در این مقاله به برسی اینکه چگونه یک کافه سیار راه اندازی کنیم می‌پردازیم. بنابراین در صورتی که قصد راه اندازی ون کافه دارید، تا پایان این مقاله را بخوانید.

ایده راه اندازی کافه سیار فکر خوبی است؟

ممکن است تا به حال به ون‌های کوچک و خوش رنگی که در نقاط مختلف شهر وجود دارند، برخورد کرده باشید. عمدتاً افرادی که تمایل به دریافت امتیاز یک کافی‌شاپ دارند، اما به دلایل مالی قادر به اجرای آن نیستند، ایده کافه سیار به ذهنشان خطور می‌کند. این ون‌ها که اغلب ظاهری جذاب و چشم‌ نواز دارند، خدمات متنوعی از جمله سرو نوشیدنی‌، کیک و غذاهایی نظیر ساندویچ‌های سرد و گرم را به شما ارائه می‌دهند. کافه سیار هزینه‌های کمتری نسبت به یک مغازه دارد و قیمت غذای آن نیز مناسب‌تر است.

امروزه مصرف مواد غذایی آماده‌ی فوری افزایش یافته است. بنابراین افزایش راه اندازی کافه سیار نیز دور از انتظار نیست. چیزی که قبلاً به عنوان یک خطر بهداشتی در نظر گرفته می‌شد، اکنون به یک رفتار غذایی روزمره در سطح جهان تبدیل شده است. البته انتظار داشتن یک منوی کامل از کافه سیار منطقی نیست. واضح است که به دلیل محدودیت‌ فضایی در ون‌های کوچک، قدرت ارائه مجموعه گسترده‌ای از غذاها و نوشیدنی‌ها وجود ندارد. در صورتی که شما قصد راه اندازی یک کافه سیار را دارید اما تا کنون تجربه‌ای در این زمینه نداشته‌اید، نگران نباشید. می‌توانید با خواندن این مقاله یک دید کلی پیدا کرده و به تدریج تجربه و مهارت لازم را کسب کنید.

 

ثبت اطلاعات کافه های شیراز

 

چه اقداماتی را قبل از راه اندازی کافه سیار انجام دهیم؟

قبل از راه‌ اندازی کافه سیار، باید بازار محلی را بررسی کنید تا ببینید آیا تقاضایی برای آن وجود دارد یا خیر. همچنین، مکان‌هایی که می‌توانید در آن‌ خدمات ارائه دهید را بررسی کنید و مکانی مناسب را انتخاب کنید تا امکان رشد و توسعه در کسب و کار شما وجود داشته باشد. از نظر رقابت با رقبا، لازم است تا مطمئن شوید که نوشیدنی‌ها و محصولات غذایی که قصد ارائه دادنشان را دارید، دارای کیفیت قابل قبولی هستند.

پس از آن، بایستی مشخص نمایید که برای راه اندازی کافه خود به چه میزان منابع مالی نیاز دارید. در خصوص هزینه‌های آغازین این کار، نکته اساسی این است که یک ون مناسب داشته باشید. در صورتی که از قبل وسیله نقلیه مناسبی در اختیار دارید، استفاده کردن از آن به شما در مراحل ابتدایی کمک خواهد کرد. با این وجود، اگر از ون یا وسیله‌ای مناسب برخوردار نیستید، باید هزینه خرید یا اجاره ون را در نظر بگیرید که این ممکن است هزینه قابل توجهی برای شما به همراه داشته باشد. مهمترین نکته این است که وسیله نقلیه‌ای که انتخاب می‌کنید، نه تنها باید دارای ظاهری جذاب باشد، بلکه باید استانداردهای یک کافه را نیز به خوبی بر آورده کند.

همچنین، نباید از یاد ببرید که باید هزینه‌های دستگاه‌های مورد نیاز، مخارج مرتبط با برق، هزینه‌های تعمیر و نگهداری ون و همچنین مخارج مرتبط با خرید مواد اولیه برای تهیه غذاها را هم در نظر داشته باشید. بنابراین بهتر است از ابتدا به تفکیک و تقسیم‌ بندی دقیق بودجه خود بپردازید. این اقدام به شما کمک خواهد کرد تا در مدیریت مالی پروژه بهتر عمل کنید و تصمیمات بهتری را در این زمینه بگیرید.

