاره و مدیریت مغازه اختصاص می‌یابد. در نتیجه، اگر روزانه 100 شات را بفروشید، درآمد ناخالص کافه شما به میزان سه میلیون تومان خواهد بود و درآمد خالص به مقدار یک میلیون و پانصد هزار تومان می‌رسد. این به این معناست که در ماه، درآمد شما حدوداً 45 میلیون تومان خواهد بود. البته این مبلغ، به عنوان حداقل درآمد در نظر گرفته شده است و برای دستیابی به میزان بیشتری از درآمد، نیاز به برنامه‌ ریزی دقیق‌تر دارید.

سرو قهوه در کافه

 

2- درآمد کافه از فروش دانه قهوه

یک قهوه‌ فروشی معمولی در روز حداقل باید دو کیلو قهوه خشک را به مشتریان بفروشد. قیمت ابتدایی هر کیلو قهوه در حدود 200 هزار تومان قرار دارد. اگرچه مشتریان معمولاً به میزان کمتری از یک کیلو خرید می‌کنند، مثلاً 100 گرم یا 200 گرم یا حتی مقادیر کمی بیشتر. بنابراین، یک مغازه قهوه‌ فروشی به راحتی می‌تواند در یک روز حداقل به مقدار 400 هزار تومان از فروش قهوه خشک به دست آورد.

سودی که از فروش قهوه خشک به دست می‌آید معمولاً در محدوده 30 تا 40 درصد قرار دارد. به عنوان مثال، اگر شما یک کیلو قهوه 100 درصد روبوستا را به قیمت 800 هزار تومان خریداری کنید و آن را با قیمت یک میلیون تومان به فروش برسانید، می‌توانید یک بسته 100 گرمی را با قیمت 100 هزار تومان به مشتریان عرضه کنید. این بدان معناست که درآمد حاصل از فروش یک کیلو قهوه در یک روز حداقل به میزان یک میلیون تومان خواهد بود و در ماه حدوداً 30 میلیون تومان کسب خواهید کرد.

فروش قهوه خشک

 

3- درآمد کافه از فروش تجهیزات قهوه

بعضی از کافه های شیراز این امکان را دارند که لوازم جانبی قهوه را نیز به مشتریان عرضه کنند و از این طریق بخشی از درآمد خود را تامین کنند. باید گفت که این مغازه‌ها عملاً به عنوان فروشگاه‌های قهوه فعالیت می‌کنند و نه کافه. در این فروشگاه‌ها، مشتریان می‌توانند انواع قهوه جوش، ماگ، شکلات و محصولات مشابه را تهیه کنند. در واقع، درآمد یک قهوه‌ فروشی از سه منبع مختلف تأمین می‌شود: از سرو قهوه، فروش قهوه به مشتریان و فروش لوازم جانبی قهوه. در حالت معمول، حداقل روزانه یک میلیون تومان از فروش لوازم قهوه به دست می‌آید.

 

ثبت اطلاعات کافه

 

درآمد کافه در شهرهای کوچک و بزرگ با هم تفاوت دارند؟

با توجه به نظرسنجی‌های انجام‌ شده در کافه‌های مختلف ایران، درآمد خالص یک کافه در شهرهای کوچک معمولاً در محدوده 15 تا 20 میلیون تومان در ماه قرار دارد. البته موارد استثنائی هم وجود دارد. مواردی مانند کیفیت کافه، محل قرار گیری و هزینه‌های ارائه شده.

 

کال تو اکشن

 

در شهرهای پر جمعیت و مناطق پر تردد، درآمد یک کافه به طور معمول می‌تواند روزانه به مقدار 6 تا 8 میلیون تومان برسد. اگر نصف این مبلغ را به عنوان سود محاسبه کنیم، می‌توانیم در روز به میزان 3 تا 4 میلیون تومان سود کسب کنیم. این درآمد ناخالص در ماه حدودا 210 میلیون تومان می‌شود. به‌ علاوه، در مناطق کم‌ جمعیت‌تری از شهرهای بزرگ، درآمد ماهیانه یک کافه به تقریباً 90 میلیون تومان در ماه محدود می‌شود.

میزان درآمد کافه در شهرهای بزرگ و کوچک

 

درآمد کافه به چه عواملی بستگی دارد؟

دو چیز در افزایش درآمد کافه نقش اصلی دارند. باقی چیزها حاشیه هستند.

1. موقعیت کافه: کافه‌هایی که در مناطق شلوغ و خیابان‌های اصلی، فلکه‌ها و چهار راه‌ها، نزدیک به پارک‌ها، سینماها و دانشگاه‌ها قرار دارند، معمولاً درآمد بیشتری دارند.

2. مطابقت کافه با نیازهای مشتریان: اگر محل کافه شما در نزدیکی مراکز خاصی مانند دانشگاه‌ها قرار گرفته باشد، باید به نیازهای جوانان و دانشجویان توجه داشته باشید. به عنوان مثال ارائه قهوه با قیمت مناسب، فراهم کردن فضای دورهمی، ارائه اینترنت رایگان، امکان کشیدن سیگار و بحث راجع به موسیقی مورد علاقه‌شان می‌تواند به جذب دانشجویان بسیار کمک کند. یا اگر مشتریان اصلی شما خانواده‌ها باشند، می‌توانید محیطی آرام و ایمن را ایجاد کنید، انواع نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های مناسب برای خانواده‌ها و کودکان را در منویتان قرار دهید و پرسنل مودب و خدمتکار داشته باشید. این اقدامات می‌توانند به افزایش درآمد کافه شما کمک کنند.

پس اگر به افزایش درآمد کافه‌تان فکر می‌کنید، ابتدا به این دو نکته توجه کنید و بعد به امور مرتبط با دکوراسیون، تجهیزات و منوی قهوه فکر کنید.

توجه داشته باشید که قیمت‌های موجود در این مقاله بر اساس شهریور 1402 تنظیم شده‌اند.

 

ثبت اطلاعات کافه

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!