علاوه بر این، به چیدمان داخلی ون کافه نیز توجه کنید. نحوه چینش و تنظیم محصولات درون فضای داخلی، به ویژه خوراکی‌هایی که قصد سرو آن‌ها را دارید، بسیار مهم است. این نگاه به جزئیات، می‌تواند در جلب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قبلی تأثیرگذار باشد.

اقدامات قبل از راه اندازی کافه سیار

تعداد کارکنانی که در کافه سیار به کار مشغول می‌شوند، مستلزم در نظر گرفتن ساختار و اندازه وسیله نقلیه است. به طور کلی، یک کافه سیار می‌تواند حداقل با 1 یا 2 نفر و حداکثر با 6 نفر تعامل داشته باشد. پس با توجه به محدودیت‌ها و نیازهای کسب‌ و کار خود، می‌توانید تعداد کارکنان را تنظیم کنید. برای انتخاب مناسب‌ترین کارکنان برای ون کافه، پیشنهاد می‌شود به تجربه و سابقه‌ی افراد در کارهای مشابه دقت کنید. کسانی که قبلاً در کافه های سیار یا رستوران‌های مشابه فعالیت داشته‌اند، ممکن است با محیط و شرایط آشنایی بیشتری داشته باشند.

با توجه به اهمیت انتخاب نیروهای متخصص، اگر قصد ارائه نوشیدنی‌های با کیفیت را دارید، بهتر است یک باریستا با تجربه را به تیم خود اضافه کنید. تخصص و مهارت‌های باریستاها در تهیه نوشیدنی‌ها و ایجاد تجربه‌ای لذت‌بخش برای مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار است. در نهایت، با توجه به تمامی این موارد، می‌توان به این نتیجه رسید که با دقت در انتخاب کارکنان و تجربه‌های مشابه، می‌توانید کافه سیار خود را با موفقیت اداره کنید و تجربه‌ای ممتاز را به مشتریانتان ارائه دهید. در کل، در مراحل آغازین کار به تعیین بودجه با دقت ویژه پرداخته و تمامی هزینه‌های ممکن را در نظر گرفته تا بتوانید کافه سیار خود را با موفقیت راه‌اندازی نمایید.

 

کال تو اکشن

 

چگونه یک کافه سیار منحصر به فرد بزنیم؟

1- ون کافه شما باید به گونه‌ای باشد که جلب توجه کند و هر کس که از آن محدوده تردد می‌کند، تمام حواسش به کافه شما معطوف شود.

2- اهدافتان را در گوشه ذهن به خاطر داشته باشید تا امکان رشد و ارتقا برای کارتان فراهم باشد.

3-یک لوگوی بصری جذاب می‌تواند تاثیر زیادی بر مشتریان و این که آیا آن ها خرید از کافه شما را انتخاب می کنند یا نه، داشته باشد.

4-  یک وب‌سایت بسازید و یا در شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی ون کافه خود اقدام کنید.

5- یک مراسم افتتاحیه برای راه اندازی ون کافه در نظر بگیرید.

6- بدانید چه عواملی شما را از نظر مشتریان نسبت به رقبا متمایز می‌کند.

7- ایده‌های کافه سیار برای خلاقیت بیشتر و تجارت بهتر را جستجو کنید و یا از کسانی که در این مسیر تجربه دارند، سوال بپرسید.

8- برنامه‌ ریزی دقیقی برای راه‌ اندازی یک کافه سیاره انجام دهید. ابتدا هزینه‌های مورد نیاز برای شروع کار را برآورد کنید. سپس به ثبت نام و نام‌ گذاری مناسب برند کافه سیارتان بپردازید.

9- مراحل مربوط به اخذ مجوز برای کافه سیار را انجام دهید. برای راه‌ اندازی کافه‌تان، به مشاوره و پرسش از کارشناسان مربوطه نیاز خواهید داشت.

10- شرایط و مشروطیت‌های لازم برای تأسیس کافه سیار را به دقت مطالعه کنید.

11- بخش مهمی از راه‌اندازی ون کافه، تهیه وسیله نقلیه است. شما می‌توانید آن را خریداری یا اجاره کنید.

12- به تحقیقات دقیق در مورد تجهیزات و مواد خام مورد نیاز برای محصولات کافه خود بپردازید.

13- در جلب نیروهای کاری مناسب نیز هوشمندانه عمل کنید. کارمندان و تیمی که برای کافه سیارتان انتخاب می‌کنید، باید با اهداف شما سازگاری داشته باشند.

14- شما باید به طور حتم باریستا داشته باشید. این کار نیازمند مهارت و آموزش است. چراکه کیفیت عملکرد کافه سیار شما به طور مستقیم به تخصصی بودن نوشیدنی‌هایتان مرتبط است.

15- مدیریت دقیق هزینه‌ها ضروری است. هزینه‌های مختلفی از جمله هزینه استهلاک خودرو، هزینه تأمین برق و احتمالاً هزینه تعمیر موتور برق، هزینه توقیف احتمالی خودرو و از دست دادن درآمد، هزینه‌های مرتبط با شرایط جوی نامساعد و کاهش مشتریان را باید در نظر داشته باشید.

16- ضرورت ایجاد امنیت برای خودرو و تجهیزات آن را فراموش نکنید. باید اقداماتی را برای حفظ و تأمین ایمنی تجهیزات درون آن انجام دهید.

17- اگرچه جذابیت ظاهری از مهم‌ترین عوامل تبلیغاتی برای کافه سیار است، اما نباید تنها به این جنبه متکی شوید.

18- برای مواد خوراکی ون کافه مانند کیک، می‌توانید با زنان خانه‌دار که کسب و کارهای خانگی دارند همکاری کنید. این علاوه بر ارائه قیمت و طعم بهتر به مشتریان، به کمک به اقتصاد جامعه نیز می‌انجامد.

کافه سیار منحصر به فرد

 

دلایل محبوبیت کافه سیار نسبت به گذشته چیست؟

در این روزها، در گوشه‌ها و کناره‌های شهر، تعداد زیادی کافه سیار مشاهده می‌شود که این پدیده نسبت به گذشته افزایش یافته است. دلیل افزایش انتشار و محبوبیت کافه های سیار، در واقعیت آسانی در راه‌ اندازی، می‌باشد. در مقایسه با کافه های شیراز، راه‌اندازی یک کافه سیار نیاز به هزینه کمتری دارد. در واقع، برای ایجاد یک کافه سیار، نیاز به تجهیزات پیچیده و هزینه‌ بر ندارید که این ویژگی آن را برای افراد بیشتری قابل دسترس می‌سازد.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب ون کافه، امکان قرارگیری آن‌ها در مکان‌های مختلف است. به عنوان مثال، می‌توان یک کافه سیار را در یک خیابان پر تردد یا در یک میدان ایجاد کرد. این امر باعث جذب ترافیک بیشتری از مشتریان می‌شود که این وضعیت به افزایش محبوبیت کمک می‌کند.  

علاوه بر این، نوآوری کافه های سیار نیز به عنوان یک عامل کلیدی در جذب مشتریان ایفای نقش می‌کند. این کافه‌ها با طراحی‌های مدرن و احساس دلپذیری که ایجاد می‌کنند، توانسته‌اند جامعه‌ای از طرفداران را به خود جلب کنند. این امر باعث تمایز آن‌ها از کافه‌های دیگر می‌شود و افراد را ترغیب برای لذت‌ بردن از یک نوشیدنی یا عصرانه می‌کند.

به طور خلاصه، گسترش کافه های سیار به دلیل آسانی در راه‌اندازی، امکان قرارگیری در مکان‌های مختلف و نوآوری‌هایی که ایجاد می‌کنند، به شدت جذابیت دارد. این تغییر در عادات مصرف مشتریان و نیاز به تجربه‌های جدید، به رشد این کسب‌ و کارها کمک کرده است.

دلایل محبوبیت کافه سیار چیه؟

 

مجوزهای لازم برای راه اندازی ون کافه:

در صورتی که قصد دارید به عنوان یک تازه وارد در دنیای کسب و کار، گامی بردارید، اولین مرحله طی کردن قوانین‌ها است. توصیه می‌شود که در ابتدا تحقیق کنید و نیازمندی‌های خاص و مجوزهای لازم برای شروع کار خود را تعیین کنید. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا از آغاز به دنبال موفقیت حرکت کنید، بدون اینکه به مشکلات حقوقی برخورد کنید. به منظور درخواست مجوز از وزارت بهداشت و آموزش پزشکی کشور برای اجرای ون کافه در ایران، لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- یک درخواست کتبی برای صدور مجوز بهداشت ارائه دهید. این درخواست باید به طور صریح اهمیت و تمایل شما به اجرای کافه سیار را نشان دهد. مهمترین مجوز، مجوز بهداشت است. برای دریافت مجوز بهداشت، باید فضای داخلی ون را مطابق با ضوابط بهداشتی شهرداری تجهیز کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید غذا را در ون خود تهیه و عرضه کنید، باید تمام فضای داخلی آن با استیل ضد خش پوشانده شود.

- تعهدنامه‌ای که در آن متعهد می‌شوید که به واحدهای سیار خود پشتیبانی لازم را ارائه خواهید داد، باید امضا شود.

- برای کلیه افرادی که در ون کافه مشغول به کار می‌شوند، اخذ کارت بهداشت معتبر الزامی است. این اقدام جهت حفظ سلامتی افراد و مشتریان بسیار حائز اهمیت است.

- بر اساس سیستم HACCP، باید یک برنامه کنترل بهداشتی تهیه کنید تا اطمینان حاصل شود که کیفیت مواد غذایی و اصول بهداشتی رعایت می‌شود.

- حضور در دوره‌های آموزشی بهداشت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از آموزشگاه‌های معتبر بهداشت اصناف برای دریافت گواهی مناسب اطمینان حاصل کنید.

- در صورتی که برای تردد در شهر از خودرو استفاده می‌کنید، باید گواهینامه راهنمایی و رانندگی داشته باشید.

- موظف به عدم عرضه مواد دخانیات در کافه سیار خود و نگهداری یا استعمال آن‌ها هستید.

-اخذ مجوز اماکن برای برقراری امنیت ماشین و خریداران الزامی است. شاید لازم باشد برای امنیت بیشتر، کافه سیار خود را به دوربین مدار بسته نیز مجهز کنید.

- اگر نقطه‌ای برای ایستادن و تجهیز ماشین خود در نزدیکی یک مرکز خرید یا محلی نیمه خصوصی انتخاب می‌کنید، حتماً باید قبل از اقدام به این کار، با مسئولین آن منطقه هماهنگی لازم را انجام دهید. این هماهنگی‌ها ممکن است به پرداخت مبلغی نیز منجر شود.    

- تا زمانی که قوانین و مقررات محلی رعایت شود، امکان ایستادن و تجهیز ماشین در پارک‌ها و خیابان‌های عمومی وجود دارد. به واقع، برخی اوقات شهرداری‌ها ممکن است از شما درخواست همکاری برای جذب ترافیک به خیابان‌ها را داشته باشند.

- در صورتی که تمایل دارید محدود به موقعیت جغرافیایی خاصی باشید و از قابلیت سیار ماشین استفاده نکنید، برای استقرار در این مکان مشخص، حتماً باید مجوز ون کافه را از مراجع مربوطه دریافت کنید. این اقدام ضروری است تا به مشکلات احتمالی در زمینه مقررات و موارد قانونی مواجه نشوید.

 

ثبت اطلاعات کافه های شیراز

 

اجاره کافه سیار بهتر است یا اینکه خودمان راه اندازی کنیم؟

یکی از چالش‌های مهم در راه‌اندازی یک کافه سیار، انتخاب مناسب یک مکان با قیمت مناسب و پتانسیل فروش بالا برای کافه است. بنابراین، در انتخاب مکان برای اجاره ون کافه، به دقت و با کمک مطالعه‌ای دقیق، اقدام کنید. برای جلوگیری از مشکلات مالی در آینده، اهمیت دارد که درصدی از درآمد ماهیانه که می‌توانید به عنوان اجاره پرداخت کنید، معقول و پذیرفتنی باشد. بهتر است این مبلغ حداکثر بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از درآمد احتمالی ماهانه کافه سیار شما تعیین شود. این کار به شما کمک می‌کند تا به راحتی با نوسانات درآمدی مواجه شده و همچنین مشکلات مالی را به حداقل برسانید.

در کنار این موارد مالی، لازم است مکانی که برای اجاره انتخاب می‌کنید، دارای پتانسیل جذب مشتریان باشد. به این ترتیب، تبدیل کافه سیار به یک مقصد محبوب برای مردم در اطراف شما میسر خواهد شد. برای اطمینان از این موضوع، نیاز است که با دقت به موقعیت جغرافیایی، ترافیک پیاده و خودرو، امکان دسترسی، وجود اماکن عمومی و اطلاعات مشابه دیگر توجه کنید.

در کل، انتخاب مکان مناسب و مدیریت مالی به‌درستی، دو عامل اساسی برای موفقیت کافه سیار شما خواهند بود. به یاد داشته باشید که این تصمیم‌گیری‌ها تاثیر مستقیم در تجربه مشتری و موفقیت تجاری شما خواهند داشت. پس با تحقیق و بررسی کافی در انتخاب فضا، هوشمندانه عمل کنید و مکان‌هایی را در نظر بگیرید که احتمال جذب مشتری بیشتری دارد و هزینه‌های آن موقعیت به مراتب کمتر است.

اجاره کافه سیار

 

خلاقیت در راه اندازی کافه سیار:

خلاقیت لازمه راه اندازی کافی شاپ سیار است. به عنوان مثال طرح کتابخوانی راه بیاندازید. در این مدل، مشتریان می‌توانند چای یا نوشیدنی دلخواهشان را سفارش داده و در عوض کتاب‌های رایگان از کافه سیار شما دریافت کنند. این تجربه جذاب، همزمان با لذت نوشیدن نوشیدنی و گذراندن وقت با کتاب‌های جدید، مخاطبان را جذب خواهد کرد. همچنین، ایده دیگری که در کافه سیار خود می‌توانید اجرا کنید، طراحی یک منوی جذاب و رنگارنگ است که به آسانی می‌تواند توجه عابران را از فاصله‌ی دور به خود جلب کند. این منو، با استفاده از ترکیب رنگ‌ها و نمادهای جذاب، تشویق به سفارش دادن نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های شما خواهد بود.

با نورپردازی‌های خاص، ساعات شب را به تجربه‌ای جدید تبدیل کنید. نورپردازی‌ها باعث ایجاد احساسی از راحتی و آرامش در محیط می‌شوند. همچنین، گلدان‌های کوچکی که در سراسر کافه سیار قرار می‌گیرند، احساسی از زنده‌ بودن و تازگی به محیط می‌بخشند. پس سعی کنید حتما به یک ایده جذاب و نو فکر کنید و آن را در کافه سیار خود به کار ببرید.    

خلاقیت در کافه سیار

 

عوامل مؤثر بر درآمد کافه سیار

1. مکان: مکان راه‌اندازی کافه سیار یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت این کسب و کار است. بهتر است کافی شاپ سیار را در مکان‌های پرتردد و شلوغ مانند مراکز خرید، پارک‌ها، یا خیابان‌های پر رفت و آمد قرار دهید.

2. منو: منو کافه سیار باید شامل پر تقاضا ترین نوشیدنی‌ها و غذاها باشد. همچنین، قیمت‌ها باید مناسب و رقابتی باشد.

3. کیفیت و بهداشت: کیفیت مواد اولیه و رعایت بهداشت در کافه سیار از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است مواد اولیه را در معرض دید مشتری قرار دهید تا از کیفیت آن‌ها مطمئن شود.

4. برخورد با مشتری: نحوه برخورد با مشتری یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت هر کسب و کاری است. در ون کافه نیز باید با مشتریان به گرمی و احترام برخورد کنید.

5. فصل و زمان: در شهرهای بزرگ و پر جمعیت مانند تهران، شیراز، مشهد و اصفهان، میزان فروش کافه سیار در شب نیز زیاد است. همچنین، در فصول گرم سال، میزان فروش کافه سیار بیشتر است.

6. طراحی کافه: طراحی ظاهری کافی شاپ سیار نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. طراحی شیک و جذاب، مشتریان را به سمت خود جلب می‌کند. از این رو، در کنار هزینه‌های خرید وسیله نقلیه، هزینه‌های مرتبط با طراحی بیرونی از قبیل صافکاری، رنگ آمیزی و طراحی بدنه نیز در نظر گرفته می‌شود. در کافه سیار، مشتریان وارد فضای داخلی نمی‌شوند، بنابراین ظاهری زیبا و جلابراننده بیرونی، اهمیت ویژه‌ای دارد و تمام تلاش‌ها به سوی بهبود این جنبه انجام می‌شود.

7. صندلی: قرار دادن میز و صندلی های تا شو در کنار ون باعث می‌شود تا افراد بتوانند لحظات آرامش بخشی را در کنار ون شما تجربه کنند. از این رو، انتخاب صندلی‌هایی که با رنگ و استایل کلی ون کافه شما همخوانی داشته باشند، اهمیت دارد.

 

کال تو اکشن

 

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی ون کافه 

بعد از خرید ون، باید آن را با تجهیزات و لوازم کافه سیار تجهیز کنید. این تجهیزات برای تولید محصولات شما و کارآمد نگه داشتن ون شما ضروری هستند. بنابراین بر اساس خدماتی که قرار است در کافه سیار خود ارائه دهید، باید کلیه تجهیزات لازم را آماده کرده و در وسیله نقلیه خود جای دهید. تنوع مواد و نوشیدنی‌هایی که در کافه‌های سیار آماده سازی می‌شوند، وابسته به تجهیزات موجود در آن‌ها است. هرچه تجهیزات این کافه‌ها پیشرفته‌تر باشد و تعداد دستگاه‌های بیشتری را در بر بگیرد، مجموعه‌ای متنوع‌تر از نوشیدنی‌ها و غذاها را ارائه خواهد کرد.

تجهیزات کافه سیار

 

تجهیزات پخت و پز کافه سیار:

•    دستگاه گریل
•    ساندویچ ساز
•    سرخ کن
•    فر
•    اجاق گاز

 

تجهیزات گرمایش و نگهداری غذا کافی شاپ سیار:

•    گرم کن غذا
•    یخچال
•    فریزر

 

تجهیزات آماده سازی غذای ون کافه:

 • چاقو
 • تخته برش
 • کاسه
 • ملاقه
 • قاشق
 • همزن

 

تجهیزات سرو غذای کافه سیار:

 • سینی
 • لیوان
 • فنجان
 • قاشق و چنگ 
 • میز و صندلی تاشو چوبی
 • ظروف یکبار مصرف

 

هزینه‌های راه اندازی كافه سيار

 •   خرید یا اجاره ماشین برای شروع کسب و کار کافی شاپ سیار
 •   خرید تجهیزات آشپزخانه ون کافه
 •    متناسب‌ سازی نمای بیرونی وسیله نقلیه (رنگ و طراحی، نورپردازی و غیره)
 •   خرید ژنراتور
 •   خرید کابین داخل و استیل سازی دیواره‌های داخلی کافه سیار
 •   خرید و تأمین مواد اولیه کافه سیار
 •  هزینه‌های اخذ مجوز کافی شاپ سیار
 •  هزینه بیمه، هزینۀ شهرداری
 •  هزینه نگهداری ماشین و تجهیزات ون کافه

 

ثبت اطلاعات کافه های شیراز

 

مزایای راه اندازی کافه سیار

از جمله مزایای راه اندازی کافه سیار نیز می‌توان به هزینه‌های کمتر، سرویس ارزان‌تر، قابلیت جابه‌جایی و  قابلیت تبدیل یک خودروی اوراقی به کافه اشاره کرد. کافه‌های سیار نیازی به اجاره محل ندارند و دکوراسیون ساده‌تری دارند. بنابراین، هزینه‌های آن‌ها کمتر از کافه‌های ثابت است. هزینه‌های کمتر کافه‌های سیار منجر به قیمت‌های پایین‌تر برای مشتریان می‌شود. کافه‌های سیار می‌توانند در مکان‌های مختلف مستقر شوند و بنابراین، امکان دسترسی به مشتریان بیشتری را دارند. کافه‌های سیار می‌توانند از یک خودروی ون قدیمی استفاده کنند که هزینه کمتری دارد. یکی دیگر از مزایای کافی شاپ سیار این است که افراد به راحتی و بدون نیاز به جستجو، در محل خود می‌توانند انواع نوشیدنی یا ساندویچ مورد علاقه‌شان را سفارش دهند.

 

کال تو اکشن

 

معایب راه اندازی کافه سیار

کافه‌های سیار مزایای زیادی دارند، اما معایبی نیز دارند که باید به آن‌ها توجه کرد. یکی از معایب کافه‌های سیار، محدودیت در انتخاب‌های بهداشتی است. کافه‌های سیار به منابع بهداشتی مانند آب فراوان، لوازم شستشو، آشپزخانه و ظرفشویی دسترسی ندارند. این موضوع می‌تواند بر کیفیت محصولات و خدمات کافه‌های سیار تأثیر بگذارد. مورد دیگر، مزاحمت مامورین شهرداری است. مامورین شهرداری ممکن است به بهانه سد معبر، کافه‌های سیار را جریمه یا تعطیل کنند. البته، این مشکل را می‌توان با جابه‌جایی کافه سیار حل کرد. نکته بعدی اینکه گرفتن مجوز از اماکن عمومی برای کافه‌های سیار دشوار است. این موضوع به دلیل تفاوت قوانین در هر شهر است. در برخی موارد، مسئولان شهری ممکن است قوانین خاصی را برای کافه‌های سیار اعمال کنند که رعایت آن‌ها دشوار یا غیرممکن است. 

مزایا و معایب کافه سیار

در پایان باید اشاره کنیم که برنده رقابت در دنیای کافه‌داری کسی خواهد بود که ایده بهتری دارد، نه صرفاً بودجه پیش‌تر. به همین خاطر است که اگر روی طراحی ون کافه خود وقت بگذارید و از ایده‌های کم خرج ولی جالب استفاده کنید، می‌توانید با حداقل بودجه نیز به موفقیت برسید. کافه‌های سیار به خاطر جدید بودنشان و امکان جا به جایی در سطح شهر برای مردم جالب‌تر هستند. عده‌ی زیادی حاضرند به جای نشستن در یک کافه ثابت وقت خود را در کنار یک کافه سیار بگذرانند. شاید صندلی‌های این کافه‌ها کم‌تر باشند یا حتی مشتری‌ها مجبور باشند ایستاده قهوه‌شان را بنوشند؛ اما حس و حالی که کافه های سیار دارند آن‌ها را از دیگر کافه‌ها متمایز می‌کند.

راه‌اندازی ون کافه یکی از جذاب‌ترین شکل کسب و کارها است که البته با سختی‌های خود همراه است. به حتم شما فضای کاری خود را برای این کار در نظر گرفته‌اید. پس در جهت کسب سود باید خلاقیت بیشتری به خرج دهید تا به موفقیت در کار کافه سیار برسید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!